Tööalaselt nakkushaigustest ohustatute kaitse paraneb

27. aprillil kiitis valitsus heaks ettepaneku, mille kohaselt peavad tööandjad kaitsma oma töötajat bioloogilise ohu puhul (näiteks nahka läbistav kokkupuude HIV/aidsi nakatunu verega või marutaudi nakatunud loomaga) kaitsevahendi või ennetava raviga.

27. aprillil kiitis valitsus heaks ettepaneku- mille kohaselt peavad tööandjad kaitsma oma töötajat bioloogilise ohu puhul (näiteks nahka läbistav kokkupuude HIV/aidsi nakatunu verega või marutaudi nakatunud loomaga) kaitsevahendi või ennetava raviga.

Kui ohtu töökohal ei ole võimalik kõrvaldada ennetusabinõudega- näiteks korralike kaitsevahenditega- peab tööandja tagama ennetava ravi võimaluse töötajale- kellel toimus nahka läbistav kokkupuude nakkuskahtlase või haigustekitajat kandva inimese verega- sellega saastunud esemega või nakkuskahtlase loomaga- teatas sotsiaalministeerium.

Ennetava ravi all mõeldakse töötajale pärast nimetatud kokkupuudet profülaktilise ravimi või antiraabilise vaktsiini ja antiraabilise immunoglobuliini viivitamatut manustamist.

“Eelduseks ravi saamisel on arsti otsus- et antud juhtumi korral on ennetav ravi vajalik. Kui ennetav ravi toimub 24 tunni jooksul- on ka nahka läbistava kokkupuute puhul näiteks HIV-sse nakatumise võimalus üliväike-” öeldakse ministeeriumi pressiteates.

Töökohustuste täitmise käigus HIV-viirusega kokkupuute ja põhjendatud nakatumise kahtluse korral katab ennetava antiretroviirusravi maksumuse tööandja. See puudutab meditsiinitöötajaid- politseinikke jt.

Töökohustuste täitmise käigus marutaudiviirusega kokkupuute ja põhjendatud nakatumise kahtluse korral katab ennetavalt manustatava vaktsiini või immunoglobuliini maksumuse tööandja. See puudutab peamiselt metsatöödel töötavaid isikuid.

Muudatuse järgi loetakse sellist nahka läbistavat kokkupuudet- millele järgnes ennetava ravimi või vaktsiini manustamine- tööõnnetuseks. Töötajal tuleb oma kokkupuutest viivitamatult tööandjat teavitada. Tööandja peab aga toimunud nahka läbistava kokkupuute analoogselt tööõnnetusele registreerima ning esitama tööõnnetuse raporti kehtestatud korras Tööinspektsioonile.

HI-viirusega kokkupuute osas on sotsiaalministeeriumi teatel muudatusi ka HIV-vastase (antiretroviirus-)ravimi kompenseerimise osas. Seni on HIV-vastaseid antiretroviirusravimeid kompenseeritud nii haigekassa kui riigieelarve kaudu- kuid alates sellest aastast hakkab see toimuma ainult riigihangete kaudu. Vastavad rahalised vahendid on 2006. a riigieelarvesse ka planeeritud.

Valitsuse liikmed nõustusid sotsiaalministri esitatud määruse eelnõuga- mis käsitleb Vabariigi Valitsuse 2000. aasta 5. mai määruses nr 144 “Bioloogilistest ohuteguritest mõjutatud töökeskkonna töötervishoiu ja tööohutuse nõuded” tehtavaid muudatusi ja täiendusi- ühehäälselt.

Määrus jõustub 1. juulil 2006. a.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.