Suvel hakkavad perearstid tööle ID-kaardiga

Haigekassa muudab 1. augustist elektrooniliste andmete edastamise korda: raviarvete edastamise programmis TORU saab arst oma isiku tuvastada ehk autentida ainult ID-kaardiga.

Haigekassa muudab 1. augustist elektrooniliste andmete edastamise korda: raviarvete edastamise programmis TORU saab arst oma isiku tuvastada ehk autentida ainult ID-kaardiga.

Viimastel aastatel on haigekassa olnud infotehnoloogiliste arendustegevuste eestvedaja suhetes oma lepingupartnerite - raviasutuste ja arstidega.

<strong>Algul ikka vastuseis<br /></strong>Hoolimata mõningasest vastuseisust protsessi alguses tõdevad arstid mõne aja pärast ka ise- et muutustest on neile kasu- sest töö korraldamine läks efektiivsemaks ja ajasäästlikumaks.

Haigekassa lähtub nõudmiste ja IT süsteemide arendamise puhul ennekõike kehtiva seadusandluse täitmise kohustusest- samuti haigekassa enda arengukavast ja seatud eesmärkidest. Lähiaastatel on taas tulemas suured infotehnoloogilised uuendused:<br /><br /> * digitaalne terviselugu;<br /> * e-ravijärjekorra projekt;<br /> * e-retsept;<br /> * e-töövõimetusleht.

Suuresti nende protsesside käigus on haigekassa end viimased kolm aastat organisatsioonisiseselt ka ette valmistanud.

Just praegu käib vilgas töö ravikindlustatute registri ümbervahetamiseks. Eesmärk on luua muuhulgas täiesti uus - parem- selgem ja lihtsam - alus peagi kasutusele võetavate e-retsepti ja e-töövõimetuslehe realiseerimiseks. Arstide töö muudab see kõik hoopis hõlpsamaks.

<strong>Uus kindlustatute register<br /></strong>Uue kindlustatute registri plaanib haigekassa kasutusele võtta juba selle aasta augustis. Just uue registri kasutuselevõtt tingib ka perearstide jaoks mõned uuendused:

* kindlustatust hakatakse kontrollima uuel alusel - ühendatakse praegune kindlustatuse ja soodustusaluse kontroll. Lisaks loome samasse ka võimaluse saada infot selle kohta- kas isik on kindlustatud töötajana- mis peaks andma arstile võimaluse kontrollida- et inimene ikka tööandja poolt kindlustatud on- enne kui talle töövõimetusleht välja kirjutatakse.<br /><br /> * perearstidele loome võimaluse vahetada nimistuid puudutavat infot (liikumised nimistu sees ja nimistu juures olevad meditsiinitöötajad) haigekassaga elektrooniliselt. Sealjuures tekib arstidel ka võimalus saada operatiivset infot nende nimistust lahkunud patsientide kohta.

Teise olulise teemana on viimasel ajal päevakorras delikaatsete isikuandmete kaitse. Nii raviasutuste/perearstide infosüsteemides- haigekassa infosüsteemides kui ka meievahelistes andmevahetuse kanalites liigub väga palju tundlikku infot- seepärast tuleb järjest rohkem mõelda selle info kaitsmisele. Haigekassa kasutab ise ja innustab oma partnereidki kasutama enam turvalahendusi- vältimaks igasugust andmete võimaliku lekkimise ohtu.

Lihtsamad lahendused on näiteks ID-kaardi kasutamine autentimisvahendina- X-tee kasutamine andmeedastuskihina või ka arvutite tarkvara pidev värskena hoidmine.

<strong>Ligipääs ID-kaardiga<br /></strong>Sellest tulenevalt plaanib haigekassa alates selle aasta augustist viia nn TORU infosüsteemi sisselogimine ainult ID-kaardi põhiseks. Nii et selleks ajaks tuleb kõigil perearstidel- kes TORU süsteemi arveid laevad- muretseda endale ID-kaart ja kaardilugeja. Täpsemad juhised nõudmiste ja kasutamise kohta saadame aegsasti e-posti teel.

Tungivalt soovitame kas ise või oma IT tugiisikul üle kontrollida oma arvutite operatsioonisüsteemide seisukord. Ühe viimase muudatusega- mis haigekassa IT alal korraldas- saime teada- kui halvas ja ohtlikus seisus on tegelikult paljude perearstide süsteemitarkvarad. Sellele tuleks kindlasti oluliselt rohkem tähelepanu pöörata. Tarkvara tuleks uuendada pidevalt- sest risk langeda rünnaku või viiruste ohvriks on väga suur.

