Sotsiaalminister: palgad tõusevad

Tervishoiutöötajad andsid veebruaris ja märtsis oma ettepanekud alampalgaläbirääkimisi alustada, jäädes ootama kolmanda osapoole, valitsuse vastust. Sotsiaalminister Jaak Aab, miks läbirääkimised pole alanud?

<strong>Tervishoiutöötajad andsid veebruaris ja märtsis oma ettepanekud alampalgaläbirääkimisi alustada- jäädes ootama kolmanda osapoole- valitsuse vastust. Sotsiaalminister Jaak Aab- miks läbirääkimised pole alanud?</strong>

"Keegi pole keelanud kahepoolseid läbirääkimisi alustada haiglate liidul ja töövõtjatel. Neil on kohustus seda teha. Näiteks õdede liit käis minu juures ja tutvustasin tookord plaani- milline võiks olla valitsuse delegatsiooni roll.<br /> Nüüd on see ka valitsuskabinetis kinnituse leidnud- et me näeme läbirääkimisi kaheetapilisena: kõigi huvipooltega üritame teha rahastamise üldpõhimõtete osas raamleppe - kas see tuleb või ei tule või mis sisuga- sõltub sellest seltskonnast. Ja edasi tulevad juba kahepoolsed alampalgaläbirääkimised- kus osalevad haiglate liit kui tööandja- valitsus kui tööandja - aga valitsus on tööandja ainult 2-5 protsendile tervishoiutöötajatest."

<strong>Kas komisjonide moodustamine pole aja venitamine?</strong>

"Ei see ei ole aja venitamine. Valitsuse rollide lahutamine ennetab võimalikke segadusi läbirääkimiste protsessis."

<strong>Kõrvaltvaatajana jääb mulje- et käitute valitsusega nagu jonniva lapsega. Eelmisel aastal esitasite tervishoiu rahastamiseks 11 ettepanekut- tänavu esitasite neist neli sõelale jäänut- aga ikka pole valitsus otsust vastu võtnud. Miks ei tule otsust?</strong>

"Eks seal on omad põhjused. Valitsuse otsus peaks tulema lähiajal.<br /> Välja on sõelutud kaks meedet. Esiteks miinimummäära tõstmine- millelt makstakse sotsiaalmaksu ja siin oleks väga oluline- et perspektiivne otsus tehtaks ära ja pandaks sotsiaalmaksuseaduses paika graafik- mitme aastaga jõuame miinimumpalga tasemeni.<br /> Kui me jõuame miinimumpalga tasemeni- siis võrreldes eelmise aastaga tähendab see näiteks haigekassale ligi 800 miljonit krooni lisaraha ja pensionikassale üle miljardi lisaraha. Need on väga suured summad. Nii suurt tõusu pole kunagi olnud.<br /> Kui me selle perspektiivse otsuse ära teeme- siis võime öelda- et valitsus on päris palju ära teinud.<br /> Teine sõelale jäänud meede on registreeritud töötute kindlustamine- see annaks lisa 10 000 kindlustatud inimest. Järgmises etapis on põhimõtteliselt otsustatud- et me räägime omavalitsustega läbi- kuidas anda nendele õigus kindlustada- sest nemad näevad kohapeal kõige paremini- kellel oleks ravikindlustust vaja- kellel on toimetulekuga probleeme.<br /> Me anname omavalitsustele õiguse sõlmida leping ja kindlustada- selleks peab tagama ressurssi ja see peaks toimuma siis 1. jaanuarist 2008.<br /> Need kaks ettepanekut on saanud valitsuselt põhimõttelise heakskiidu- täpsustatakse rahanumbreid ja graafikut- kui kiiresti suudame sellele minna."

<strong>Teie jaoks ei arene asjad aeglaselt?</strong>

"Mina võin küll öelda- et kõik probleemid ei ole rahas. Meil on tahetud kujutada ette- et ainult rahas on probleem. Ei ole niimoodi. Eks ka selle aasta esimene kvartal näitas- et mitmel erialal- kus meil on järjekorrad - me võime sinna raha juurde panna- kuid seal ei piisa enam inimressurssi ja need on varasemast alguse saanud protsessid.<br /> 1990ndate aastate keskel vähendati arstide riiklikku koolitustellimust poole võrra- õdede oma peaaegu sama palju - nüüd me sööme neid vilju. Praegu tõstame koolitustellimust- aga seda hakkab tajuma arstide puhul alles üheksa aasta pärast- õdede puhul nelja aasta pärast."

<strong>Haigekassa ülelaekumiste puhul võiks ju palgaküsimuse kiiresti lahendada selle arvel?</strong>

"Seda kaalutakse. Palk on üks hinna osa. Need palgatõusud- mis on kokku lepitud- on ju täidetud. Milles probleem?"

<strong>Jõulude eel ähvardas haiglate liit leppest hoolimata- et ei suuda lepet täita...</strong>

"Nendel olid omad põhjused- sest haiglatel seisid ees läbirääkimised lepingute üle. Mitte üheski haiglas pole probleemi palgaleppe täitmisega- seda võin ma kindlalt öelda."

<strong>Tänavuste palgaläbirääkimiste venimine jätab siiski mulje- et arstid ei ole Eestis prioriteet.</strong>

"Ei saa niimoodi öelda. Kui ikka kaks aastat on olnud tervishoiutöötajatel niisugune palgatõus- siis mina ütlen küll- et on prioriteet.<br /> Palka tahavad ka õpetajad- palka tahavad sotsiaaltöötajad. Mina pean praegu pingutama selleks- et riiklik hoolekanne järjele saaks. Me lähme täna Karulasse (19. mail käis Jaak Aab nurgakivi panemas Viljandimaal asuvale Karula Kodule- kus hakkavad elama raske puudega noored üle Eesti - <em>Toim</em>.)- küsige- mis seal palgad on!<br /> Me peame vaatama kõike kontekstis- me ei saa välja rebida ühte. Võite kirjutada: palgad tõusevad. Järgmisel aastal tahaksimegi perspektiivsemat lepingut- kus on näha see kindlus- mis on see miinimum- mis kindlasti tõuseb. Lisaks iga-aastased täpsustused. Ja praegune haigekassa prognoos ilma lisarahata näitab ka võimalust- et on võimalik tõsta arstide-õdede palku kindlasti veidi kiiremini kui kasvab Eesti keskmine."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.