11. käsk: Sina pead oma tervisest hoolima ja vastutad selle eest!

7. juunil Toompeal õiguskantsleri juurde kogunenud tervishoiujuhid pidasid tervisekontrolli ühel või teisel moel vajalikuks, aga detailides jäädi eriarvamusele.

7. juunil Toompeal õiguskantsleri juurde kogunenud tervishoiujuhid pidasid tervisekontrolli ühel või teisel moel vajalikuks- aga detailides jäädi eriarvamusele. Sügisel kavatseb õiguskantsler edastada ümarlaual esitatud ettepanekud märgukirjana sotsiaalministeeriumile ja riigikogu sotsiaalkomisjonile ning plaanib järgmised tegevused üldise tervisekontrolli rakendamise suunas.

Tervisekontrolli üks ideolooge- Ühiskondliku Leppe rahvatervise toimkonna liige Peeter Mardna tunnistas pärast ümarlaua-arutelu- et tema algne idee regulaarsest ennetavast arstlikust tervisekontrollist moondus veidi arutelu käigus- kui räägiti- et seda pole mõttekas teha või et seda ei saa teha kohustuslikuks juriidilises mõttes.

“Ideoloogia on ju selles-” selgitas Mardna- “et mingi kindla aja vältel- kas korra kahe või kolme aasta jooksul- toimuks kodaniku ja arsti kontakt- kus kodanikule tema eluviisi ja haiguste seost tilk tilga haaval ja professionaalselt selgitataks. See ei tähenda- et iga kord peab instrumentaalseid uuringuid tegema. Tervisekontrolli käigus saaks inimene lihtsalt objektiivset ja professionaalset infot- kuidas siin elus oma tervisega toime tulla.”

“Millestki peame alustama-” sõnas Mardna pärast ümarlauda- mille ümbert tõusti konkreetselt kokku leppimata.

Tervisekontrolli vajalikkuse diskussiooni ajendas mure- et tormilise majanduskasvu eest on Eesti riik pidanud maksma inimeste tervisega- nagu sõnastas abiminister Peeter Laasik. Töövõimeliste elanike kehv tervis omakorda hakkab takistama riigi majandusarengut.

Vananeva ühiskonna ja inimeste riskikäitumise tõttu aina suurenevad ravikulud- kusjuures üha teravamaks muutub tervishoiutöötajate puudus. Tegevusetult jätkates ei suuda Eesti riik enam ühel hetkel tagada oma kodanikele põhiseaduslikku õigust tervise kaitsele- muretseb õiguskantsler Allar Jõks.

Õiguskantsleri juures ümarlaual osalenud Mai Treial (riigikogu sotsiaalkomisjon)- Andres Kork (arstide liit)- Toomas Veidebaum (TAI)- Andra Veidemann ja Peeter Mardna (Ühiskondlik Lepe)- Madis Tiik (perearstide selts)- Mihkel Oviir (riigikontroll)- Peeter Laasik (sotsiaalministeerium)- Hannes Danilov (haigekassa) ja Üllar Kaljumäe (tervishoiuamet) paistsid olevat üksmeelel- et inimestes tuleb äratada vastutus oma tervise eest. Ehk nagu soovitas Mihkel Oviir: kas ei peaks piibli kümne käsu järel olema ka 11. käsk: sina pead oma tervise eest hoolt kandma ja sina vastutad oma tervise eest.

Inimeste terviseteadlikkuse kasvatamisel ja hoiakute muutmisel  peab riik kasutama vähemalt sama jõulisi võtteid ja vahendeid kui vastaspool (nt alkoholireklaam- soolapuhujad).

Sotsiaalse poole pealt märgiti ümarlaual- et inimesi motiveeriks tervist hoidma ja tahtma kauem elada elamisväärne elu. Seega ei vastuta kodanik üksi oma tervise eest- vaid ka riik peab oma kohustusena looma tervisliku keskkonna (tervisekasvatus koolis- tervislike tegevuste kättesaadavus jne). Ja mis eriti oluline: ministeeriumid peavad ka inimeste tervise osas suutma teha horisontaalset koostööd- sest ainuüksi sotsiaalministeeriumi pingutustest olukord ei muutuks.

