JAAN EHA- REIN TEESALU- MIHKEL ZILMER:

Kas arteriograafi kasutamine kliinilises praktikas on piisavalt tõestatud?

<strong>Kas arteriograafi kasutamine kliinilises praktikas on piisavalt tõestatud?</strong>

Täname Meditsiiniuudiste (MU) toimetust ja ajakirjanik Aita Nurgat huvitava ning väga aktuaalse meditsiiniteema käsitlemise eest (vt 6. juuni Meditsiiniuudistes ilmunud artiklit “Arteriograaf mõõdab koos vererõhuga arterite vanust” - <em>Toim</em>.). Ka varem on ajaleht arterite muutuste varasele hindamisele tähelepanu pööranud- viimane suurem selleteemaline kirjutis oli ülevaade kahe noore teadlase Jaak Kalsi ja Priit Kampuse väitekirjade kaitsmisest.

Meie hämmastuseks on paari viimase kuu jooksul ajakirjanduses (vt ka 2006. aasta 27. aprilli Maalehte) levitatud patsientide arterite vanuse määramise kohta infot- mis ei vasta tõele.

Dr Margus Viigimaa räägib mitmetes allikates Põhja-Eesti regionaalhaiglasse soetatud aparaadist (arteriograafist) kui ainulaadsest ja esimesest Baltikumis ning nende pakutavast teenusest kui kaasaegseimast arterite vanuse määramisel. Kummastav on lugeda väärinfot- et ka teised haiglad (Tartu ülikooli kliinikum ja Ida-Tallinna keskhaigla) plaanivad lähiajal oma diagnostikavõimaluste parandamiseks sarnased seadmed kasutusele võtta.

Selle aasta 5. mail toimus Eesti Hüpertensiooni Ühingu konverents- kus arterite jäikuse probleemidele oli pühendatud eraldi sessioon. Konverentsil viibis ka dr Viigimaa- kellele sai põhjalikult selgitatud Tartu ülikoolis kasutusel olevaid arterite funktsiooni hindamise meetodeid. Samuti sai talle mainitud mitmeid metoodilisi puudusi- mis takistavad arterite jäikust mõõtvate aparaatide kasutamist kliinikus.

Käesolevat kommentaari ei oleks allakirjutanud koostanud- kui dr Viigimaa oleks arste ja patsiente eksitava info levitamise seepeale lõpetanud. Paraku ilmus üks kuu pärast kolleegi probleemidest teavitamist MU-s mahukas artikkel. Sellist teadlikku tegevust ei saa käsitleda teisiti kui arsti ja/või konkreetse Ungaris valmistatud toote reklaamina.

Meditsiiniuudistes 6. juunil ilmunud artiklis esineb mitmeid ebatäpsusi ning kommertsreklaamil põhinevaid seisukohti- mida me kirjeldatud uurimismetoodikatega kursis olevate spetsialistidena ei saa kuidagi aktsepteerida.

Tasub teada- et kirjeldatud uuringutel baasmeetodiks olevat sfügmograafiat kasutatakse maailmas juba <em>ca</em> 150 aastat.

Dr Viigimaale ei tohiks uudiseks olla ka fakt- et rahvusvaheliselt on aktsepteeritud vaid mõned arterite jäikust mõõtvad aparaadid ja meetodid- mille hulka tema poolt reklaamitav toode aga ei kuulu. See on ka täiesti arusaadav- sest iga uue aparaadi ja meetodi sobivust kliinilisse praktikasse kinnitavad pikaaegsed ja mahukad elulemusuuringud.

Kuigi reklaamtekstis nimetatakse suurejooneliselt Ungari aparaati uueks ajastuks arterite jäikuse mõõtmisel- siis ei tohiks aastaid töötanud kolleeg lasta ennast nii lihtsalt petta ning väärinfot kolleegidele ja patsientidele võimendada.

Meil ei õnnestunud leida ühtegi publikatsiooni rahvusvahelistes eelretsenseeritavates ajakirjades- mis kinnitaks reklaamitava aparaadi poolt mõõdetavate parameetrite kardiovaskulaarset riski ennustavat jõudu. See tähendab- et võrdlusuuringud tõestatud informatiivsusega meetoditega ei ole avalikult kättesaadavad või ei ole neid tehtud. Tänapäevases- tõenduspõhisusel baseeruvas meditsiinis ei tohiks küll diagnostilisi või raviotsuseid teha tõestamata informatiivsusega aparaatide näitude alusel.

See- et Põhja-Eesti regionaalhaigla on ostnud endale Baltimaades esimese Ungari seadme- mille tõenduspõhisus ja efektiivsus kliinilises praktikas ei ole kinnitust leidnud- on konkreetse haigla investeeringute kava ja rahakasutuse küsimus.

Margus Viigimaa ajakirjanduses esitatud väide- et Tartu ülikooli kliinikum kavatseb reklaamitavat seadet osta- ei vasta tõele: kardioloogiakliiniku investeeringute kava koostamisel ei ole selline aparaat isegi arutusel olnud- rääkimata ostuplaanidest. Selline ostu- või kasutuselevõtuotsus oleks meile võrreldav Mercedese vahetamisega Lada vastu - samal ajal teadmata- kas viimane üldse sõidab.