Tehnoloogiliselt on haigekassa uute (nimistuteenused) ja täiendatud (kindlustatuse kontroll) teenuste näol tegu veebiteenustega X-tee keskkonnas.

<strong>Üleminekuperiood<br /></strong> Ülemineku ajaks- kuni kõik raviasutused X-teega liituvad (RIA kaudu käib X-teega liitumine ning nemad aitavad ka turvaserveri käimapanemisel) ning omalt poolt vajalikud tarkvara täiendused teevad- jäävad kindlasti avatuks ka vanad teenused- kuid loodame- et see üleminekuperiood ei kujune liialt pikaks. Selle vältimiseks annab haigekassa võimalikult vara arendajatele kätte teenuste kirjeldused. Et aidata meditsiinitöötajatel üleminekut võimalikult valutult üle elada- on haigekassa ühendust võtnud üsna suure hulga tarkavaraarendajatega.

Kui raviasutusel ei ole tehnoloogilisi vahendeid haigekassa veebiteenuste kasutamiseks- siis saab raviasutus uue registri juurutamise järel kasutada kõiki teenuseid ka Ettevõtjaportaalis <a href="http://x-tee">http://x-tee</a>. riik.ee/eit/.

Nii on väikseim eeldus- mille dikteerib ettevõtjaportaal oma turvalahendusega- ID-kaardi lugejaga internetti ühendatud arvuti. Kui aga raviasutus kasutab mingisugust muud tarkvara ja leiab- et on mõistlik haigekassa teenused oma infosüsteemi integreerida- siis tuleks arendaja tähelepanu ka sellele juhtida. Haigekassa proovib omalt poolt teavitada nii paljusid kui võimalik- et haigekassa teenuseid süsteemi tuua.

<br /><strong>RAIMO LAUS<br /></strong>Eesti Haigekassa IT osakonna juhataja

 

 

<strong><u>ID-kaart on kohustuslik</u></strong>

Paragrahv 5. Eesti kodaniku dokumendikohustus<br />   (1) Eestis püsivalt viibival (elaval) Eesti kodanikul peab olema isikutunnistus.<br />   (2) Isikutunnistust ei pea olema käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud alla 15-aastasel Eesti kodanikul.

<em>Allikas: Isikut tõendavate dokumentide seadus- Riigikogu 15.02.1999 seadus- mis jõustus 01.01.2000.</em>

 

<em><br /></em><em>***********************************</em>

<em><br /></em> 

<u>KOMMENTEERIB<br /><br /></u><strong><br /> Madis Tiik<br /> Eesti Perearstide Seltsi esimees:</strong>

"Mis puudutab ID-kaarte- siis siin ei näe ma mingeid takistusi. Loodan- et perearstid on enamuses eeskujulikud kodanikud ja on endale ID-kaardid soetanud. Haigekassa muutus eeldab kaardilugeja olemasolu. Kuna kõik e-tervise projektid kasutavad niikuinii ID-kaardi funktsionaalsust- siis hiljemalt järgmise aasta alguseks oleks vaja ID-kaart ikka soetada."

 

<strong>Anne Kaldoja<br /> Põlvamaa perearst:</strong>

"Mis sellest muutuks- kui mina või veel kolm perearsti ei oleks valmis uueks rakenduseks! Lihtsalt peab valmis olema. ID-kaart on mul olemas. Tehnilisest küljest loodan Medisofti abile."

 

<strong>Epp Rannala<br /> Paide perearst:</strong>

"ID-kaardid on meil olemas- aga ma pole suutnud üldse veel süveneda sellesse toimingusse. Nädal tagasi saime ka haigekassast selle kohta teate- et uus kord rakendub augustist. Õnneks on selleni mõni kuu aega."

 

<strong>Arvi Sinisalu<br /> AS Medisoft juhatuse liige:</strong>

"Medisofti perearstide infosüsteem Perearst2 on ID-kaardi kasutamiseks valmis. Meie kliendid perearstid - neid on üle 600 - on küll seni väga tublid ja õppimisvõimelised olnud. Loodame ka järgnevatest uuendustest ühiste jõududega üle saada."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.