Varajane avastamine on ainukeseks võimaluseks maliigse melanoomi leviku piiramisel

Melanoomidest põhjustatud surmavate haigestumiste vähendamine saab olla edukas vaid koos üldise teadlikkuse tõstmine ja varajase diagnoosimisega.

Melanoomidest põhjustatud surmavate haigestumiste vähendamine saab olla edukas vaid koos rahva üldise teadlikkuse tõstmine ja varajase diagnoosimisega- vahendavad Medical News Today ning teised võrguleheküljed aprilli lõpus ajakirjas BMJ avaldatud Briti teadlaste arvamust.

J. Meirion Thomas ja Victoria Giblin Royal Marsdeni haiglast Londonis märgivad- et melanoomi haigestumine on tõusnud kiiremini kui teiste kasvajate levik- kahekordistudes iga kümne aasta jooksul. Siiski ei ole ühegi kirurgilise protseduuri või ravimeetodiga suudetud patsientide üldist elulemust parandada.

Autorite meelest on aga näha märke sellest- et avalikkuse harimise ja varajasema diagnoosimise abil on saavutatud edu. Avalikkusele suunatud teavitustööst- milles hoiatatakse ohtude eest- mis kaasnevad pikaajalise viibimisega tugeva päikesekiirguse käes ning õpetatakse avastama esimesi nahamuutusi- on olnud kasu.

Kuigi melanoomi üldine haigestumine on tõusmas- on infot selle kohta- et <em>in situ</em> melanoomide puhul on tõus pidurdumas. Invasiivsesse melanoomi haigestumine näib olevat stabiliseerumas 35-45-aastaste ja nooremate seas- enam kui 3 mm sügavusele ulatuvate melanoomide avastamine on samades vanusegruppides isegi langemas.

Suremus maliigsesse melanoomi võib samuti olla hakanud langema. Austraaliast- Ameerika Ühendriikidest ja Suurbritanniast saadud andmetel on naiste suremuse tõus peatunud- meeste seas siiski veel tõusmas.

Varane diagnoosimine on ainuke võimalus melanoomi suremuse vähendamiseks ning selles suunas tuleb pingutusi tõhustada. Primaarne preventsioon on oluline- et inimesed oskaksid end ise kaitsta. Päikesepõletuste ees lapse- ja noorukieas tuleb inimesi hoiatada igal võimalusel- rõhutavad arstid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.