Hambaarst Lauri Siiak: Eesti vajab hoopis asjalikku tervisesaadet

Eesti arstid osalevad Ameerika sarja “Totaalne muutumine” litsentsi järgi vändatud tõsielusarjas “Julge muutuda!”. Üks osalejaist, hambaarst Lauri Siiak nendib, et rohkem kui sellist sarja oleks Eestis vaja ennetus- ja selgitustööd tegevat tervisesaadet.

Eesti arstid osalevad Ameerika sarja “Totaalne muutumine” litsentsi järgi vändatud tõsielusarjas “Julge muutuda!”. Üks osalejaist- hambaarst Lauri Siiak nendib- et rohkem kui sellist sarja oleks Eestis vaja ennetus- ja selgitustööd tegevat tervisesaadet.

<br /><br /><strong>Firma Eurodent hambaarst Lauri Siiak- kuidas valiti teid sellesse sarja üheks kolmest hambaarstist?<br /></strong><br /> "Seda teab kõige täpsemalt saate produtsent Tiina Park. Tutvusin temaga kümme aastat tagasi- kui olin just tulnud Soomest ja ta sattus minu juurde seoses ühe terviseteemalise saatega. Ma ei olnud teda vahepeal aastaid näinud- enne kui ta tuli nüüd ettepanekuga sarjas osaleda."

<strong>Mida sarja tegijad teilt nõudsid- kui vabad käed anti patsientidele tehtavate tööde üle otsustamisel? Patsiendid valiti ju välja teatud kriteeriumide järgi.</strong>

"Teada oli see- et sarja pääseb osalema kuus inimest ja et meie töö peab valmis saama väga lühikese aja jooksul. Algul öeldi- et aega jääb kolm-neli kuud- hiljem kahanes see kahele kuule. Seetõttu poleks väga mahukaid töid jõudnud teha- näiteks ei oleks saanud paigaldada implantaate- sest see nõuab vähemalt pool aastat aega. Välja langesid ka need- kellele oleks tulnud teha pikaajalist juureravi.<br /> Samas oli oluline- et ettenähtud ajaga toimuks suur- silmnähtav visuaalne muutus. Eelis antigi neile- kellel tuli “porgandipeenar puhtaks teha” ja uued proteesid suhu panna- sest nii saavutati totaalne muutumine.<br /> Nn konsiilium - seal olid ka endokrinoloog- silmaarstid- ilukirurgid jt - valis patsiendid välja ühiselt kõigi näitajate alusel."

<strong>Kas teile anti ette hinnalagi- kui palju võib töö kokku maksta? Ajakirjanduses on läbi jooksnud- et teie patsiendile tehtud hambaravi maksis 120 000 krooni.</strong>

"See summa on bluff ja olen ausalt öeldes nördinud- et minult keegi selle kohta ei küsinud. Võtsin ise ajakirjanikuga hiljem ühendust ja ütlesin- et see summa on ilmne liialdus. Lõpuks ilmus lehes väike õiendus- et töö ei läinud maksma 120 000 krooni- küll aga kümneid tuhandeid kroone. Mis vastab tõele- kui võtta aluseks summa- mis see töö <em>oleks</em> läinud maksma. Nii mina kui hambalabor Baltic Dental Group tegime oma töö tasuta. Meie tingimuseks oli vaid see- et väärismetallid maksaks patsient ise kinni."

<strong>Milline oli firma eesmärk saatesarjas osaleda?</strong>

"Oleme seni hoidnud madalat profiili. Me ei ole kaasa läinud “kurgikaubandusega”- mida on Tallinnas ette tulnud: et tulge meile- sellel nädalavahetusel on läbivaatus tasuta jms. Me ei ole osalenud ka kuskil raadiomängudes. See ei ole soliidne.<br /> Mõte ei olnud masse ligi tõmmata. “Põõsatelefon” töötab niikuinii - kui inimesed on rahul- annavad nad soovitusi oma tuttavatele. Patsiente jätkub.<br /> Tänavu saab Eurodentil täis kümme aastat ja leidsime- et on aeg esile tõusta. Tahtsime- et meie firma tööd ja tegemised kajastuksid laiemalt."

<strong>Kui palju teile eelnevalt tutvustati saate ülesehitust?</strong>

"Eriti mitte- meie tegime oma tööd. Igas saates on kaks patsienti. Mina tegelesin ühega kuuest. Kahel-kolmel patsiendil ei olnud hambaarstil peale hammaste valgendamise suurt midagi teha vaja. Ülejäänud patsiendid said minu kolleeg Eurodentist Kristjan Gutmann ja dr Vuks omanimelisest firmast.<br /> Minu patsiendi hambaravi oli kõige töömahukam- sest noorel inimesel püüame hambaid võimalikult palju säilitada. Ravida- mitte välja tõmmata. Nagu öeldakse: pole hammast- pole probleemi.<br /> Tegelesin sarja patsiendiga oma patsientide kõrvalt- tõstsin aegu ümber. Tuli jälgida- et viisaga patsiendid - nii idast kui läänest - saaksid ära käia viisa kehtivuse ajal. Aegade klapitamine oli omaette katsumus."

