Palgaläbirääkimised algasid Tartus valitsuse esindajata

Kuigi tervishoiutöötajate alampalgalepe lõpeb teadupärast 31. detsembril 2006, ei kiirusta valitsus uute palgaläbirääkimistega liituma.

Kuigi tervishoiutöötajate alampalgalepe lõpeb teadupärast 31. detsembril 2006- ei kiirusta valitsus uute palgaläbirääkimistega liituma.

Hooguvõttev 16. mai kohtumine sotsiaalministri- haigekassa ja haiglate liidu osalusel tõi avalikkuseni teadmise- et alles hakatakse moodustama läbirääkimistel riiki esindavaid valitsuskomisjone.

Töövõtjad on läbirääkimisteks valmis juba veebruarist-märtsist- mil nad esitasid sotsiaalministeeriumile ja haiglate liidule oma avaldused läbirääkimiste alustamiseks. 3. aprillil sai Eesti Arstide Liit oma 20. veebruari avaldusele sotsiaalministeeriumist vastuse- et valitsus ei ole andnud sotsiaalministrile volitusi alampalgaläbirääkimistel osaleda. Lumi oli sulanud- aga läbirääkimiste algus polnud sugugi lähemale tulnud.

Pärast seda saatis arstide liit oma küsimused (kes siis valitsust läbirääkimistel esindab ja millal kõnelused alata võivad?) peaministri büroole- kuid mingit vastust pole sealt arstide liidule laekunud. Ka järelepärimiste peale mitte.

Kuigi jutt on alampalgast- tähendab see palgatõusu ka neile tervishoiutöötajatele- kes teenivad rohkem- sest nõnda säilivad senised palgaproportsioonid.

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa muretseb- mis mulje jätab valitsuse ignorantsus arstide palga suhtes tänavustele ülikoolilõpetajatele- kel on valida- kas jääda tööle Eestisse või minna välismaale.

“Eestisse jäänud arstide töökoormus on juba niigi suur. Palgatõus annaks mingigi kindlustunde tuleviku suhtes ja aitaks ehk noori tohtreid mõjutada Eestisse jääma-” räägib Rehemaa.

<strong>Salakohtumine Vanemuises?<br /></strong>11. mail kogunesid Tartus Vanemuise kontserdimajas kliinikumi aastakonverentsi lõunapausi ajal alampalgaläbirääkimiste nõudmiste edastamiseks arstide liit- keskastme tervishoiutöötajate kutseliit ja haiglate liit. Arstidele miinimumtasuks kahekordne Eesti keskmine tunnitasu ning õdedele riigi keskmine palk- kõlab töövõtjate nõudmine.

Arstide liit edastas oma pressiteates pärast kohtumist- et “vastupidiselt väljakujunenud tavale ei võtnud palgaläbirääkimistest osa valitsuse esindaja- kuigi riik on tööandjaks olulisele osale tervishoiutöötajatest.”

Sotsiaalministeerium vastas Meditsiiniuudistele- et “sellele konkreetsele kohtumisele meie esindajaid ei kutsutud”.

<strong>Peaminister ei vasta arstidele<br /></strong>Arstide liidu peasekretär meenutab sotsiaalministeeriumist saadud kirja- mille järgi sotsiaalministril ei olnud volitusi läbirääkimistel osalemiseks- mistõttu arstide liit saatis kutse 11. mai kohtumiseks nädal varem peaministri büroosse. Teadmata põhjusel valitsuse esindajat kohale ei ilmunud ja lehe trükkimineku ajaks polnud arstide liit peaministrilt mingit vastust oma pöördumistele saanud.

Kuid 11. mai kohtumisel ei osalenud ka õdede liit ega tervishoiutöötajate ametiühingute liit- kes palgaläbirääkimistel tegutsevad koos.

Eesti Õdede Liidu president Ester Pruuden ütles- et 11. mail ei olnud välja kuulutatud ametlikku palgaläbirääkimiste kohtumist- kuigi samal päeval andis oma palganõudmised haiglate liidule üle ka õdede liit. “Meie nõuame õdedele samuti Eesti keskmist palka- mis meie arvutuste järgi peaks olema 55 krooni tunnis-” sõnas Pruuden.

Õdede liidu president tähendas- et sotsiaalministeerium on praegu keskendunud poliitilise raamkokkuleppe sõlmimisele paralleelselt alampalgaleppega.

Õdede liit oleks huvitatud- et palgaläbirääkimised ei algaks alles pärast raamleppe allkirjastamist- vaid võiks alata näiteks juba sel nädalal- kui tööandja kutsuks osapooled kokku. “Meie otsene tööandja on haiglate liit-” viitas Pruuden- et läbirääkimiste partner on teada.

