EVE SOOBA:

Ootan südameliidult enam avatust

<strong>Ootan südameliidult enam avatust</strong>

Eesti Südameliidu juht kirjutab arstidele mõeldud lehes- et Eestis ei propageerita liikumist õigel viisil (vt Maire Sirel- “Liikumispiruka “juhtpagar” Mikael Fogelholm Soomest esineb Tallinnas”; 23.05 Meditsiiniuudised - <em>Toim</em>.). Võib küll olla- et õpetus võiks parem olla- kuid peab ütlema- et igal eesti keelt lugeval arstil ja tavakodanikul on võimalik leida adekvaatset- kogu maailmas kehtivatele soovitustele vastavat infot.

Soovijad võivad lugeda täpsemalt tervislikust soovitatavast liikumisest- füüsilise koormuse kestusest- intensiivsusest- energiakulutusest näiteks Lege Artise erinumbrist Süda (mai 2005). Veelgi enam - sealt leiab liikumissoovitusi koguni südamehaiguste riskidega patsientidele (nt ülekaalulistele- 2. tüübi diabeetikutele) mõeldud soovitusi.

Avalik teave on saadaval aadressil <a href="http://www.terviseinfo.ee">www.terviseinfo.ee</a> (kalkulaatorid- energiasoovitused- päevamenüü kaloraaži arvutamine jm)- kus adekvaatsed liikumisoovitused ja Eestis kehtivate toitumissoovituste lühivariant on lugemiseks ka patsiendile. Samuti võiks siinkohal nimetada trükiseid “Metaboolne sündroom”- “Toitumine ja liikumine”- “Vererõhk ja stress”- ilmumas on “Toitumis- ja toidusoovitused”.

Mis on aga eestlaste südametervise eest muretseva organisatsiooni funktsioon- kui nende poolt väljastatavad materjalid on tasulised? Sedasama täpsemat vajalikku soovitatavat liikumist või tervislikku toitumist puutuvaid soovitusi selle liidu koduleheküljel valdavalt ei näe. Üksnes seda- et liidul on materjale!

Kui lähed küsima- siis öeldakse- et on otsas ning need on oma tarbeks (viimati pakuti voldikuid 25 krooni tükk- kalender 100 krooni). Tahad toidu soolasuse kohta infot - see on internetis koduleheküljel olemas- aga nii häguselt- et välja ei loe- s.t teada ei saa (ometi tunnustan - hea materjal).

Kes peaks siis olema liikumise ja tervisliku toitumise propageerija? Mis on südameliidu rolliks ühiskonnas- mis on tema tegevuse eesmärgiks - kas ehk ka tervist edendava teabe jagamine? Sellisel juhul peaks info olema kättesaadav ja avalik.

<br /><strong>EVE SOOBA</strong><br /> Ida-Tallinna keskhaigla taastusarst

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.