Lastehematoloogid-onkoloogid arendavad koostööd naabritega

Eesti lastehematoloogide-onkoloogide koostöö Balti ja Põhjamaade kolleegidega süveneb, asutatud on ka kolme Balti riigi erialaspetsialistide ühine selts.

Eesti lastehematoloogide-onkoloogide koostöö Balti ja Põhjamaade kolleegidega süveneb- asutatud on ka kolme Balti riigi erialaspetsialistide ühine selts. Oma muljetest räägivad Kadri Saks (Urbsoo) ja Karin Orgulas Tallinna lastehaiglast.

<strong><br /> Kuuldavasti olete loonud Balti kolleegidega ühise erialaseltsi.</strong>

"Jah. Balti Pediaatrilise Hematoloogia Onkoloogia Selts (BSPHO) loodi Vilniuses 2005. aasta novembris. Asutajaliikmeid oli 12 Leedust- viis Lätist ja viis Eestist. Seltsi loomisele eelnes väga pikk otsingute aeg- kuid viimase tõuke organiseerumiseks andis maailma samalaadsete organisatsioonide (SIOP - International Society of Pediatric Oncology; NOPHO - Nordic Society of Pediatric Oncology and Hematology) koostöösoov kõigi Balti riikidega."

<strong>Mida sellesse uude seltsi kuulumine teie jaoks tähendab?</strong>

"See näitab meie jaoks eriala tunnustatud olemasolu vaatamata sellele- et antud hetkel ei ole lastehematoloogia-onkoloogia Eestis erialana registreeritud. Loomulikult loodame- et vastloodud selts on meile abiks selle eriala tunnustamiseks ka Eesti Vabariigis."

<strong>Millised on seltsi tegevusplaanid? Mida te teete?</strong>

"Käesoleva aasta aprilli lõpus toimus esimene BSPHO konverents Vilniuses- mis oli pühendatud Vilniuse lastekliiniku lastehematoloogia-onkoloogia osakonna 25. aastapäevale. Teemadeks olid seekord valitud pahaloomulised soliidtuumorid- nende epidemioloogia ja ravi Balti riikides.<br /> Kõik kolm riiki esitasid kokkuvõtvalt andmed sagedamini esinevate kasvajate (närvisüsteemi-- luu-- pehmete kudede ja idurakuliste) kohta. Esimest korda saime ülevaatliku kokkuvõtte Eestis- Lätis ja Leedus viimasel viiel aastal registreeritud haigusjuhtudest- kasutatud raviprotokollidest ja ravitulemustest.<br /> Meie tegime kokkuvõtte kõigi kolme riigi idurakuliste pahaloomuliste kasvajate kohta. Kokkuvõtteid tehes ja ilmunud kirjanduse andmeid võrreldes selgus- et viimasel viiel aastal on mingil põhjusel Eestis esinenud idurakulisi kasvajaid alla 15-aastastel lastel tunduvalt sagedamini kui teistes riikides.<br /> Järgmine kursus on plaanis korraldada 2007. aasta kevadel Palangas. Seal tuleksid arutamisele healoomulised hematoloogilised haigused.<br /> Selleks- et eriala areneks- oleme alustanud koolitustega- mille osas on pannud õla alla Põhjamaade Laste Hematoloogia Onkoloogia Selts (NOPHO). Esimene koolitus on juba toimunud- see oli käesoleva aasta jaanuaris Riias. Teemadeks olid lapseea leukeemiad- lümfoomid ja histiotsütoosid. Läbi sai arutatud suur hulk huvitavaid haigusjuhte; arutletud- mida paremini teha ja kuuldud- kuidas kolleegid toimiksid samades situatsioonides.<br /> Meie jaoks oli väga oluline analüüsida meie endi ravitud või ravil olevate laste keerukamaid haigusjuhte suurte kogemustega ja maailmas tunnustatud spetsialistidega. Huvitav oli võrrelda Eesti- Läti ja Leedu ravitulemusi põhjusel- et kasutame erinevaid raviprotokolle. Kui Eestis oleme viimase kümne aasta jooksul kasutanud NOPHO ägedate leukeemiate raviprotokolle- siis Lätis ja Leedus on samal ajal kasutatud BFM töögrupi raviprotokolle."

<strong>Miks oleme eeskujuks võtnud just Põhjamaade ravisuunad ja juhised?</strong>

"Meil on nendega tihedamad kontaktid ja võimalus vajadusel haigeid konsulteerida. Eriti tänulikud oleme Helsingi ülikooli lastekliiniku onkohematoloogia osakonna kolleegidele- kus oleme saanud täiendõpet praktiliseks tööks. Osa kolleege on saanud väljaõppe NOPHO koolituskursustel- mis samuti on aidanud tihendada meie koostööd.<br /> Selleks- et olla kursis muutustega protokollides- mida kasutame- oleme kolleegidega püüdnud osaleda veel iga-aastastel NOPHO aastakoosolekutel igal aastal erinevas liikmesriigi linnas. Sellel aastal oli organiseeriv pool Soome ja konverents toimus Tamperes.<br /> Aastakoosolekul oli kaks peateemat minimaalne residuaalne leukeemia - selle olulisus ravi ja haiguse prognoosi seisukohalt; ja lapseea ägedate leukeemiate retsidiivide ravitulemused ning võimalikud uued ravitaktikad.<br /> Konverentsil esinesid huvitavad lektorid maailma juhtivatest keskustest Kesk-Euroopast- Ameerikast- Põhjamaadest.<br /> Huvitav oli teemade põhjalik läbiarutamine erinevate töögruppide poolt. Meile pakkus suurt huvi- kui võrreldi mitme nurga alt NOPHO ja BFM töögruppide leukeemiate raviprotokollide erinevusi. Saime vastuseid mitmetele probleemsetele küsimustele ja hea oli tõdeda- et võime leukeemiahaigetele lastele teha peaaegu samal tasemel diagnostikat residuaalse haiguse hindamiseks. Saime olulisi näpunäiteid- millal on raviga sekkumine oluline ja millal mitte ning kuidas kasutada uusi retsidiivide raviprotokolle."

<strong>Ka teil endal oli posterettekanne ja selle juurde kuuluv suuline ettekanne. Mis teemal?</strong>

"Teemaks oli üks perekondlik haigusjuht- kus luuüdi hüpoplaasia esineb kolmel põlvkonnal: vanaemal- emal- lapselastel. Haigusvorm on suhteliselt kerge- kõik elavad suuremate kaebusteta ja ravi ei vaja. Meie mõte oli kasutada ära juhust- kus on koos palju kolleege maailmast- lootuses leida uusi mõtteid edasisteks uuringuteks. See meil õnnestuski: saime päris palju ideid ja nõuandeid. Selgus- et peaaegu igas riigis on tulnud ette analoogseid juhtumeid- ning just tänu sellele sõlmiti uusi ja huvitavaid kontakte.<br /> Tegelikult ollakse huvitatud meie kaastööst just selliste haruldasemate haiguste osas- mida kogu maailmas on vähe ning kus iga patsient on oluline. Kõige tihedam koostöö on meil momendil NOPHO müeloidsete leukeemiate ja müelodüsplaasiate töögrupiga."

<br /><strong>TIINA EIER<br /></strong>Tallinna lastehaigla kommunikatsioonijuht

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.