Tervisepank sai võimaluse e-konsultatsioonideks

Aprilli lõpus esitlesid Tervisepanga loojad, Eesti Perearstide Selts koos osaühinguga Perearstide Süsteemid pangakeskkonda lisatud e-konsultatsioonide võimalust.

Aprilli lõpus esitlesid Tervisepanga loojad- Eesti Perearstide Selts koos osaühinguga Perearstide Süsteemid pangakeskkonda lisatud e-konsultatsioonide võimalust.

Perearstidele loodud veebipõhine infosüsteem Tervisepank aadressil <a href="http://www.tervisepank.ee">www.tervisepank.ee</a> võimaldab koondada kõigi patsientide andmed samasse andmebaasi ja olla arstile igapäevaseks abiliseks arveldamisel haigekassaga- statistiliste aruandluste koostamisel- eriarstidele suunamiskirja koostamisel jms.

Eesti Perearstide Seltsi president Madis Tiik ütles- et praegu kasutab Tervisepanga keskkonda umbes kolmkümmend perearsti.

Perearstid kasutavad kokku umbes kümmekonda erinevat infosüsteemi. Tervisepank pakub Tiigi sõnul neist ainukesena selliseid teenuseid nagu laste jälgimise protokollid (vaktsineerimise graafik jm) ning krooniliste haigete jälgimise moodul. Nüüd lisati Tervisepanka ka e-konsultatsioonid- milleks osa perearste on seni kasutanud meili-kirjavahetust.

<strong>E-konsultatsioonid<br /></strong>Tõstamaa Tervisekeskuse perearst Madis Veskimägi rääkis esitlusel- milline on olnud tema tee internetipõhiste konsultatsioonideni. Ta on muretsenud endale kõik perearsti tööd hõlbustavad diagnostikaaparaadid- et vastuvõtu käigus saada kiiresti esmased uuringuandmed. Veebikaamerat hakkas ta kasutama 1999. aasta septembrist- et saada osa videokonverentsidest. Kolme aasta eest said talle igapäevasteks töövahenditeks ka digifotoaparaat ja skanner.

Juba 1999. aastast hakkas ta probleemsemate haigusjuhtumite puhul meili teel eriarstidega konsulteerima. Viimastel aastatel paneb ta vajadusel kirjaga kaasa foto haiguskoldest või valguskastilt pildistatud röntgeniülesvõtte.

“Meilikonsultatsioonid on muutunud minu igapäevatöö lahutamatuks osaks-” kinnitas Veskimägi. “Saadan eriarstile konkreetse küsimuse- mis vajab täpsustamist. Pöördun ainult nende arstide poole- kellega olen enne silmast silma kohtunud- kellega on konsultatsioonideks kokkulepe ja kellega on tekkinud vastastikune usaldus.”

Andmete arhiveerimiseks teeb Veskimägi iga nädal dokumentidest koopia CD-le- aastatega on kogunenud 4000 digidokumenti ja ligi 25 000 digifotot ehk difot.

Veskimägi lisas- et ta on ka ise olnud kolleegidele konsultandiks. Siiani on kogu töö käinud entusiasmist- kuid Tervisepanga arendamine on viinud perearstid mõttele- et e-konsultatsioonid tuleks lisada haigekassa hinnakirja.

Tiik täpsustas- et perearstide selts töötab maikuu jooksul välja vastavad ettepanekud- praegu pole veel välja kujunenud ühist seisukohta- kuidas e-konsultatsioone hinnata.

Veskimäe hinnangul on temal kui suuremast keskusest 50 kilomeetrit eemal töötaval perearstil olnud e-konsultatsioonidest suur kasu. Vastuse saab ta tavaliselt paari päeva jooksul. Võidab ka patsient- kes ei pea sõitma keskusesse ning maksma transpordikulusid ja visiiditasu. Pealegi on tavajärjekord eriarstile mitu nädalat.

<strong>Vähendab järjekordi<br /></strong>Ida-Tallinna keskhaigla juhatuse liige Peeter Ross- kes on tuntud telemeditsiini ja digiarhiivinduse entusiastina- ütles Soome näitel- et e-konsultatsioonid võivad lühendada järjekordi eriarstile 25-30 protsenti.

“Sellel võimalusel on oma kindel nišš-” tunnustas Ross. Ta märkis- et kui telekonverents käib kahe inimese vahel- kes peavad olema veebikaamera ees samal ajal- siis e-konsutatsiooni puhul saavad osalejad aega valida. “Telekonverentsid lahendavad transpordi- e-konsultatsioonid aga aja probleemi.”

<strong>Tervisepank areneb<br /></strong>Tervisepanga lahendus sarnaneb internetipankade omale: kõigepealt tuleb vormistada liitumine- delikaatsete isikuandmete töötlemiseks tuleb taotleda või uuendada andmekaitse inspektsiooni luba- ja seejärel saab panka siseneda ID-kaardiga.

Patsientide andmed krüpteeritakse- neid näeb ainult patsiendi perearst ja teatud tingimustel ka eriarst- kelle juurde perearst patsiendi suunab. Idee järgi tekib tulevikus- kui seadused seda võimaldavad- oma digihaigusloole ligipääs ka patsiendil endal. Samuti võiksid edaspidi saada andmetele vajadusel ligipääsu kiirabi ja haiglad.

Madis Tiik nimetas veel Tervisepanga plusse: patsientide andmed on ühes serveris ning kõik infosüsteemi puudutavad muudatused jõustuvad üheaegselt ning kiiresti; andmed on kogu aeg kättesaadavad; perearstil pole endal vaja näha vaeva digidokumetide turvalise arhiveerimisega; panga töölaud täidab osa dokumente automaatselt- näiteks saadab edasi arveid ja statistilisi aruandeid- säästes tööaega.

Tervisepanga kontseptsioon valmis 2003. aasta kevadel- sama aasta sügisel oli prototüübi esitlus ja novembris sõlmis Eesti Perearstide Seltsi juhatus lepingu tsentraalse tarkvara väljatöötamiseks Perearstide Süsteemid OÜga. Eelmisel aastal algas süsteemi testimine- tänavu jätkus aktiivne arendustöö- mille üheks tulemiks ongi e-konsultatsioonid.

Tervisepanga riskid on samad mis kõigil veebipõhistel infosüsteemidel: seisak elektri- või internetiühenduse katkestuse puhul- tehnilistel põhjustel andmete hävimine- konfidentsiaalsuse tagamisega seotud hirmud jms.

E-konsultatsioonide puhul näeb eriarst- kellelt perearst konsultatsiooni küsib- patsiendi isikuandmeid vaid senikaua- kuni vastus on antud. Pärast seda eemaldab programm isikuandmed ning vastajale jääb nimetu haiguslugu.

Perearst Iris Koort nentis- et kui kõik kaheksasada perearsti - kellest igaühel on välja kujunenud eriarstide usaldusväärne võrgustik - hakkaksid neilt e-konsultatsioone paluma- ei tuleks sellest midagi välja. Tuleb luua kindel süsteem ja tööd tasustada.

Madis Tiik sõnas- et Tervisepank tahab leida igalt erialalt üks-kaks arsti- kellega sõlmida lepingud e-konsultatsioonide andmiseks.

Tervisepanga üks investoreid- IT-firma Helmes looja Jaan Pillesaar nentis- et panga arendamiseks on kulunud neli miljonit krooni- ja lisas rõõmsalt: “See on olnud huvitav- aga kallis hobi!”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.