Ülemaailmne kampaania rõhutab osteoporoosi ravisoostumust

Rahvusvaheline Osteoporoosi Fond (IOF) käivitas maikuus kampaania Staying Power: Closing the Adherence Gap in Osteoporosis, mille eesmärgiks on teadvustada kogu maailmas ravisoostumuse puudumisest põhjustatud probleeme ja kulutusi ning vähendada osteoporoosist tingitud luumurdude tekkimist.

Rahvusvaheline Osteoporoosi Fond (IOF) käivitas maikuus kampaania Staying Power: Closing the Adherence Gap in Osteoporosis- mille eesmärgiks on teadvustada kogu maailmas ravisoostumuse puudumisest põhjustatud probleeme ja kulutusi ning vähendada osteoporoosist tingitud luumurdude tekkimist.

22. mail Viinis toimunud kampaania avamisüritusel tutvustati ajakirjanikele IOFi värsket raportit- mille järgi on osteoporoosi all kannatavate patsientide ravisoostumus halb kõikjal. Erinevates uuringutes on kindlaks tehtud- et esimese kuue ravikuu jooksul loobuvad bifosfonaatidest pooled patsientidest- aasta pärast võtab igapäevaseid ravimeid vähem kui 50 protsenti ja iganädalastest loobuvad pooled- kahe aasta pärast on tõenäoliselt kolm neljandikku ravi katkestanud.

<strong>Tohutud kulutused murdudele<br /></strong>Avamisüritusel esinenud IOFi peasekretär- Li?ge’i Ülikooli epidemioloogia- rahvatervise ja tervishoiuökonoomika prof. Jean-Yves Reginster rõhutas- et osteoporootiliste luumurdudega seotud otsesed ja kaudsed kulud on kolossaalsed ning tõusmas terves maailmas. Näiteks Hispaanias on igal aastal 25 000 osteoporootilist luumurdu- millest tingitud otsesed kulud on üle 126 miljoni euro ja kaudsed kulud üle 420 miljoni euro. Kogu Euroopas kulutatakse haiglaravile üle 4-8 miljardi euro.

Reginsteri teada viibivad üle 45-aastased naised osteoporoosi komplikatsioonide tõttu haiglaravil palju rohkem kui näiteks rinnavähi või diabeediga. Luumurdude arv on jätkuvalt tõusmas- kuid osteoporoosiravimite jaoks kulutatakse tema hinnangul liiga vähe. Osteoporoosi ravi annab Reginsteri sõnul tulemuse aga vaid siis- kui ravimid saavad õigesti võetud ning patsient püsib ravil pikka aega.

IOFi eelmise aasta raportis analüüsiti viies Euroopa riigis läbiviidud küsitluse põhjal- miks naised ravist loobuvad. Enamik patsiente kinnitas- et neil on olnud raskusi ravimite võtmisel- kuid 70 protsenti vastanud arstidest ei osanud öelda- miks nende patsiendid ravimite tarvitamise katkestavad. Kuigi 90 protsenti naistest pidas osteoporoosi tõsiseks tervisehädaks- ei teadnud kaks kolmandikku neist- mis kasu on ravimite võtmisest.

Arstide enamik kinnitas seda- et nende soov on jätta patsiendid pikaajalisele ravile; enamik patsiente ei mäletanud aga- et arst oleks öelnud- kui kaua ravi kestab.

<strong>Selgitus ja mugavamad ravimid<br /></strong>Üheks tähtsamaks põhjuseks- miks naised osteoporoosiravimite võtmise katkestavad- pidasid nii Reginster kui IOFi kommunikatsioonijuht Paul Spencer Sochaczewski bifosfonaatide manustamise ebamugavuse kõrval seda- et ravimitest tulenev kasu jääb patsiendile märkamatuks.

Sochaczewski avaldas arvamust- et arstid kipuvad mõnikord probleemi lihtsustama stiilis “joo piima- siis ei saa luumurdu”. Samas avaldas ta kahtlust- kas hirmutamistaktika oleks kõige efektiivsem.

Reginster pidaski koostööd arstide- patsientide ja patsiendiühenduste vahel esmatähtsaks- et situatsiooni parandada. Olulisel kohal on ka patsiendisõbralikumate- harvemini manustatavate ravimite leidmine ja müügiletulek. Professori teada on hetkel käimas katsetused ka harvemini kui kord kuus manustatavate ravimitega.

Sochaczewski kutsus paralleelselt kampaania avamisüritusega väljastatud pressiteate vahendusel üles kõiki osteoporoosiga kokku puutuvaid arste- patsiente ja ametnikke suunama pingutusi raportis esiletõstetud probleemide lahendamiseks.

IOF plaanib selle aasta jooksul alustuseks kokku kutsuda fondi kuuluvad patsiendiühendused- et ravisoostumuse teema taas läbi arutada- toimivaid lahendusi leida ja neid võimalikult kiiresti rakendama asuda. Praeguseks on avatud ka kampaania ametlik võrgulehekülg aadressil <a href="http://stayingpower.osteofound.org">http://stayingpower.osteofound.org</a>- kust on kättesaadavad kampaaniaga seotud infomaterjalid. Lehekülg sisaldab ka patsientidele mõeldud sektsiooni.

