Riik tahab rohkem terveid eluaastaid

22. juunini saab osaleda veebifoorumis Eesti tervisepoliitika arutelus, mis jätkab 8. juunil riigikogu Valges saalis riigikogu sotsiaalkomisjoni avalikul istungil alustatud diskussiooni tervise teemal.

22. juunini saab osaleda veebifoorumis Eesti tervisepoliitika arutelus- mis jätkab 8. juunil riigikogu Valges saalis riigikogu sotsiaalkomisjoni avalikul istungil alustatud diskussiooni tervise teemal.

Kõnealune veebifoorum on lugemiseks ja kommenteerimiseks avatud aadressil<br /><a href="http://www.riigikogu.ee/skfoorum/">http://www.riigikogu.ee/skfoorum/</a> alates 22. maist. Seal on oma arvamust tervisepoliitika raamdokumendi kohta avaldanud naistearstid- perearst- ämmaemandad ja tervishoiu kõrgkoolide rektorid. Foorumile oodatakse kõigi Eesti tulevikust huvitatud inimeste arvamusi- seisukohti ja ideid.<br /> Samalt aadressilt saab lugeda arutelu all olevat 17-leheküljelist raamdokumenti “Rahvastiku tervisepoliitika - investeering tervisesse” koos sõnaseletustega.

<strong>Otseülekanne internetis<br /></strong>Sotsiaalkomisjoni 8. juuni avalikul istungil- kus toetati tervisepoliitika raamdokumendi heakskiitmist- osalesid arstid ja ajakirjanikud ning kolmetunnist arutelu oli võimalik jälgida kõigil internetis otseülekandena.

Sotsiaalkomisjoni esimees Mai Treial nimetas oma sõnavõtus- et tervena elatud eluiga on Eestis oluliselt madalam isegi Euroopa Liidu uute liikmesriikide keskmisest tasemest.

Tervisepoliitika raamdokument seab eesmärgiks tervena elatud eluea pikenemise meestel keskmiselt 60. ja naistel 70. eluaastani aastaks 2015. Keskmine eeldatav eluiga peaks järgmise kümmekonna aasta jooksul tõusma meestel 73. ja naistel 80. eluaastani (2004. aastal oli keskmine eeldatav eluiga meestel 66-25 ja naistel 77-78 eluaastat). Tervisepoliitika peab eluea pikenemiseks leidma võimalused ja tingimused.

<strong>Hinnaks rahvastiku tervis<br /></strong>Sotsiaalminister Jaak Aab ütles sotsiaalkomisjoni avalikul istungil- et vabaturumajandusliku ühiskonna kiiresti ülesehitamise edu hinnaks on olnud rahvastiku tervise valupunktid- mis võivad saavutatu koguni nullida.

Abiminister Peeter Laasik pakkus- et võib-olla peaksid riigid ka eluaastate bilanssi pidama. Näiteks alkoholiaktsiisist saab riik raha- aga kaotab eluaastaid.

Nii Laasik kui ka tervisepoliitika töörühma liige Anu Kasmel rääkisid avalikul istungil sellest- et tervis on rahvuslik ressurss- millesse tuleb investeerida- sest ilma töövõimelise elanikkonnata käib alla ka majandus.

Kasmel osutas hiljuti tehtud uuringule- mille järgi suremusmäära kasv toob kaasa languse sisemajanduse kogutoodangus. 20 aasta perspektiivis toob suremusmäära kasv 2000 inimese võrra kaasa SKP languse 1-5% võrra.

Nagu selgus 5. juunil esitletud sotsiaalministeeriumi- maailma terviseorganisatsiooni (WHO) ja poliitikauuringute keskuse Praxis koostöös valminud analüüsist- piirab Eesti elanikkonna kehv tervis juba riigi majanduskasvu. Ühtlasi ütlesid istungil mitu esinejat- et tervishoiule kuluva raha osa SKPs tuleb suurendada või siis lõpuks kokku leppida- kui palju peaks tervishoiuosa suurendama.

Peeter Laasik käis välja idee moodustada valitsuse esindajatest- arvamusliidritest ja teistest koosnev terviseassamblee- mis tuletaks meelde valukohti ning hoiaks terviseteemat fookuses üldsusele ja riigile. Sotsiaalministeerium jääks koordineerivaks keskuseks- võtmata samal ajal endalt vastutust.

Laasik nimetas- et novembris loodab sotsiaalministeerium jõuda konkreetse arengukavani.

Tervisepoliitika tänaste otsuste mõjust homsele räägivad Jaak Aab- Peeter Laasik- Anu Kasmel- Andra Veidemann ja presidendikandidaadid 30. juunil Viru konverentsikeskuses toimuval rahvastiku tervise konsensuskonverentsil “Vaadates homme minevikku”- mille korraldab sotsiaalministeerium.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.