Tuberkuloosiravi algab Viljandis äsja remonditud majas uue hooga

Viljandi haigla uueks ehitatud tuberkuloosiosakonnas Jämejala pargis vaatasid 19. mail avamisel ringi kunagised medõed ja tänased arstid, igaüks oma pilguga.

Viljandi haigla uueks ehitatud tuberkuloosiosakonnas Jämejala pargis vaatasid 19. mail avamisel ringi kunagised medõed ja tänased arstid- igaüks oma pilguga.

Teiste külaliste vahel uudistas uut ravikorpust fotoaparaadiga SA TÜ Kliinikumi kopsukliiniku tuberkuloosiosakonna vanemarst-õppejõud Manfred Danilovitš.

Välissponsorite - põhiliselt USA Nakkuskontrolli Keskuse (CDC) - koostööprojekti toel sai Viljandi renoveeritud korpus kümne palati jaoks televiisorid ja raadiod. “Televiisor ei ole TB osakonnas ainult lõbuasi-” meenutab Danilovitš nakkusohutust- miks haiged peavad püsima võimalikult oma palatis. Nõnda on igas palatis ka interneti- ja telefonivõimalus.

Manfred Danilovitš hindas Viljandi haigla uue osakonna puhul häid tingimusi nakkusohu vältimiseks ja personali kaitseks.

<strong>Danilovitš hindab Eesti taset<br /></strong>Danilovitši hinnangul on nüüd suuremates Eesti regioonides korralikud TB raviasutused. Kõige suurem raviüksus- Põhja-Eesti regionaalhaigla tuberkuloosikeskus Kosel sai viis aastat tagasi täielikult renoveeritud- 30 haigele mõeldud kliinikumi kopsutuberkuloosi osakonna remont lõppes 2002. aastal. Kohtla-Järvel on küllalt hea tingimused- ka Rakveres on väike korralik maja- 1-2 inimest palatis- loetles Danilovitš- lisades- et Narva osakond vajaks veel remonti.

“Tuberkuloosiravi on meil praegu päris hästi toetatud. On olemas tublid inimesed kopsuarstidest kuni perearsti ja -õeni- suur abi on sotsiaaltöötajatest - ega muidu meil süsteem ei töötaks - ning nüüd ka ruumid-” rääkis ta.

Püsiva finantseerimise tagavad sotsiaalministeerium ja Tervise Arengu Instituut. Riikliku tuberkuloosiprogrammi 2007. aasta eesmärgiks on vähendada esmahaigestumiste juhtusid 23 inimesele 100 000 elaniku kohta (tuberkuloosiregistri esialgsetel andmetel oli see möödunud aastal 31-5).

<strong>HIV ohustab eesmärki</strong><br /> Danilovitš ütles tuberkuloosiprogrammi eesmärgi kohta- et see on saavutatav- aga HIV-positiivsete arv võib olukorda natuke halvendada.

“Me peame arvestama- et HIV-positiivsete arv on suur ja raske on prognoosida- mida see paari-kolme aasta pärast meile tähendab. Maailmas tervikuna on TB aidsihaigete hulgas siiski üks “põhitegija” ja surmapõhjus - miks see Eestiski peaks olema nii väga roosiline-” arutles Danilovitš. “Selles mõttes kardame praegu. Me saaks viie aasta pärast öelda- kui meil see kaksikepideemia enam reaalne ei paista- aga praegu me seda öelda ei saa. Elame-näeme.”

Viljandi uut tuberkuloosiosakonda avama tulnud kunagised medõed uurisid ehitajate tööd rahulolevalt. “Remont on priima-” tunnustasid nad- samas kaheldes- kaua suudavad patsiendid palateid ilusana hoida. Vanasti oli 20 inimest palatis- mitte nagu praegu- võrdles 83-aastane proua- kes pensionini tuberkuloosiõena töötas. Ta võinuks palju huvitavat rääkida- sest osakond asutati 50 aastat tagasi.

Siin raviti ka neid tuberkuloosihaigeid- kel kaasus psühhiaatriline diagnoos. “Nad on ju kõigeks võimelised!” hüüatas vanaproua oma kogemusi kokku võttes. “Lähen õhtul palateid kontrollima- vaatan: tuli koridori põrandale tehtud! Kujutad ette!”

Veel meenutavad kogenud tuberkuloosiõed- kuidas patsiendid oskasid neid tableti võtmisel esimese hooga ära petta. “Kui mõelda sellele kontingendile- kes siia ravile tuleb ja sellele haigusele- siis on ühest õest 30 haige peale vähe-” vangutavad elu näinud õed.