Kampaania ametlikuks käivitajaks oli Viinis filmitäht Britt Ekland (“Get Carter”- “The Man with the Golden Gun”)- kes rääkis isiklikust kogemustest kümmekond aastat tagasi diagnoositud osteoporoosiga- läbi elatud luumurdudega ja ravi vajalikkuse tunnistamisega. Patsientide poolt võttis sõna veel austerlanna Roswitha Horn.

<strong>Eesti arstid pingutagu rohkem<br /></strong>Meditsiiniuudistega vesteldes soovitas Reginster- üks maailma tuntumaid osteoporoosieksperte- Eesti arstidel kindlasti pingutada- et patsiendid määratud ravi pikka aega tarvitaksid. Olukorras- kus osteoporoosi ravi on meil patsientidele kompenseerimata- saavad arstid vähemalt D-vitamiini ja kaltsiumipreparaate määrata.

Reginsteri arvates tuleb siis- kui ravimid kallid on- tõsta latt kõrgemale ja kõige rohkem pingutada ikka nende patsientidega- kel  on kõige suurem risk ja kelle motivatsioon oma tervise eest hoolitseda on näha. “Isegi siis- kui korralik soodusprotsent kunagi olemas on- tuleb ikka seletada- et ravimeid peab kaua võtma-” toonitas professor tulevikule mõeldes.

Üheks nõksuks- kuidas ravimitest tulenevat kasu patsiendile näidata ja motivatsiooni parandada- soovitas Reginster rohkem analüüse ja uuringuid läbi viia.

IOFi pingutustest rääkides oli Reginster optimistlik. “Patsiendisõbralike ravimite leidmine on üks võti-” arvas professor. “Meil oleks võimalik vähendada osteoporoosiga seotud luumurdude arvu 50-70 protsendi võrra.”

<br /><strong>JUHAN KALDRE<br /></strong><a href="mailto:juhan@mu.ee">juhan@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Iga-aastased otsesed kulud osteoporoosi ravile (2002. a):</u></strong>

* <strong>Euroopa</strong>: 13-7 miljadit eurot (17 miljardit USA dollarit);<br /> * <strong>USA</strong>: 24 miljardit eurot (30 miljardit USA dollarit);<br /> * <strong>Kanada</strong>: 1-6 miljardit eurot (2 miljardit USA dollarit).

Nende kolme piirkonna summa on samas suurusjärgus igal aastal maailmas arengumaadele antava abiga - 43 miljardit eurot.

 

 

<strong><u>Osteoporoosiga seotud luumurdude mõju riikide majandusele:</u></strong>

* <strong>Suurbritannia</strong> - igal aastal põhjustavad osteoporoosist tingitud luumurrud 2-2-2-6 miljardi euro suuruse kulutuse (1-5-1-8 miljardit Inglise naela).<br /> * <strong>Austraalia</strong> - lihasluukonna haigustele kulub aastas 1-8 miljardit eurot.<br /> * <strong>Rootsi</strong> - osteoporootiliste luumurdude otsesed kulud aastas: 331-6 miljonit eurot (3-1 miljardit Rootsi krooni).<br /> * <strong>Hispaania</strong> - 25 000 osteoporootilist luumurdu aastas- millele otsesed kulud üle 126 miljoni euro ja kaudsed 420 miljonit eurot.<br /> * <strong>Šveits</strong> - iga-aastased otsesed kulud osteoporoosi ja/või sellega seotud luumurdude haiglaravile on ligikaudu 228 miljonit eurot (357 miljonit ?veitsi franki).<br /> * <strong>USA</strong> - aastatel 2001-2003 kokku hinnanguliselt 2-39 miljonit osteoporootilist luumurdu- mille ravikindlustuse kulud olid 10 miljardit eurot (13 miljardit USA dollarit).<br /> * <strong>Brasiilia</strong> - üle poolte hiljutisele küsitlusele vastanud arstidest hindasid osteoporootiliste luumurdude aastaseks ravikuluks üle 81 miljoni euro.<br /> * <strong>Prantsusmaa</strong> - haiglaravi keskmised kulud: 3786 eurot õlavarreluu murrule- 2363-2574 eurot kodarluu murrule- 8048-8727 eurot reieluu murrule.

 

 

<strong><u>IOFi näpunäited arstidele ravisoostumuse probleemiga tegelemiseks:</u></strong>

<strong>1.</strong> Tee regulaarse kommunikatsiooni- uurimise ja kontrollimisega kindlaks patsiendid- kes ei pea kinni osteoporoosi ravist.

<strong>2.</strong> Hari patsiente- et parandada arusaamist ravi kasulikkusest- selgita pikaajalise ravil püsimise tähtsust.

<strong>3.</strong> Anna edasi ravisoostumuse tähtsus- olles avameelne ja muretsedes patsiendi vajaduste raskuste ja ootuste pärast.

<strong>4.</strong> Keskendu oma käitumisstrateegiatele nagu järjekindel küsitlemine- motiveerivad vahendid- sotsiaalne tugi ja eesmärkide seadmine- et aidata patsiente ravil püsida.

<strong>5.</strong> Mõtle kõikide ravivõimaluste peale- kindlustamaks- et patsientide vajadused ja eelistused on mõistetud ja täidetud.

<br /><em>Allikas: IOF</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.