Ida-Tallinna keskhaigla tõhustab valu ravimist

Ida-Tallinna keskhaigla valuraviseminaril 4. mail Sokos Hotell Viru konverentsikeskuses tutvustati haiglas läbi viidud valuauditi tulemusi, räägiti põletikulisest ja neuropaatilisest valust ning valuravist.

Ida-Tallinna keskhaigla valuraviseminaril 4. mail Sokos Hotell Viru konverentsikeskuses tutvustati haiglas läbi viidud valuauditi tulemusi- räägiti põletikulisest ja neuropaatilisest valust ning valuravist.

“Adekvaatne postoperatiivne valuravi kiirendab haigete paranemist ja vähendab tüsistuste tekkimise riski. Vastasel juhul võivad tekkida veresoonkonna- hingamissüsteemi ja seedetrakti probleemid-” sedastas seminaril anestesioloog Boris Gabovitš. “Uuringud on näidanud- et adekvaatse valuraviga lüheneb patsientide keskmine ravil viibimine ja seeläbi vähenevad ka ravikulud. Maailmas on leitud- et võtmeküsimuseks valuravi parendamisel on vastava süsteemi loomine.”

Ida-Tallinna keskhaiglas (ITK) on loodud Ägeda Valu Teenistus (ÄVT)- mille meeskonda kuulub kuus valuravi arsti- kolm valuravi õde ja proviisor. Tulevikus tahetakse käivitada ka Kroonilise Valu Teenistus (KVT).

<strong>Valuauditi tulemused<br /></strong>Valuauditi eesmärk oli uurida patsientide rahulolu ägeda valu raviga. Küsitluse viisid läbi haigla valuõed. Naistekliiniku ja kirurgia osakonna 312 patsiendilt (222 naist ja 90 meest) küsiti: kui tugev oli valu- kas valu tugevus oli ootustele vastav ja kas patsient oli valuraviga rahul. Samuti dokumenteeriti- kes ja millega valu ravis.

Selgus- et 70% patsientidest sai regulaarset valuravi- peaaegu 30 protsendile patsientidest tehti valuravi ainult vajadusel. Väike hulk oli ka niisuguseid- kelle valuravi oli korraldamata.

Valu tugevus vastas ootustele umbes pooltel küsitletud patsientidest. Preoperatiivse valu tugevuseks märkis 61 protsenti küsitletutest “tugev” või “keskmine”. Postoperatiivse valu puhul oli vastavaks näitajaks 65-5 protsenti.

Preoperatiivse valu ravimisega ei olnud rahul neli viiendikku patsientidest. Postoperatiivse valuraviga jäi rahule 41-8% vastanuid.

“Ägeda valu raviga- nii nagu see seni ITKs on toimunud- ei saa kahjuks rahul olla. Eriti halb on olukord olnud preoperatiivse valu ravi osas. Samas ei ole põhjust arvata- et ITK valuravi on üldises kontekstis halb erand- pigem peegeldavad meie tulemused eeldatavasti ka Eesti keskmist-” tõdes dr Gabovitš.

Gabovitši sõnutsi on ITKs loodud Ägeda Valu Teenistuse eesmärgiks patsientide maksimaalse rahulolu saavutamine süsteemse lähenemise ja tänapäevaste valuravi meetoditega. “Ida-Tallinna keskhaigla Ägeda Valu Teenistus on esimene omalaadne Eestis ja seega on meie ülesandeks mitte ainult olukorra parandamine ITKs- vaid ka teerajaja roll ägeda valu ravi süstematiseerimisel-” selgitas ta.

“Poleks osanud ette näha- et kroonilise valuga haigeid on nii palju-” lisas Boris Gabovitš. “Kroonilise Valu Teenistuse käivitamine ITKs on väga vajalik.”

ITK sisekliiniku neuroloogia osakonna juhataja Toomas Toomsoo kinnitas- et sügisel peaks KVT keskhaiglas jalad alla saama.