Dr Viigimaale- kes on ise aastaid Tartus töötanud- ei saa olla teadmata fakt- et Tartu ülikoolis ja Tartu ülikooli kliinikumis on rahvusvaheliselt tunnustatud arterite jäikuse- endoteeli funktsiooni- unearteri sise- ja keskkesta paksuse- s.t varase ateroskleroosi uurimismetoodikad kasutusel juba seitsme aasta vältel. Sellel teemal on kaitstud kaks väitekirja ning avaldatud rida artikleid rahvusvahelistes eelretsenseeritavates ajakirjades. Neid artikleid on korduvalt tunnustatud ja refereeritud maailma juhtivate veresoonteuurijate poolt.

Samuti tehakse meil arterite jäikuse uurimise alast võrdväärset koostööd Cambridge’i- Cardiffi ja Kuopio ülikooliga.

Probleemi mitmekülgsemaks uurimiseks ja senisest täpsemate meetodite kliinikus juurutamiseks loodi juba 2002. aastal Tartu ülikooli ja Tartu ülikooli kliinikumi mitme allüksuse baasil endoteelikeskus- mille töömaht ja koostööpartnerite arv on kiiresti kasvanud.

Tartu ülikoolis on alates 1999. aastast kasutusel Baltimaade esimene arterite mitteinvasiivne ja teaduslikult valideeritud arterite jäikust ja endoteeli funktsiooni mõõtev aparaat (SphygmoCor). Selle metoodika abil on võimalik tõepoolest hinnata nii arterite jäikust kui endoteeli funktsiooni- mis ühtses kompleksis TÜ biokeemia instituudis määratavate paljude oluliste metabolismi ja veresoonte seisundit iseloomustavate parameetritega annab võimaluse saada väga hea ülevaate veresoonte tegelikust olukorrast ja kahjustusprotsesside arengu iseärasustest.

Eelpool kirjeldatud metoodika on juba aastaid üle maailma kasutusel nii teadusuuringutes kui ka kliinilises töös. Eestikeelses erialakirjanduses oleme arterite jäikuse ja endoteeli uurimise võimalusi korduvalt tutvustanud- samuti on sellest räägitud paljudel Eestis toimunud seminaridel ja konverentsidel.

Viimastel aastatel on meie poolt kasutatavad arterite seisundi hindamistestid oma tervise kontrollimisest huvitatud inimestele olnud kättesaadavad kliinikumi tasuliste teenuste süsteemi kaudu.

Arstidena ei tohi me unustada- et diagnostilises ja ravitöös saame kasutada vaid tõestatud informatiivsusega meetodeid ja aktsepteeritud toimega vahendeid. Käesoleva kommentaariga soovime rõhutada lihtsat tõsiasja- et iga seade- mida me kasutame patsiendi tervise kohta otsuste tegemisel- peab andma objektiivseid tulemusi ning selline tegevus peab olema patsiendi tervise huvidest lähtuv.

<br /><strong>JAAN EHA<br /></strong>professor- TÜ ja SA TÜK kardioloogiakliiniku juhataja

<strong>REIN TEESALU<br /></strong>professor- TÜ endoteelikeskuse asutaja ja teaduslik juhendaja

<strong>MIHKEL ZILMER<br /></strong>professor- TÜ biokeemia instituudi juhataja

 

 

*****************************************

 

KOMMENTEERIB

<strong>MARGUS VIIGIMAA-<br /></strong>Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse juhataja- Tallinna tehnikaülikooli professor:

"Arteriograaf on välja töötatud Ungari Teaduste Akadeemia ja Budapesti Semmelweisi ülikooli erinevate instituutide teadus-arendustöö tulemusena alates aastast 2001 ning see on alles praegu jõudnud tööstusliku mudelini. Aparaadi arendustöös on patenteeritud mitmeid meetodeid ja lahendusi ning selleks on grantidena saadud kümneid miljoneid eurosid.<br /> See meetod arterite vanuse ja pulsilaine leviku kiiruse määramisel paelub oma lihtsusega (sisuliselt pisut pikendatud programmiga vererõhumääramine) ja on potentsiaalselt kasutatav sõeluuringuna. Kas sedavõrd lihtsasti saadav info on piisavalt täpne- peavad selgitama täiendavad rahvusvahelised uuringud.<br /> Põhja-Eesti regionaalhaigla ei ole arteriograafi ostnud- vaid meile anti võimalus teadusalase koostöö raames seda südametervise keskuses kasutada. Aparaati kasutatakse teadusuuringutes ka Rootsis- Saksamaal ja Austrias.<br /> Tartu ülikooli endoteelikeskus on ilma igasuguse kahtluseta kõrge teadusliku tasemega ja väga vajaliku temaatikaga tegelev keskus. Olime jõudnud kokkuleppele ühe arteriograafi võimalikuks kasutamiseks ka Tartu ülikooli kliinikumis ja TÜ endoteelikeskus oleks kindlasti parim koht selle meetodi valideerimiseks."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.