Hambaravitool on tervishoiumuuseumi suurimaid annetusi

Tervishoiumuuseumi suurim tervikeksponaat on 1920ndaist aastaist pärit hambaravikomplekt, kuhu kuuluvad ravitool, jalaga puur ning süljeanum, mis jõudis muuseumi – nagu suur osa eksponaate – annetusena.

Tervishoiumuuseumi suurim tervikeksponaat on 1920ndaist aastaist pärit hambaravikomplekt- kuhu kuuluvad ravitool- jalaga puur ning süljeanum- mis jõudis muuseumi - nagu suur osa eksponaate - annetusena.

Selle hambaravikomplekti ostis 1920ndail aastail Pärnu hambaarst Julie Tomberg (1894-1976). Ta töötas kuni 1944. aastani eraarstina- nõukogude võimu tõttu tuli erapraksisest loobuda.

<strong>Hambaravi täiustumise tee<br /></strong>Muuseumi peavarahoidja Riina Ader nentis- et oma aja kohta oli see hambaravikomplekt väga moodne ja ka hind oli sellele vastav - pool miljonit krooni. Ader mäletab- et tool oli nii raske- et selle muuseumi teisele korrusele tassimiseks läks vaja nelja-viie tugeva mehe käterammu.

“Muuseumile annetas komplekti stomatoloogi tütar. Mõnel inimesel on pietiteeditunnet - ta ei viska vanu asju minema- vaid mõtleb- kas kellelgi läheb seda tarvis-” tunnustas peavarahoidja annetajate oskust säilitada ajalooväärtusega vara.

Hambaravitooli kõrval vitriinis on väljas stomatoloogi töövahendid ajast aega. “Nagu näha- ei ole need riistad põhimõtteliselt muutunud- neid on vaid täiustatud- kasutatud paremaid materjale ja uudsemat disaini-” viitas Ader vitriinis olevatele hambatangidele- toplitele ja teistele töövahenditele. “Selliseid süstlaid nagu siin küll enam ei kasutata- on mindud üle ühekordsetele süstaldele.”

Teisel pool tooli on suur hambamudel sellest ajast- kui muuseum 1989. aastal Tallinnas Laial tänaval- ajalooliselt oma kolmandas asukohas- avati. Mudel telliti Saksamaalt Dresdeni hügieenimuuseumist koos teiste inimkeha tutvustavate mudelitega- millest enamik on senini püsiekspositsioonis.

<strong>Annetustel suur osa<br /></strong>Fondi täiendused ongi Aderi sõnul tekkinud peamiselt nii- et inimesed tulevad ja pakuvad muuseumile meditsiiniga seotud esemeid. Enamasti tuuakse küll raamatuid- millest suur osa on kogus juba olemas.

Muuseumi fondi on võetud vastu vanu- 19. sajandil ilmunud raamatuid- mis on kuidagi Eestiga seotud. Et samal tänaval asub ka meditsiiniraamatukogu- kellega on hea koostöö- siis on vastastikku juhatatud teineteise juurde- kui pakutav raamat endal leidub.

“Muuseumis asjade säilitamine on tegelikult väga kallis lõbu - see eeldab sobivaid ruume- ventilatsiooni- signalisatsiooni ja muid eritingimusi-” märkis Ader. Ta lisas- et tervishoiumuuseum on neljandat aastat kultuuriministeeriumi alluvuses ning neid võetakse võrdselt teiste muuseumidega kultuuri- ja haridusasutusena. Varem- sotsiaalministeeriumi alluvuses olles- oli raskem ennast tõestada.

Rahalistest võimalustest annab aga aimu Aderi vastus küsimusele- mida uut on muuseum sel aastal soetanud. Ainuke ost on olnud inimkeha teemaline DVD-film- mis on pärit samuti Dresdeni hügieenimuuseumist. Filmis näeb näiteks- millised lihasrühmad töötavad inimesel- kui ta mängib viiulit.

Eelmisel aastal ostis muuseum ühe vana silmaarstikomplekti ja Punase Risti neid medaleid- mida kogus veel ei olnud.

“Antikvariaatidest ei jõua me eriti tihti kogusse vanu- meditsiiniga seotud asju osta- seal on ju kokkuleppehinnad-” tõdes Ader. Samas on müüjad neile ka allahindlust teinud- kui neile on oluline- et ese jääb muuseumisse arvele- avalikkusele näha- selle asemel et seda vaheltkasuga edasi müüa.

Muuseum on saanud annetusi ka kogujatelt. Näiteks üks Tartu koguja annetas paar aastat tagasi Eesti Vabariigis ühe apteekri käsitsi tehtud haruldased ravimipudelid ning tolleaegseid šampoone- hambapulbreid ja muid hügieenivahendeid.

Viimaste aastate üks huvitavamaid kogutäiendusi on olnud sapipõie- ja neerukivide kogu “Valusad vääriskivid” Keila haigla majandusjuhatajalt Peeter Kõresaarelt.

Suuremateks soetusteks on olnud Peterburi Sõjameditsiini Akadeemiast saadud inimese siseelundid ja palsameeritud mees- keda muuseumis kutsutakse lihtsalt Vasjaks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.