Hambatehnika õppe arengud Eestis AD 2006

Hambatehnikute õpetajad tahavad viia õppe kõrgkooli tasemele ja selleks on vaja häid spetsialiste, keda kool praegu otsib.

Tänases Eestis on hambatehnikuks võimalik õppida mitmel viisil- neist kõrghariduse taseme annab vaid Tallinna Tervishoiu Kõrgkool. Endine Tallinna Meditsiinikool on 2005. a suvest uue tasemega Tallinna Tervishoiu Kõrgkool (TTK)- mis tähendab ka õpetamise taseme muutumist.

TTK juhtkond pidas vajalikuks hambatehnika õppekava akrediteeringu saavutamiseks tagada kiire arengu õppejõudude tasemes- seega osutus vajalikuks kõrghariduse ja teaduskraadi olemasolu ka hambatehnika õppetooli põhikaadril. Nii toodi olemasolevaid õpetajaid täiendama ja õppetooli juhatama akadeemilise kraadiga isik- kelle ülesanded on peamiselt õppetooli ja õppetöö arendamine- samuti üldainete õpetamine.

<strong>Otsime külalislektoreid<br /></strong>Järgmine oluline samm on külalislektorite kaasamine nii Eestist kui ka teistest riikidest- tagamaks õppekava akrediteerimiseks vajaliku taseme ka erialaainetes. Mõistlik on anda meil külalislektoritena õpetavatele kolleegidele nende kvalifikatsiooni tõestav tunnistus- mis motiveeriks neid hoidma meiega pikemaaegseid sidemeid. Tõsi- sellise tunnistuse saamise soov ei pruugi täna olla suur- kuid siin on selge arutelu teema eriala esindajatega.

Käesolevast suvest on vaba ka hambatehnika laboratooriumi juhataja Reet Tammese ametikoht - ta läks pensionile - ning TTK poolt saame talle öelda suur tänu tehtud pikaaegse töö eest. Niisiis otsime omale asjalikku ja hambatehnikaga kursis olevat isikut labori igapäevast tööd korraldama ja õppetöös osalema.

Igasugune adekvaatne õppeprotsess eeldab õpetamise erinevate meetodite tundmist ja oskuslikku rakendamist- seetõttu peame oluliseks õpetamise taseme kaasajastamist nii vahendite- oskuste kui ka meetodite osas. Objektiivne tudengite tööde hindamine ja tulemuste analüüsimise oskus on igapäevased kohustuslikud komponendid- mis annavad tudengile kindluse õpitu tähtsuses.

Täiesti uus saab olema nii tudengitele kui ka õppetoolile tervikuna uurimustööde planeerimine- läbiviimine- hindamine ja kokkuvõtete tegemise oskus. Senine üheallikaline refereerimine oli märkimisväärne etapp eelnevas perioodis- kuid see ei võimalda rääkida kõrgharidusele vajalikust tasemest. Silmaringi ja suhtluskogemuse jaoks vajavad kõik tudengid praktikakogemust erinevates praktikabaasides- et tuua nii tagasisidet turul toimuva osas kui ka paremini hinnata TTKs antavat õpet.

<strong>Õppetöö latt tõuseb<br /></strong>Allakirjutanu meeldivad isiklikud kontaktid Tenno Jänese- Olev Salumi- Tiit Sarapuu- Viive Sarapuu- Rigo Vatseli ja paljude teistega- kes hambatehnika arengutega Eestis hästi kursis on- annavad lootuse laiendada TTK hambatehnika õppekava ning ilmselt lisada ka mõni uus õppekava. Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli vastav oskusteave on heal tasemel ning ajaga kaasaskäiv.

TTK hambatehnika hästivarustatud labor on olnud mitme aasta jooksul heaks kohaks erinevate kursuste läbiviimiseks. Sama suunda jätkame edaspidigi- pakkudes nii kaasaegseid teadmisi kui ka meeldivat keskkonda soovijatele ning olles meeldivaks partneriks paljudele Eesti hambatehnika laboritele.

Hambatehnika Eestis on arenev eriala. Täna ei ole see enam lihtne käsitöö- vaid on mõtestatud- sihipärane ja tagasisidet analüüsiv tegevus.

<br /><strong>TÕNU KAUBA<br /></strong>Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli hambatehnika õppetooli juhataja- lektor

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.