Eesti riik tasub patsientidele Gliveci

Samal ajal, kui müeloidse leukeemia kallis ravim Glivec (imatiniib) lülitatakse haigekassa ravimite nimekirja täissoodustusega, jääb soodusravimite nimekirjast välja senisest rohkem, ligi 500 ravimit.

Samal ajal- kui müeloidse leukeemia kallis ravim Glivec (imatiniib) lülitatakse haigekassa ravimite nimekirja täissoodustusega- jääb soodusravimite nimekirjast välja senisest rohkem- ligi 500 ravimit.

Sotsiaalministeeriumi ravimipoliitika juhi kt Andre Vetka kinnitas- et ligi 500 ravimi loetelust väljaarvamine ja Gliveci kompenseerimise alustamine alates 1. juulist pole omavahel seotud. "Loetelust arvati välja pakendid- mida valdavalt enam ei turustata ning seetõttu ei tekita väljaarvamised haigekassa kokkuhoidu-” selgitas Vetka.

Ravimipoliitika juht lisas- et riigi võimalused uusi ravimeid kompenseerida küll kasvavad ajas- kuigi kindlasti vähem- kui on vajadus ja tõenäoliselt ka otstarbekas.

“Tänu majanduskasvule ja sotsiaalmaksu heale laekumisele on seni tervishoiuteenusteks ja sealhulgas ravimiteks kasutatav raha hulk aasta-aastalt kasvanud-” ütles Vetka. “Samuti tehakse pidevalt tööd juba kompenseeritavate ravimite osas- näiteks kardiovaskulaarravimite hinnas on saavutatud ravimite suhteline odavnemine - põhjuseks analoogravimite lisandumine ja riigipoolsete ravimihinnapoliitiliste meetmete elluviimine."

Gliveci kliiniliste uuringute kolmanda faasi esimesed tulemused avaldati 2000.-2001. aastal- mille järel ravim rekordiliselt kiirelt registreeriti: Euroopa Liidu liikmesriikides 2001. aasta novembris ja Eestis kuu aega hiljem.

Avalikkusele tuntud ja postuumselt 2004. aastal aasta tervishoiusõbraks valitud vähihaige Marge Valdmann sai Glivecit osta ühekordse impordiloa alusel juba novembris 2001. Sealt edasi ostis ta ravimit oma raha ja annetuste ja laenude abil ning vaheldumisi rahastasid tema ravi ka ravimifirma Novartis ja Eesti Haigekassa.

Valdmanni Gliveci ravi rahastamine tõi kaasa kohtuvaidlused kolmes kohtuastmes ning haigekassa pidi siiski maksma kohtumääruse alusel tasutud osalise ravikulu- millele haigekassa vahepeal vastu vaidles.

Riigikohtu halduskolleegiumi 17. juuni 2004 kohtumäärus viitas muuhulgas varasematele lahenditele- et sotsiaalsete põhiõiguste täpsema mahu määrab kindlaks riigi majanduslik olukord ning riik ei saa rohkem anda ja keegi ei saa riigilt rohkem nõuda- kui riik võimeline on. Samas peab põhiseadusega sätestatud inimese õiguse tervise kaitsele tagama vajadusel kohus.

2002. aastal lisati Glivec Eesti Haigekassa ravimite loetellu 50%-lise soodustusega. Sellest ajast on möödas neli aastat- enne kui ravim jõudis nimekirja 100%-lise soodustusega. Tavaliselt ei menetleta soodusravimite taotlusi nii kaua.

Andre Vetka sotsiaalministeeriumist meenutas- et tootja taotles Glivecile soodustust kolmel erineval korral (2002.- 2004. ja 2005. aastal). “Esimesel korral lõppes menetlus negatiivse otsusega ravimi ebaselge kuluefektiivsuse tõttu-” põhjendas Vetka. “Teisel korral lõppes menetlus rahaliste vahendite puudumise tõttu ravimihüvitiste eelarves. Praeguseks on olemas vajalik teave- mida kliinilistest uuringutest on loota imatiniibi elulemust parandava toime kohta ning ravimi kompenseerimiseks leiti ka majanduslikud ressursid-” möönis Vetka.

Kuigi Novartis Pharma Services Inc. Eesti filiaali juht Roland Lepik viibis eelmisel nädalal puhkusel- vastati firma kontorist- et Gliveci ravi toimet on tänaseks uuritud rohkem kui 10 000 patsiendil üle maailma- mis moodustab ligi 10 protsenti haigete koguarvust. Alates 2002. aastast on Novartis jaganud tasuta Glivecit 24-le patsiendile rohkem kui 35 miljoni krooni eest.

“Soodustaotluse protsessi käigus langetasime Gliveci hinda seniselt 44 400 kroonilt 39 067 kroonini- mis on madalamaid hindu Euroopa Liidu liikmesriikides-” märkis ravimifirma Novartis oma vastuses Meditsiiniuudistele.

Kümme kuud vana Eesti Leukeemiahaigete Liit- kes märtsis edastas sotsiaalministeeriumile 2300 inimese toetusavalduse- avaldas Gliveci Eesti soodusnimekirja arvamise puhul kohe- 13. juunil pressiteate- milles tunnustab sotsiaalministrit Jaak Aabi selle sammu eest.

“Tegemist on ajaloolise otsusega- astudes otsustava sammu euroopaliku tervishoiusüsteemi poole ning lõpetades aastaid kestnud vaakumi- kus elupäästev ravim oli küll olemas- aga liiga kalli hinna tõttu patsientidele kättesaamatu-” seisab leukeemiahaigete liidu pressiteates.

Eesti Leukeemiahaigete Liidu esindaja Villi Kanne lisas- et kindlasti on ka leukeemiahaigete jaoks veel mitmeid teisi olulisi ravivõimalusi- mille kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamise nimel saab liit teha selgitustööd.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

<br />  

<strong><u>Ravimi väljakirjutamise tingimused</u></strong>

Tuginedes Ravimikomisjoni 26. aprilli 2006. a koosoleku protokollile täiendatakse Eesti Haigekassa ravimite loetelu soodustuse protsendiga 100 toimeainet imatiniib sisaldava ravimpreparaadiga Glivec kapsel 100 mg N120 ravimite väljakirjutamise õigusega hematoloogil kroonilise müeloidse leukeemia (C92.1) näidustusel patsiendile- kelle ravi alustamine ja jätkamine imatiniibiga on hinnatud konsiiliumi (vähemalt kolme hematoloogi) poolt vastavaks Eesti Hematoloogide Seltsi- sotsiaalministeeriumi ja Eesti Haigekassa poolt tunnustatud ravijuhisele; ravimi väljakirjutamise õigus 5 päeva möödumisel konsiiliumi otsuse ja patsiendi taotluse edastamisest hematoloogi poolt Eesti Haigekassale.

<em>Allikas: Eesti Haigekassa ravimite loetelu muutmise määruse seletuskiri</em>

 

 

 

<strong><u>Kallimad soodusravimid:</u></strong>

Ambulatoorselt kasutatavatest soodusravimitest on kalleimad:

* Glivec (imatiniib)- müeloidse leukeemia ravim;<br /> * Rebif (interferoon-beeta)- hulgiskleroosi ravim;<br /> * Betaferon (interferoon-beeta)- hulgiskleroosi ravim;<br /> * Xeloda (kapetsitabiin)- vähiravim.<br /><br /><em>Allikas: sotsiaalministeerium</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.