JUHTKIRI:

Sajad protsendid

<strong>Sajad protsendid</strong>

Märtsi keskel esitas riigikogu liige Ela Tomson sotsiaalminister Jaak Aabile arupärimise- soovides muu hulgas teada- mida teeb valitsus ravijärjekordade vähendamiseks. Reedel sai minister Aab- kes on ühtlasi ka Eesti Haigekassa nõukogu esimees- anda väärika vastuse.

Haigekassa nõukogu otsusega kinnitatud pealt 120 miljoni kroonisest lisaeelarvest läheb lõviosa selleks- et osta eriarstiabis täiendavalt endokrinoloogia- oftalmoloogia- günekoloogia- kardioloogia- veresoontekirurgia ja kardiokirurgia alast ravi- suurte liigeste endoproteesimist ning silmakae lõikusi.

Nii saigi minister nii Ela Tomsonile kui kogu Eesti rahvale raporteerida- et ükski haigla ei saa enam ületada raviks ette nähtud maksimumpikkust rahapuuduse tõttu- sest raha on haiglatele 100-protsendiliselt garanteeritud: “Kui järjekorrad nüüd mõnes haiglas üle ettenähtud maksimumaja venivad- siis on seal tegemist juba haigla töökorralduslike või võimsuse küsimustega.”

Veel teinegi “habemega” küsimus on peagi saamas sajaprotsendilist lahendust. Nüüdseks meie hulgast lahkunud Marge Valdmanni ja haigekassa vahelise võitluse kaudu märgilise tähenduse omandanud ravim Glivec saab pärast mitmeaastast taotlemist ja taotluste tagasilükkamist alates 1. juulist 100-protsendilise soodustuse. Tõsi- üsna karmide väljakirjutamispiirangutega.

Mõlema otsuse juures mängib rolli viimasel ajal mõnevõrra lahedamaks muutunud haigekassa rahaline olukord.

Kuhu edasi?

Kui järjekordade suunas minna- siis ilmselt oleks vaja hakata lihtsalt ravijärjekordade lubatud tähtaegu lühendama. Kui ravimite suunas minna- on oma soodustusi ootamas ju nii mõnedki preparaadid- uued bioloogilised ravimid reumatoloogias näiteks. Või oleks hoopis aeg üle vaadata- milliseks on kujunenud seis tervishoiuteenuste nn kulupõhiste hindadega. Nende sisseviimise juures jäi mäletatavasti samuti rahapuudusel 100-protsendilisest tasu(sta)misest vajaka.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.