16. mail sotsiaalministeeriumis toimunud tööandjate omavahelise kohtumise järel teatas ministeerium pressiteates- et riik moodustab kaks valitsuskomisjoni: üks komisjon esindab riiki kui rahastajat ning teeb ettepaneku poliitilise kokkuleppe sõlmimiseks tervishoiu rahastamise üldpõhimõtete osas; teine komisjon esindab riiki kui tööandjat tervishoiutöötajate alampalgaläbirääkimistel. Nimelt on riik tööandjaks 2-5 protsendile tervishoiuteenust osutavatele töötajatele vanglates- kaitseväeteenistuses ja hooldekodudes.

Valitsuskomisjonide moodustamise korralduse eelnõud olid eelmisel nädalal ametlikul kooskõlastusringil. “Reaalseks tähtajaks- millal valitsuskomisjon võiks oma tööd alustada ja erinevate osapooltega (tööandjate ja töötajate liidud) kohtuda- on juuni keskpaik-” kainestas sotsiaalministeerium oma pressiteates.

Küsimusele- kes on palgaläbirääkimiste pidur- vastas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja- et iga dokumendi ettevalmistamine võtab aega. Näiteks dokumentide ministeeriumide vaheline kooskõlastusaeg on 14 tööpäeva. “Sotsiaalministeerium on tervishoiutöötajate palgakokkuleppe ettevalmistamisega ja sellega seonduvaga tegelenud kogu käesoleva aasta-” kinnitas ta.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE</strong><br /><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

<br />  

 

<strong><u>Töövõtjate nõudmised</u></strong>

* Arstid: miinimumtunnitasuks kahekordne Eesti keskmine tunnitasu. (Näiteks 2005. a IV kvartali keskmine brutotunnipalk 50-57 kr x 2 = 101-14 kr.) Praegu kehtib 75 kr.

* Õed: miinimumtunnitasuks riigi keskmine palk. (2005. a IV kvartali põhjal oleks 50-57 kr; õdede liidu arvutuste järgi 55 kr.) Praegu on alampiir 39 krooni tunnis.

* Hooldajad: miinimum 32 kr tunnis- et säiliks suhe 58-5-59% õe palgast. Praegu kehtib 23 kr tunnis.

<em>Allikad: Statistikaamet- arstide liidu pressiteade</em>

 

<em><br /></em> 

<strong><u>Palgaläbirääkimiste teema areng 2006:</u></strong>

<strong>* 20. veebruar -</strong> Eesti Arstide Liit ja Eesti Keskastme Tervishoiutöötajate Kutseliit saadavad sotsiaalministeeriumile ja haiglate liidule avalduse palgaläbirääkimiste alustamiseks.

<strong>* 17. märts</strong> - Sotsiaalministeerium saab  Eesti Õdede Liidult ja Eesti Tervishoiutöötajate Ametiühingute Liidult ettepaneku läbirääkimisi alustada.

<strong>* 3. aprill</strong> - Eesti Arstide Liit ja Eesti Keskastme Tervishoiutöötajate Kutseliit pöörduvad kirjalikult peaministri poole ettepanekuga alustada tervishoiutöötajate alampalgaläbirääkimisi.

<strong>* 13. aprill</strong> - Valitsuskabinet arutab riigi osalemist tervishoiutöötajate palgaläbirääkimistel. Pärast seda vastas sotsiaalminister arstide liidule- et valitsus otsustas moodustada komisjoni kolmepoolseteks läbirääkimisteks poliitilise kokkuleppe sõlmimiseks tervishoiu rahastamise põhimõtete osas ning valitsuskomisjoni kahepoolsete kollektiivläbirääkimiste pidamiseks tervishoiutöötajate palgakokkuleppe sõlmimiseks.

<strong>* 20. aprill</strong> - Valitsuskabinet arutab nõupidamisel tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkuse tagamise abinõusid.

<strong>* 24. aprill</strong> - Peaministrilt konkreetset vastust oodates saadavad arstide liit ja keskastme tervishoiutöötajate kutseliit uue kirja peaministrile- et kes esindab riiki läbirääkimistel ja millal läbirääkimised algavad.

<strong>* 11. mai</strong> - Algavad kahepoolsed palgaläbirääkimised. Valitsuse esindaja ei osale kell 13.15 Tartus Vanemuise kontserdimajas toimunud kohtumisel- kus olid haiglate liit- arstide liit ja keskastme tervishoiutöötajate kutseliit.

<strong>* 16. mai</strong> - Sotsiaalminister tutvustab haiglate liidu ja haigekassa esindajatele- kuidas riik saab osaleda tervishoiutöötajate palgaläbirääkimistel (vaja luua kaks valitsuskomisjoni) ja milline võiks olla läbirääkimiste ajakava.

<strong>* Juuni keskpaik </strong>- Sotsiaalministeeriumi prognoosi järgi algavad alampalgaläbirääkimised.

<em>Allikas: MU</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.