Isheemilise ajuinsuldi ennetamise juhised Ameerikas said täiendusi

Ameerikas avaldati isheemilise ajuinsuldi esmase ennetamise juhiste 2006. aasta täiendused.

Ameerikas avaldati isheemilise ajuinsuldi esmase ennetamise juhiste 2006. aasta täiendused- teatavad Medscape- Medical News Today ja MedWire. Ameerika Südameassotsiatsiooni AHA ja ajuinsuldi liidu ASA juhtnöörid on avaldatud ajakirjas Stroke.

Eelmised juhtnöörid olid vastu võetud 2001. aastal. Dr Larry B. Goldsteini juhitud töögrupp on kokku võtnud aastatel 2001-2005 avaldatud meditsiiniuuringute ja kirjanduse andmed ning avaldanud mitmed soovitused insuldi riskifaktorite kindlakstegemiseks ja nende mõju vähendamiseks.

Ajuinsuldi riskifaktorid said klassifitseeritud selle järgi- kas need on modifitseeritavad- potentsiaalselt modifitseeritavad või mitte- ning tõenduse taseme järgi.

Mittemõjutatavate riskifaktorite hulka kuuluvad sugu- vanus- etniline päritolu ja perekondlik eelsoodumus: vanemad inimesed- mehed ja mustanahalised on isheemilisest insuldist üldiselt rohkem ohustatud.

<strong>Madal sünnikaal võib olla riskitegur<br /></strong>Juhistes tuuakse välja ka madal sünnikaal kui riskifaktor- mis ei pruugi olla muudetav. Mõnedes uuringutes on leitud- et 2500-grammise või väiksema sünnikaaluga inimestel on isheemilise ajuinsuldi esmashaigestumise risk elu jooksul kaks korda suurem kui neil- kes kaalusid sündides vähemalt 4000 grammi.

Põhjused selleks ei ole teada- kuid igal juhul on juhiseid kommenteerinud Goldsteini arvates mõistlik investeerida rasedate naiste tervise parandamisse - kasu võib ilmneda aastakümneid hiljem.

Modifitseeritavatest riskifaktoritest rääkides korratakse juhistes taas varasemast teadaolevaid võimalusi isheemilise insuldi vältimiseks: kõrge vererõhu kontrolli alla saamine- suitsetamisest hoidumine- passiivse suitsetamise vältimine- kehaline aktiivsus ning insuldiriski tõstvate teiste haiguste ravi nagu kodade virvendusarütmia- südame isheemiatõbi ja südamepuudulikkus.

Kodade virvendusarütmia tõstab insuldiriski vähemalt kolme- kuni neljakordseks. Aspiriini kasutamisega langeb risk 20 protsendi ning varfariiniga 60 protsendi võrra.

<strong>Juhtnööris sisaldavad ka päris uusi soovitusi<br /></strong>Hästitõendatud riskifaktorite mõju vähendamiseks on juhistes 2001. aasta versiooniga võrreldes ka uusi soovitusi. Haruldaste geneetiliste ajuinsuldi põhjuste esinemisel tuleks spetsialistilt nõu küsida. Kõrge insuldiriskiga diabeetikuid tuleks juhiste soovitusel ravida ka statiinidega: teadusuuringute andmeil on statiinidega võimalik diabeetikutel vähendada insuldiriski 24 protsendi- lisanduva riskifaktori olemasolul koguni 48 protsendi võrra.

Kõrgvererõhutõve korral tuleks suurendada kaaliumi ja vähendada soola tarbimist. Naatriumi päevane koormus peaks jääma alla 2-3 grammi ning kaaliumi tuleks saada vähemalt 4-7 grammi päevas.

Sirprakulist aneemiat põdevaid lapsi tuleks alates kaheaastaseks saamisest skriinida transkraniaalse doppleruuringu abil ning mõelda vereülekande peale kõrge insuldiriski puhul; tähelepanu tuleb pöörata ka täiskasvanutele.

Halvemini tõendatud või potentsiaalselt muudetavate riskifaktorite kohta ei ole saadud veel selgeid epidemioloogilisi andmeid või ei ole tehtud randomiseeritud kliinilisi uuringuid- mis näitaksid insuldiriski vähenemist. Sellesse kategooriasse on ameeriklased paigutanud metaboolse sündroomi- mille üksikute komponentide ravimine võib isheemilise insuldi riski vähendada.

Ka alkoholi tarvitamise vähendamine- narkootikumidest hoidumine ning suitsetavatel naistel suukaudsete kontratseptiivide vältimine aitab mõnedel andmetel insuldiriski vähendada.

<br /><strong>Uneapnoe kohta soovitatakse kindlasti uurida<br /></strong>Käesolevatesse juhistesse on potentsiaalselt modifitseeritava riskifaktorina sisse kirjutatud ka uneapnoe. Goldstein juhtis tähelepanu sellele- et arstidel on juba teada- kuidas uneapnoe ravimine alandab vererõhku. Kuigi insuldiriski vähenemist ei ole veel randomiseeritud uuringutes näidatud- on juhiste töögrupi arvates see võimalik.

Arstidel soovitatakse eriti abdominaalse rasvumise ja kõrge vererõhuga patsientide ning nende partnerite käest küsida unehäire sümptomite kohta.

Tuleviku uurimissuundadeks on põletiku- infektsioonide ja migreeni osa selgitamine esimese isheemilise insuldi kujunemises.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.