Tervisekontrolli osas kõlas kaks mõtet: kas loobuda projektipõhisest terviseuuringust ja rakendada lauskontrolli kõigile elanikele või jääda senise süsteemi juurde- võimalusel laiendades sihtgruppe mõnevõrra.

<br /> MALLE TOOMISTE<br /><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

<br /> *********************************

 

<u>LISALUGU:</u>

<strong>Tartlased käivad tervisekontrollis</strong>

Tartus maksab linnavalitsus perearstidele tänavu ligi 700 000 krooni- et anda inimestele võimalus käia aktiivses tervisekontrollis.<br /> Tartu linnavalitsuse tervishoiuosakonna juhataja Sirje Kree ei varjagi- et laste ja eakate aktiivse tervisekontrolli idee Tartus pakkus välja tema ning linnavalitsus tuli sellega kaasa.<br /> Eelmise aasta lõpus alustati Tartus eelkooliealiste laste tervisekontrolliga katseliselt. Tagasiside perearstidelt ja lapsevanematelt oli väga hea ning ühtlasi avastati kontrolli käigus esmakordselt tervisehäireid- mis oligi kontrolli eesmärk.<br /> Perearstid said oma nimistuid üle vaadates teada- et umbes viiendik eelkooliealistest lastest ei olnud viimase aasta jooksul arsti juures käinud.<br /> Et laste katseline tervisekontroll õigustas end täielikult- kontrollivad tänavu Tartu perearstid kuni kaheksa-aastaseid lapsi ning eakaid- 65-aastaseid ja vanemaid- rääkis Sirje Kree.<br /> Kui inimene saab koju kutse tulla tervisekontrolli- võib ta vajadusel vastuvõtuaega muuta. Tervisekontrolli ilmumata jätmine ei too inimesele mingit karistust- linn pakub vaid võimalust oma tervist kontrollida- lisas Kree.

<strong>MU<br /></strong>

 

*********************************

 

<strong><u>Noppeid tervisekontrolli ümarlaualt<br /></u></strong>

 - “Me tahame- et elaksime geneetiliselt ettenähtud vanaduseni- säilitaksime pikaks ajaks töövõime ja siis kustuksime valutult ja suhteliselt kiiresti.”<br /><strong>Mihkel Oviir<br /></strong>

 - “Eesti majanduskasv on saavutatud inimeste tervise hinnaga- inimeste tervise arvel.”<br /><strong>Peeter Laasik<br /></strong>

 - “Hinnad tervishoius on tõusnud kiiremini kui keskmine palk. Omaosalus on kasvanud ja see loob ohu- et vaesusrisk suureneb.”<br /><strong>Mai Treial<br /></strong>

 - “Iga riigikogu liige mõistab surma vähemalt ühe inimese- kui alkoholiaktsiisi tõusu edasilükkamise poolt hääletab.”<br /><strong>Andres Kork<br /></strong>

 - “Arstkond on ühiskondlikult tugev grupp ja nende mõjujõud on suunatud aktiivravile- mitte profülaktilisele vestlusele.”<br /><strong>Toomas Veidebaum<br /></strong>

 -  “Meie- perearstid- oleme tervisekontrolliks valmis. On vaja selgepiirilisi otsuseid ja garantiisid sellele meeskonnale- kes haigusi ennetavat kontrolli juba täna teeb.”<br /><strong>Madis Tiik<br /></strong>

 - “Mul on ka valus lugeda- kui arstid saavad mitte millegi eest vastu kaela. See kujundab arvamust- et meil Eestis on kohutavalt halvasti. Nii “sööme sisse” negatiivset. Meil on alaväärsuskompleks. Kui võrdleme end nende riikidega- kellega saame ennast võrrelda - Euroopa Liidu uute riikidega- mitte rikaste- Luksemburgi- Rootsi või Inglismaaga -- siis näeme- et meie tervisenäitajate- tervishoiuorganisatsiooni ja rahaga pole lood sugugi halvad.”<br /><strong>Hannes Danilov</strong>

<br /><em>Allikas: 7. juunil toimunud õiguskantsleri ümarlaud tervisekontrolli teemal- MU</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.