<strong>Audit valuõe pilgu läbi<br /></strong>Keskhaigla valuravi õde Merle Paliale oli oma ettekandesse koondanud auditi käigus ilmnenud plussid ja miinused- nii personali kui patsientide aspektist vaadatuna.

Osakondade ettevalmistus valuauditiks oli hea- teavitustööd oli tehtud piisavalt. Naistekliiniku patsiendid kiitsid õdede tööd. Ka osakonna õed hakkasid valuravi vastu rohkem huvi tundma- leides- et valuravi alane töö ja küsitlus on igati vajalik.

Negatiivse poole pealt mainiti õdede ajanappust ja kohati skeptilist suhtumist uude projekti. Samuti seda- et patsienti ei juhendata piisavalt- kuidas ja millal ravimeid võtta.

“Kõik patsiendid olid nõus rääkima ja küsimustele vastama. Kiideti epiduraal- ja spinaalanesteesiat. Arvati- et ÄVT on väga vajalik-” võttis Merle Paliale kokku patsientide positiivse suhtumise.

Negatiivse poole pealt mainis esineja ennekõike teadmatust- et valu ei pea kannatama. Patsiendid ei julge õde kutsuda- kartes- et tülitavad teda - õel ju niigi kogu aeg kiire. Sageli ei taha valutavad patsiendid ravimeid võtta- kuna need “hakkavad mao peale”.

Merle Paliale rõhutas valuõdede jätkuva koolituse vajadust: “Peaksime rohkem teadma valuravi protseduuridest- erinevatest diagnoosidest ja ravimikombinatsioonidest.”

<strong>Neuropaatiline valu<br /></strong>Neuroloogiaosakonna juht Toomas Toomsoo nentis- et neuropaatiline valu on tihti ravile raskesti alluv- kuigi kergesti äratuntav.

Tekib primaarne närvisüsteemi kahjustus jm sellega seonduv. Esinevad erinevad sündroomid- mis on raskesti klassifitseeritavad- kuna neid on hästi palju (mononeuropaatiad ja polüneuropaatiad). Tekivad positiivsed või negatiivsed sensoorsed sümptomid. Positiivsete hulka kuuluvad näiteks düsesteesia (jäseme väärtundlikkus)- paresteesia (“sipelgad”)- hüperalgeesia- hüperesteesia- allodüünia (hellus) jne. Esineb põletav- sööstev- elektrit lööv- terav valu.

Dr Toomsoo tõi kaks näidet: põletava jala sündroom ja põletava suu sündroom.

<strong>Põletikuline valu<br /></strong>ITK reumatoloogia osakonna resident Maria Üprus rääkis seminaril põletikulise valu tekkemehhanismidest ja ravist. Põletikuline valu tekib- kui on häiritud kudede terviklikkus (haavad- põletused- külmumine).

Põletikuline valu koosneb vaskulaarsetest- fibroblastilistest ja koerakkude komponentidest. Kuna põletikuline valu võib hõlpsasti krooniliseks muutuda- siis tuleb ravimist alustada kohe- selle tekkimise hetkest alates. Enamikel juhtudel kasutatakse erinevate ravimite kombinatsioone.

<br /><strong>MARIKA KUSNETS<br /></strong><a href="mailto:marika@mu.ee">marika@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Neuropaatilise valu ravi:</u></strong>

* farmakoteraapia<br /> * interventsionaalne ravi<br /> * antidepressandid- antikonvulsandid<br /> * lokaalanesteetikumid<br /> * antiarütmikumid<br /> * NSAID<br /> * opioidid

<em>Allikas: Toomas Toomsoo</em>

 

 

<strong><u>Põletikulise valu ravi:</u></strong>

* NSAID:<br />    - traditsioonilised<br />    - koksiibid<br /> * adjuvantsed analgeetikumid (toime närvisüsteemile):<br />    - kapsaitsiin<br />    - steroidid<br />    - antidepressandid- antikonvulsandid<br />    - lidokaiin<br />    - kaltsitoniin<br /> * uued molekulid:<br />    - TNF- IL vastased ained

<em>Allikas: Maria Üprus</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.