<strong>Õde ja 30 haiget<br /></strong>Tuberkuloosiosakonna juhataja Alvi Mikk seevastu usub- et üks õde vahetuses tuleb toime. Õel on abiks kolm hooldajat- kes ühtlasi jälgivad- kas haiged võtavad oma ravimi ära. “Meile on lubatud- et kui vajame- saame personali juurde-” sõnas Mikk.

Arstina hindab ta uueks ehitatud osakonna puhul seda- et ta saab haiged eraldada pisikute järgi- resistentsuse järgi.

Spetsiaalne ventilatsioon- koridori ja multiresistentse TB palatite ette ehitatud õhulüüsid ning purunematud aknad tagavad nakkusohutuse ja turvalisuse. Personal liigub nakkustsoonis näomaskis- mütsiga ja topeltkitliga- koridorides ja palatites on kätepesu ja desinfektsioonivõimalus. Personali jaoks on palatiuste kohal koridoris märgutuled- mille järgi näeb- millises palatis personal parajasti on.

<strong>Jalutusaed paistab ekraanilt<br /></strong>TB haiged käivad keldrisse ehitatud tunneli kaudu õue jalutusaeda- mis on ümbritsetud traatvõrguga nagu psühhiaatrilise sundravi osakonna juureski. Jalutusaia sektorid on jälgitavad personali puhkeruumi monitoril.

Avamise päevaks polnud veel kõigis ruumides uut mööblit. Ka osakonnajuhataja Alvi Mikk oli oma kabineti sisustanud vana mööbliga. Tema kabineti kohal asus kunagi palat- tema kunagises kabinetis aga on nüüd palat.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

LISALUGU:<br /><strong>Jämejala uue ravikorpuse eripära</strong>

Viljandis Jämejalal avatud tuberkuloosi tahtevastase ravi osakond- mis asub 77-aastases majas- osutub mitmes mõttes eriliseks.<br /> Esiteks on Jämejalal avatud Eesti ainus TB tahtevastase ravi osakond- mille patsiendid ei saa enam nakatada uusi inimesi- mis omakorda aitab saavutada riikliku tuberkuloositõrje programmi eesmärki.<br /> Teiseks käis osakonna avamisel palju tähtsaid tegelasi- teiste hulgas riigikogu liikmed ja omavalitsuse tegelased- sotsiaalminister- kolleegid ja osakonna kunagised töötajad. Kõik tahtsid ju enne patsientide saabumist maja üle vaadata.<br /> Kolmandaks. Nagu ütles Viljandi haigla ravijuht Enno Kase maja tutvustades- ei ole seal midagi tavalist- kõik on eriline - ventilatsioon- lukud- aknad jne.<br /> Neljandaks jõudis VMT Ehitus (ehk Viljandi Metallitööstuse Ehitus; ehitas jaanuar-mai 2006) eesotsas juhataja Villu Maamägiga maja üle anda tähtajast varem.<br /> Viiendaks peab Viljandi haigla alles lahingut maja esimese ehitaja- Merko Tartuga (ehitas märts-oktoober 2005)- kes riigihankes pakutud ehitusmaksumusele topelt juurde küsis ja poolikult objektilt lahkus. Mõlemad valmistuvad kohtuvaidluseks.<br /> Viiendaks ehitas Viljandi haigla ravikorpuse korda n-ö oma raha eest- laenates selleks pangast. Tõsi- sotsiaalministeerium andis seemneks 1-5 miljonit krooni. Ja renoveerimistööd läksid maksma ligi 30 miljonit krooni (ehk 12 800 kr/m²). 

<strong>MU</strong>

 

 

<strong><u>Tuberkuloos 2005:</u></strong>

<strong>*</strong> 2005. aastal esmahaigestus kopsutuberkuloosi 250 meest ja 127 naist; esmastest juhtudest (377) avastati 7 koldelist- 343 infiltratiivset- 26 dissemineerunud ja 1 fibroos-kaverniline.

* Kopsuvälisesse tuberkuloosi esmahaigestus 23 meest ja 23 naist. Kokku haigestus möödunud aastal aktiivsesse esmasesse tuberkuloosi 423 inimest.

* Lisaks 78 aktiivse tuberkuloosi retsidiivjuhtu.

* 2005. aasta lõpuks oli arvel 403 kopsutuberkuloosihaiget ja 46 kopsuvälise tuberkuloosi haiget.

* Aastaga oli paranenud või lõpetanud ravi 456 inimest- surnud tuberkuloosi 28 inimest- surnud muul põhjusel 21 inimest.

<em>Allikas: sotsiaalministeerium- tuberkuloosi aastaaruanne 2005</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.