Arstid maksavad haigekassale üle 800 000 krooni

Arstide vastuseisust hoolimata esitab haigekassa seadusele tuginedes jätkuvalt rahalisi nõudeid arstidele valesti täidetud retsepti või raviarve kahju ulatuses.

Arstide vastuseisust hoolimata esitab haigekassa seadusele tuginedes jätkuvalt rahalisi nõudeid arstidele valesti täidetud retsepti või raviarve kahju ulatuses.

Haigekassa tavakontrolli ja juhuvaliku täpsema kontrolli tulemusena vormistati möödunud aastal arstidele 361 teenusenõuet ja 3440 retsepti- ehk raviminõuet kogusummas 809 515-90 krooni. 2004. aastal ulatus nõuete kogusumma üle 1-1 miljoni krooni.

Haigekassa aastaaruanne 2005 (tervishoiusüsteemi kvaliteedi hindamise ja kontrolli peatükk) kajastab nõuete statistikat osaliselt- ainult juhuvaliku alusel tehtud kontrolli: 10 384 kontrollitud ravijuhu kohta vormistati 990 nõuet.

<strong>Vigased retseptid<br /></strong>Lõviosa nõudeid koguneb soodusretseptide väljakirjutamise tagajärjel. Retseptide puhul omakorda oli nõude peamine põhjus see- et retseptide väljakirjutamise ajal (mitte ravimi apteegist väljastamise ajal) puudus isikul ravikindlustus ning seega ei ole tal ka õigust saada ravimit soodustingimustel- selgitas haigekassa avalike suhete juht Anne Osvet.

Nõuet esitades lähtub haigekassa sotsiaalministri 2005. aasta 18. veebruari määrusest “Ravimite väljakirjutamise ja apteekidest väljastamise tingimused ja kord ning retsepti vorm”- mille järgi “Retsepti väljakirjutanud isik vastutab retsepti väljastamise põhjendatuse ja õigusaktidele vastavuse eest ning kinnitab seda oma allkirja ja isikliku pitsatiga (igal retsepti lehel eraldi).”

Osvet kinnitas- et e-retsepti puhul rakenduvad juba retsepti elektroonilisel väljakirjutamisel automaatsed kontrollid- mis aitavad vältida eksimusi (näiteks diagnoosi vastavus soodusmäärale- kindlustatuse ja pensionistaatuse kontroll jms). “Seega peaks e-retsepti süsteemi kasutamine arstile igati kasulik olema-” ütles Osvet.

<strong>Vigased raviarved<br /></strong>Teenuste nõuete puhul võib esile tuua järgmisi põhjusi:

* raviarvele kantud tervishoiuteenuste koodid ei ühti tervisekaardis/haigusloos kirjeldatutega või kasutatakse haigekassa tervishoiuteenuste koode valesti (ehk ei täideta õigusakte- sest tervishoiu teenuste loetelu on kinnitanud valitsus oma määrusega);

* tervisekaardi sissekannete alusel ei olnud põhjendatud töövõimetuslehtede andmine/pikendamine;

* teostatud tervishoiuteenuse tegeliku hulga erinevus arvele märgitust (märgitakse enam- kui tegelikult tehti);

* põhjendamatult tasumiseks esitatud raviteenused (ennekõike hambaravis);<br /> ·  jne.

Osvet lisas- et leppetrahve 2005. aastal juhuvaliku (kontrolliks valitud raviarved või soodusretseptid) aruannetest välja ei tule- küll on aga tehtud leppetrahvi 2004. aasta I poolaastal haigekassa Viru osakonnas- kus oli probleemiks perearstide saatekirjade võltsimine päevastatsionaari haiguslugudes.

“Nõuete osas tundub valitsevat pisuke valearusaam-” täpsustas Osvet. “Nõue ei ole trahv. Trahv ei ole kahju hüvitamise nõue. Trahvi kohaldatakse lepingus ettenähtud rikkumiste korral ja sellel ei ole otsest seost tekitatud kahju suurusega. Nõue on aga alati seotud tegeliku kahju olemasoluga-” valgustas Osvet.

Nõude saajal on õigus nõue vaidlustada. Et aga haigekassa ei pea arvestust- kui paljud arstid on nõude vaidlustanud ja kui paljud neist õiguse saanud- siis ei saa haigekassa sellele küsimusele üheselt vastata- teatas Osvet.

Kui arst nõuet ei vaidlusta- kärbib haigekassa nõudesumma võrra järgmist ülekannet arstile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.