Arteriograaf mõõdab koos vererõhuga arterite vanust

Põhja-Eesti regionaalhaiglas (PER) on kasutusel seni Balti riikides esimene TensioMed arteriograaf, mis mõõdab tavalise vererõhumõõtmise käigus ka arterite jäikust, aidates avastada ateroskleroosi.

Põhja-Eesti regionaalhaiglas (PER) on kasutusel seni Balti riikides esimene TensioMed arteriograaf- mis mõõdab tavalise vererõhumõõtmise käigus ka arterite jäikust- aidates avastada ateroskleroosi. Arterite vanuse mõõtmine käib koos vererõhumõõtmisega ning võtab aega vaid paar minutit.

“Seda väga lihtsat ja kiiret meetodit tahame kasutada südamehaiguste ennetuskabinetis sõeluuringuteks ning teadusliku töö eesmärgil-” ütles regionaalhaigla kardioloogiakeskuse juhataja Margus Viigimaa- kes on Ungari päritolu aparaadi testperioodil jõudnud uurida üle saja patsiendi. “Samuti teeme uuringuid südamelihase infarkti põdenud haigetel ja hüpertoonikutel.”

<strong>Pulsilainete vahe<br /></strong>Arteriograafi tööpõhimõttele pani aluse avastus- et kui vererõhumõõtmise käigus on küünarvarre mansett täidetud 35-40 mm/Hg üle süstoolse vererõhu väärtuse ja brahhiaalarter on suletud- annab see ikka signaale. Mõõdetakse süstolis aorti paisatud vere tekitatud pulsilaine ja sellele järgneva reflektoorse vastassuunalise pulsilaine ajaline intervall. Laine tagasipöördumise aeg on seotud aordi elastsusega.

Vanemal inimesel ja ateroskleroosi põdejal on arterid jäigemad ning seetõttu levib pulsilaine neil kiiremini. Noortel on tavaline lainekiirus kuni seitse meetrit sekundis- normaalseks peetakse veel kuni kümme meetrit sekundis. Kui näitaja on üle selle- võib kahtlustada suuremaid muutusi veresoontes. Infarkti põdenud haigetel ja diabeedihaigetel võib näitaja olla isegi 20-30 m/s.

“Ateroskeleroos võib alata ka väga noorelt. Näiteks on uuritud 20-30-aastaseid liiklusõnnetustes hukkunud südamedoonoreid- ka neil on juba leitud arteri seintes rasvaladestust- arteri seina paksenemist-” nentis Viigimaa.

PERis tahetakse arteriograafi kasutada südamehaiguste ennetuskeskusesse pöördujate skriininguks. Praegu määratakse seal patsientidel kardiovaskulaarsetesse haigustesse jäämise riskid vererõhu- kolesteroolitaseme- pärilikkuse jt tegurite alusel.

Kardioloogiakeskuse juhataja sõnul annab arteriograaf objektiivset infot veresoonte kohta- võimaldades juba varases faasis avastada lupjumisprotsessi.

“Kui meil on kaks kõrge kolesterooliga patsienti- kellel pole südamehaigust- siis kui ühel näitab uuring ka veresoonte jäigastumist- tuleb tema puhul mõelda ravi alustamisele-” tõi ta näite. “Arstidele annab selline uuringutulemus täiendavat infot- et inimene on suures ohus ning patsiendile on see täiendavaks stiimuliks muuta oma eluviis tervislikumaks.”

<strong>Laiemalt kasutusele<br /></strong>Viigimaa märkis- et arteriograafid on juba pidevas kasutuses Ungaris- Rootsis- Saksamaal ja Austrias ning sealsed arstid kinnitavad- et inimeste motivatsioon elustiili muuta on lisauuringu põhjal suurem. Aparaadiga on ka lihtne kontrollida näiteks aasta möödudes- kas vahepeal on tekkinud muutusi.

Arterite lupjumise kindlakstegemiseks on praegu kasutusel keerulisemad ja kallimad meetodid. Näiteks saab ultraheliaparaadiga määrata unearteri seina paksust- kuid see võtab rohkem aega ning vajab väga kogenud sonografisti.

Regionaalhaiglas on lisaks kompuutertomograafia- mis võimaldab saada pildi näiteks südamearteritest- aga see on väga kallis meetod- mida ei saa kasutada sõeluuringuks.

Kõrge kardiovaskulaarhaiguste riskiga inimesi on palju ning seetõttu peab Viigimaa tõenäoliseks- et arteriograaf leiab edaspidi laialdasemat kasutamist. Ta kinnitas- et aparaati hakatakse kasutama ka Tartu ülikooli kliinikumis.

PER soovib muretseda ka teise aparaadi- et teaduslikult uurida infarkti põdenud raske arteroskleroosiga patsientide najal- kas lihtsa meetodiga määratud arterite kahjustus korreleerub teiste uuringutega.

Aparaadi hind koos sülearvuti ja tarkvaraga on umbes 10 000 eurot- seni on neid Ungaris valmistatud kolmesaja ringis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.