Uut nahahaiguste immuunpatogeneesist

Nahast kui immuunorganist olid konverentsil “Nahk, reumaatiline haigus ja autoimmuunsus” mitu loengut ning konverentsikogumiku artiklit.

Nahast kui immuunorganist olid konverentsil “Nahk- reumaatiline haigus ja autoimmuunsus” G. Girolomoni- S. Beisserti- M. Locati jt loengud ning mitu konverentsikogumiku artiklit. Kattekoe immuunfunktsiooni on viimastel aastatel üha täpsustatud- nüüd on defineeritud juba ka karvafolliikuli ja küüne immuunsüsteem.

Naha Langerhansi rakud on kogu immuunsüsteemile antigeeni presenteerivateks rakkudeks- mis võivad algatada allergilise reaktsiooni või süsteemse autoimmuunse haiguse- kuna aga dendriitiliste rakkude funktsioone on immuuntolerantsi kujundamine. Naha immuunrakke reguleerivad tsüto- ja kemokiinide vahendusel keratinotsüüdid. Antigeeni esitleva raku ja T-raku saatusliku kontakti eeltingimus on- et ühinevad nende pinnamolekulid- näiteks CD40 ja CD40L- seda nimetatakse kostimulatsiooniks ja selle blokeerimisest loodetakse uut edu autoimmuunsete haiguste ravis.

Teine lootus on kemokiinide peibutusretseptorid (<em>decoy receptors</em>) - normaalselt veres esinevad tsüto- ja kemokiinide blokaatorid- mis pärsivad liigse põletiku teket- näiteks epidermise keratinotsüütide poolt rohkelt toodetavad IL-1 retseptori antagonistid (IL-1ra).

Kindel koht autoimmuunsete haiguste patogeneesis on autoantikehadel- näiteks anti-fibroblasti antikehad (AFA) aktiveerivad fibroblaste ning on lüli nahafibroosi kujunemisel sklerodermia korral- või anti-endoteliaalraku antikehad (AEAC)- mis kutsuvad esile endoteelirakkude apoptoosi ja varajasele sklerodermiale iseloomulikku endoteliaalset düsfunktsiooni.

Normaalse rakusurma korral vabaneva DNA lõhustab ensüüm Dnaas 1- selle defitsiidi ja muude asjaolude kokkusattumise korral tekivad kuhjunud DNA jääkide vastu ds-DNA antikehad- mis osalevad süsteemse erütematoosluupuse ja eriti luupusnefriidi väljakujunemises. Uute uuringute alusel võib madala Dnaas 1 aktiivsusega patsientidel kahtlustada autoimmuunseid organkahjustusi.

Patogeneetiliste autoantikehade teket saab blokeerida- valikuliselt tõkestades lümfotsüüte (näiteks anti-CD20 ehk rituximab; immunosupressandid).

<strong>Herpetiformne dermatiit<br /></strong>Herpetiformse dermatiidi (DH) patogeneesist on selgunud- et see haigus on tsöliaakia (gluteenitalumatuse) avaldus- kus nisugliadiini antikehade IgA molekulid reageerivad tüüp 3 transglutaminaasiga nahas.

Seega neil haigetel on asümptomaatiline tsöliaakia ning haigus paraneb gluteenivaba dieediga. Uuringus kujunes 11-l (1%) DH haigel B- või T-rakuline lümfoom- teises uuringus selgus- et gluteiinivaba dieet kaitseb DH haigeid lümfoomi vastu.

<strong>Pemfiguse autoantigeenid<br /></strong>Pemfiguse autoantigeenid on ka leitud- need on BP180 ja BP230- epiteeliumi basaalkihi komponendid- ning DGB1*0301 alleel kannab pärilikku eelsoodumust. Ilma ravita hukkub 50 protsenti haigetest kahe aastaga ning ligi 100 protsenti viie aastaga. Nende haigete elulemus on oluliselt paranenud pärast kortikosteroidide- azatiopriini- mükofenolaat mofetiili ja tsüklofosfamiidi rakendamist- kuid nende ravimite tõsised kõrvaltoimed piiravad kasutust.

Viimasel aastakümnel on autoimmuunsete haiguste (vulgaarne pemfigus- süsteemne erütematoosluupus- dermatopolümüosiit- multiipelne skleroos- <em>myasthenia gravis</em>- Guillain-Barre sündroom- antifosfolipiidantikehasündroom jt) ravis üha rohkem kasutatud intravenoosset immuunglobuliini (IVIG)- mille pakend sisaldab tuhandete doonorite seerumi preparaati. IVIG neutraliseerib hulgaliselt bakterite- viiruste jt haigustekitjate antigeene ja ka autoantigeene- pärssides autoimmuunset põletikku.

Pemfiguse korral saavutatakse kiire toime- mida säilitatakse igakuiste infusioonidega. On tõestatud- et pemfiguse puhused antidesmogleiini antikehad vähenevad järsult.

Ultraviolettkiirgus võib indutseerida keratinotsüütide apoptoosi (rakusurma)- rakkudest vabaneva Ro-antigeeni vastu kujunevad Anti-Ro/SSA antikehad- tekkivad immuunkompleksid aktiveerivad komplemendi ja kogu põletikukaskaadi ning tekib fotodermatiit. Just SSA antikehad moodustavadki tuumavastaste antikehade (ANA) põhimassi. SSA on positiivsed 60-80 protsendil alaägeda nahaluupuse- 40 protsendil süsteemse erütematoosluupuse ning kõigil hüpergammaglobulineemilise purpura haigetel.

Geneetilise eelsoodumisega isikutel vallandab UV-kiirgus veel rea teisi põletikumehhanisme (tuunormenroosifaktor alfa (TNF-<span style="FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: ’Times New Roman’; mso-fareast-font-family: ’Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA">a</span>)- interferoon gamma (IFN-<span style="FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: ’Times New Roman’; mso-fareast-font-family: ’Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA">?</span>)- tsellulaarsed adhesioonimolekulid (CAM) jm).

Haigusprotsessi eelduseks on paljudel juhtudel immuunrakkude pinnaretseptorite- tsüto- ja kemokiinide jt molekulide geneetline polümorfism. Nii näiteks on alaägeda nahaluupuse geneetiliseks eelsoodumuseks HLA-DR3 ning TNF-<span style="FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: ’Times New Roman’; mso-fareast-font-family: ’Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA">a</span>-308A polümorfism ning komplemendi komponentide defitsiit.

<br /><strong>TÕNU PEETS<br /></strong>Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloog

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.