HIV-positiivne võib sattuda igasse haiglasse

Tallinna linna sotsiaal- ja tervishoiuameti algatusel pidasid Ida-Tallinna ja Lääne-Tallinna keskhaigla ühise konverentsi, mille teemaks valiti aids.

Tallinna linna sotsiaal- ja tervishoiuameti algatusel pidasid linna haiglad- Ida-Tallinna (ITK) ja Lääne-Tallinna keskhaigla (LTKH) ühise konverentsi- mille teemaks valiti aids. Ühiste kliinilis-patoanatoomiliste konverentside sari saab jätku sügisel- septembris on teemaks sepsis- oktoobris päevakirurgia ning novembris silmakirurgia.

“Avame sarja raske teemaga- aga aids puudutab meie keskel elavaid inimesi- keda peame aitama-” ütles avasõnas linna sotsiaal- ja tervishoiuameti tervishoiuosakonna juhataja Ene Tomberg.

Ta lisas- et need konverentsid ei ole mõeldud ainult kahe linnahaigla kesksetena ning nad ootavad osalema ka Põhja-Eesti regionaalhaiglat- perearstide seltsi ja kõiki teisi- keda käsitletavad teemad huvitavad.

<strong>Haigus tavapopulatsiooni<br /></strong>“Juba võib märgata- et HIV väljub tavapopulatsiooni hulka-” nentis LTKH Merimetsa nakkuskeskuse juhataja Kai Zilmer- andes aastate lõikes ülevaate HI-viiruse võidukäigust Eestis.

Kui aastatel 1987-1999- seega rohkem kui kümne aasta jooksul avastati Eestis alla saja nakatunu- siis 2000. aastast peale on HIV-positiivsete arv kasvanud kiiresti tuhandetesse. Nakatunuid on registreeritud 5213. Neist on aidsi staadiumi jõudnud 114.

“Kui enne oli üks viirusekandjast naine kaheksa mehe kohta- siis nüüd on see suhe juba peaaegu üks ühele-” tõi Kai Zilmer esile ühe tendentsi- mis on omakorda tõstnud HIV-positiivsete raseduste ja sünnituste- aga ka emalt nakkuse saanud vastsündinute arvu.

Eelmisel aastal otsustas 127st HI-viirusega rasedast tervelt 88 sünnitada. Ehkki rasedate profülaktilise raviga püütakse igati ära hoida viiruse kandumist emalt lapsele- on aastate jooksul saanud 20 last juba sünnist saadik viirusekandjateks.

Eelmise aasta lõpu seisuga oli meil sada aidsihaiget- neist 29 naist. Sajast 40 said nakkuse narkootikumide tarvitamise- 23 homoseksuaalsete suhete kaudu.

Aidsi diagnoosimine eeldab teatud haiguste ilmnemist. Võrdselt diagnoositi HIV kurnatuse sündroomi ja tuberkuloosi - mõlemat 39 juhul.

HIV-positiivsete surmajuhtude analüüs näitab- et enamik neist pole jõudnud aidsini. Surma on põhjustanud kas narkootikumide üledoos- enesetapp- sepsis vm haigused.

<strong>Millal võib kahtlustada HIVi?<br /></strong>Merimetsa nakkuskeskuse infektsionist Marika Raukas selgitas lähemalt- millised on HI-viirusega nakatumise sagedasemad tunnused.

Pärast nakkuse saamist on inkubatsiooniperiood 5-21 päeva kuni kolm kuud. Sellele järgneb enamasti äge HIV infektsioon- mis kestab umbes kaks nädalat kuni kuu. Iseloomulik on kõrge palavik (üle 38 kraadi)- öine higistamine- peavalud lauba ja kukla piirkonnas- väsimus jms.

Pärast ägedat perioodi järgneb aeg- kui inimene võib end tunda tervena. Enesetunne paraneb- kuid haiguse protsess kestab varjatult edasi- immuunsüsteem nõrgeneb. Selline seisund võib kesta aastaid. Raukase sõnul on neil patsient- kes on juba kolmteist aastat HIV-positiivne- aga mingeid väliseid märke haigusest pole.

Kui haigel võib juba diagnoosida aidsi- saabub surm küllalt kiiresti. Varem oli see aeg diagnoosimisest alates keskmiselt üheksa kuud- nüüd tänu uute ravimite kasutamisele kuni kaks aastat.

Raukas märkis- et kaks kolmandikku HIV-positiivsetest patsientidest järgib ravikuuri- kolmandik kas katkestab või lõpetab ravi.

Konverentsil oli lähemalt juttu veel sellest- et HIV-positiivsed ei pea ilmtingimata sünnitama keisrilõikega. Kui viiruskoopiate arv veres on madal ja muud näitajad seda võimaldavad- võib lubada ka normaalset sünnitust.

Vähe on teadvustatud HI-viirusest põhjustatud silmahaigusi. Kaks ITK silmakliinikus ravil käinud aidsihaiget ei öelnud aga silmaarstile oma põhihaigust.

HIV-positiivset ohustavad paljud haigused ja ta võib sattuda igasse haiglasse- tõdesid konverentsil osalenud arstid- pannes ühtlasi üksteisele ja õdedele südamele järgida enesekaitseks kõiki ettevaatusabinõusid.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

 

 

<strong><u>HIV infektsiooni kulg</u></strong>

- Inkubatsiooniperiood 5 päeva kuni 3 nädalat (kuni 3 kuud).<br /> - Äge HIV infektsioon e äge mono-nukleoositaoline sündroom*.<br /> - Serokonversiooni ja suhtelise heaolu staadium.<br /> - Varane HIV tõbi.<br /> - aids e Morbus HIV e HIV haigus.

* Äge HIV infektsioon (5 päeva-3 kuud 90 protsendil) e. äge retroviiruslik sündroom e äge mononuloositaoline sündroom. Kliiniline pilt pole tüüpiline kindlale infektsioonile: palavik- neelamisvalulikkus- lihas- ja liigesvalud- peavalu- lümfisõlmede suurenemine (sageli kaelal)- lööve on sagedasimad nähud. Võib tekkida aga ka seroosne meningiit- entsefaliit- perifeerne polüneuropaatia- äge astsendeeruv polüneuropaatia (Guilliane-Barré sündroom). Muudest nähtudest veel diarröa- aftoossed haavandid suus ja söögitorus- kandidoos.

 

 

<strong><u>Kopsukahjustused aidsi korral:</u></strong>

- tuberkuloos;<br /> - <em>Mycobacterium spp</em>. põhjustatud kopsukahjustused;<br /> - PJP;<br /> - bakteriaalsed korduvad kopsupõletikud gt;1 x aastas ükskõik millise etioloogiaga;<br /> - bronhide- trahhea- kopsude kandidoos;<br /> - <em>Herpes simplex</em> bronhiit- pneumoniit;<br /> - Kasvajad (lümfoomid- Kaposi sarkoom).

 

<br /><strong><u>Kesknärvisüsteemi kahjustused aidsi korral:</u></strong>

- peaaju toksoplasmoos;<br /> - primaarsed KNS lümfoomid ja muu lokalisatsiooniga lümfoomide metastaasid ajus;<br /> - progresseeruv multifokaalne leukoentsefaliit;<br /> - HIV entsefalopaatia;<br /> - ekstrapulmonaalne krüptokokkoos.

<br /><em>Allikas: Marika Raukas</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.