<strong>Mis töid tuli teil oma patsiendile teha?</strong>

"Ta sai metallokeraamilised sillad ning esihammastele silikoonkarkassile tehtud täiskeraamilised kroonid. Enne seda tuli teha ka juureravi. Tavalise töörütmi juures võtaks analoogne töö aega neli-viis kuud."

<strong>Kuidas valisite välja hambalabori- kes tegi proteesid?</strong>

"Suhtlesin otse Baltic Dental Groupi emafirmaga Riias- kellega olen kõik kümme aastat koostööd teinud. Saatsin neile hambajäljendid ja sain postiga töö kätte. Olen nende aastate jooksul tellinud töid väga paljudest kohtadest- ka Saksamaalt- Šveitsist ja Rootsist- aga Riiaga on kujunenud kõige parem töösuhe. Nad teavad- mida ma tahan ja mida ma nõuan ning nad ei hakka üritamagi ülenurgatööd. See läheks meile mõlemale kalliks maksma. Patsient maksab ju valmis töö eest ühekordselt- ta ei pea tasuma ümbertegemise kulusid."

<strong>Ilmselt jälgisite te ka Ameerika sarja “Totaalne muutumine”?</strong>

"Ma ei vaata seepe. Paari seeriat juhtusin siiski nägema. Seal ei näidatud hambaarstide tööd. Ma nägin <em>keep smiling</em>’ut- “valgeid klotse” täis laotud suid."

<strong>Lootsin- et võrdlete kahte tõsielusarja oma töö poolelt.</strong>

"Mis puutub meie firmasse- siis meil pole kombeks teha bisnist."

<strong>Palun täpsustage- mida te silmas peate.</strong>

"Ma olen korduvalt olnud Ameerikas ja näinud sealsetes ülikoolides- kuidas hambaarste koolitatakse. Hambaravi tudengeile loetakse palju tunde psühholoogiat- mida meil peaaegu ei tehta. Aga seal on nende loengute peamine mõte “Kuidas ehitada üles edukas bisnis?”. Skandinaavia koolkond erineb radikaalselt Ameerika koolkonnast. Euroopas peetakse esmatähtsaks patsiendi ravimist ja selle kaudu elatise teenimist."

<br /><strong>Mitmed hambaarstid on öelnud- et “Totaalses muutumises” esitletud töid ei saaks teha nii lühikese aja jooksul- nagu sarjast paistab.</strong>

"See ei ole hambaravisaade. See ei ole ka meditsiinisaade- kus tutvustataks meditsiini köögipoolt. Esile tuuakse glamuur- muutumise efekt- kuidas hallist hiirepojast tehakse printsess."

<strong>Mis “Julge muutuda!” sarjas kõige rohkem üllatas?</strong>

"Ameerika eeskuju põhjal arvasin- et see on seebikas- aga Eesti tegijad on saate ette valmistanud ja kokku pannud suhteliselt heal tasemel. Ameerika sarjas on rohkem ülepaisutatust- meie saade on tagasihoidlikum ja mõjub seetõttu paremini. Päris huvitav on olnud vaadata.<br /> Patsiendid said sellest saatest ilmselt rohkem- kui nad oskasid oodata. Ja nende tänu on olnud minu meelest siiras- nad olid tõesti liigutatud.<br /> Tahan ka rõhutada- et minu jaoks on iga patsient ainult patsient- olgu ta eraelus jumalateener või vana saatan ise. Ma teen oma tööd ikka nii- et patsient oleks rahul ja mina saaksin rahulikult magada."

<strong>Kui teile tehtaks uuesti ettepanek sarnases sarjas osaleda- mida vastate?</strong>

"Töögraafik on nii tihe- et puhkeaega peaaegu ei jäägi- kogu aeg oled rattal. Selles mõttes oli saates osalemine vaheldus ja sellepärast ma ei ütle uutele võimalustele “ei iial”. Kõik sõltub saate eesmärgist.<br /> Mul on omapoolne ettepanek: teha ükskord ometi asjalik tervisesaade sellest- mida peaks iga inimene teadma hammaste tervishoiust. Mul on Soomes välja antud raamat “Mis suus toimub?” - juba kapsaks kulunud - kus on arusaadava teksti- lihtsate fotode ning skeemidega selgitatud- mida saab inimene oma hammaste tervise hoidmiseks ise ära teha. Selline ennetus- ja selgitustöö on meil tegemata.<br /> Aga samasuguses saates… ma ei tea. Ma ei ole meelelahutaja- ma olen arst."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.