Marburgi viiruse vastane vaktsiin efektiivne inimahvidel

USA ja Kanada teadlased kirjeldavad ajakirjas Lancet oma edusamme Marburgi viiruse vastase vaktsiini väljatöötamisel. Teemakohastest artiklitest tegi kokkuvõtte BBC.

USA ja Kanada teadlased kirjeldavad ajakirjas Lancet oma edusamme Marburgi viiruse vastase vaktsiini väljatöötamisel. Teemakohastest artiklitest tegi kokkuvõtte BBC.

Sarnaselt Ebola viirusele põhjustab Marburgi viirus hemorraagilist palavikku- sisemised verejooksud viivad hulgiorganpuudulikkuseni 90 protsendil juhtudest ning efektiivne ravi puudub.

Marburgi ja Ebola viiruseid peetakse võimalikeks bioloogilise terrorismi relvadeks. Marburgi viirus avastati 1967. aastal- viimane suurem puhang tappis aastatel 2004-2005 Angolas sadu inimesi. Filoviiruste hulka kuuluv Marburgi viirus võib nakatada nii inimesi kui primaate.

Lancetis kirjutavad teadlased suutsidki uuritava vaktsiiniga saavutada edu loomkatsetes - ning vaktsiin leiti olevat efektiivne ekspositsioonijärgselt.

Töö võimaliku vaktsiiniga viisid läbi USA armee nakkushaiguste uurimise instituudi USAMRIID teadlased koostöös Kanada riikliku mikrobioloogialabori töötajatega.

Uurijad süstisid rekombinantse vesikulaarse stomatiidi viiruste (rVSV) abil toodetud vaktsiini viiele reesusahvile- keda 20-30 minutit varem oli nakatatud Marburgi viirusega. Kontrolliks süstiti kolmele ahvile inefektiivset vaktsiini- mis ei sisaldanud haigusetekitaja viiruse geeni. Kõik rVSV vaktsiini saanud viis ahvi elasid vähemalt 80 päeva- ülejäänud haigestusid ja surid 12 päeva jooksul.

Teadlased ei osanud siiski selgitada- millise mehhanismiga vaktsiin töötas.

<strong>Julgustavad tulemused<br /></strong>Uurimisgruppi kuulunud Thomas Geisbert nimetas tulemusi väga julgustavateks- kuna tegemist on esimese katsega- milles on saavutatud täielik haigusetekitajaga nakatumise järgne kaitse filoviiruse vastu inimahvidel.

Juba varasemates katsetes on teadlased näinud- kuidas vaktsiin hoiab ära haigussümptomeid- kui seda manustada enne nakatumist.

<strong>Müügi jaoks ei toodetaks<br /></strong>Stephan Becker Robert Kochi instituudist Berliinis arvab oma kommentaaris- et võimaliku vaktsiini leiutamine on kindlasti hea uudis. Kuna haigestumisi leiab maailmas aset väga vähe ja turgu uuele vaktsiinile ei ole- ei hakataks tema hinnangul seda ilmselt ka müügi eesmärgil tootma.

Arvatavate bioterrorismi vahendite uurimise peale kulutatakse aga väga palju raha ning seda arvesse võttes on kõrge patogeensusega viiruste vastaste vaktsiinide edasine arendamine võimalik.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.