ITK endokrinoloogiakeskus on käivitunud täie hooga

Olulisematest muudatustest Ida-Tallinna keskhaiglas, noorukese endokrinoloogiakeskuse töökorraldusest ja plaanidest räägib alljärgnevas intervjuus ITK endokrinoloogiakeskuse juhataja Ülle Jakovlev.

Olulisematest muudatustest Ida-Tallinna keskhaiglas- noorukese endokrinoloogiakeskuse töökorraldusest ja plaanidest räägib alljärgnevas intervjuus ITK endokrinoloogiakeskuse juhataja Ülle Jakovlev.

 

<strong>Kui kaua endokrinoloogiakeskus Ida-Tallinna keskhaiglas juba tegutsenud on?</strong>

"Endokrinoloogiakeskus tegutseb alates 22. maist- nii et eraldiseisva struktuurina oleme alles päris värsked. See aga ei tähenda- nagu poleks varem endokrinoloogiat keskhaiglas olnud. Meil oli liitosakond- mille asemele sai moodustatud kaks keskust - endokrinoloogia- ning gastroenteroloogiakeskus. Iseseisva osakonnana on muidugi palju uhkem olla."

<strong>Kas viimasel ajal on ka olulisi ümberkorraldusi- muudatusi või täiendusi tehtud?</strong>

"Ümberkorraldusi toimub ITKs pidevalt- haigla arendab end ikka paremini funktsioneeriva struktuuri suunas. Kõik aktiivraviga tegelevad erialad tahavad paikneda Ravi tänava üksuses- nii ka endokrinoloogia. Siin on kõige paremini ja kiiremini kättesaadavad diagnostika- ja ravivõimalused.<br /> Magdaleena üksusest kolisime Ravi tänavale 2004. aasta 6. septembril ja oleme selle ümberpaiknemisega väga rahul. Ravi tänava vanas haiglamajas on probleemiks ruumipuudus. Loodame juhtkonna aktiivsele ja kiirele tegutsemisele sellele lahenduse leidmiseks juba lähiajal."

<strong>Kui palju inimesi teie keskuses töötab?</strong>

"Keskuses töötab kuus endokrinoloogi- neist kaks tegelevad statsionaarse tööga. Loodame- et lähiajal liitub meiega ka mõni värskelt residentuuri lõpetanud noor arst. Töökäsi on alati juurde vaja.<br /> Iseseisva tööga tegelevaid diabeediõdesid on meil kolm- neidki loodame juurde koolitada- sest vajadus on suur. Eraldi töötab õde jalaravikabinetis- kus saavad meditsiinilist abi ja õpetust diabeetikud- kellel on jalgadega probleeme. Kabinetiõdesid- kes töötavad vastuvõtul koos arstiga- on meil kolm- protseduuridega tegeleb üks õde. Kokku on meid siis neliteist inimest."

<strong>Kuidas on keskuse töö korraldatud?</strong>

"Endokrinoloogiakeskuse töö on jaotunud ambulatoorseks ja statsionaarseks. Meie käsutuses on kümme statsionaarset voodikohta- neist kaks-kolm intensiivravi palatis. Ambulatoorsed vastuvõtud toimuvad iga päev Ravi tänava üksuses- kolmel päeval Magdaleena üksuses ja kahel päeval Tõnismäel.<br /> Väga olulise osa moodustab diabeediõdede iseseisev töö. Kuna nõudlus elustiili-/diabeediõpetuse järele on suur ja järjekorrad pikad- siis mõtlesimegi seda tööd grupinõustamisega intensiivistada ja abi haigetele kättesaadavamaks muuta. Planeerisime kaua - täiendatud on õdede teadmisi ja uuritud grupitöö tulemusi. Edaspidi- kui töökäsi saab olema rohkem- plaanime avada ka päevastatsionaari.<br /> Mahuka osa meie tööst moodustavad konsultatsioonid- mis tuleb teha haigla eri osakondades. Endokrinoloogia on erialana ühelt poolt väga väike ja väga spetsiifiline- teiselt poolt jällegi haakub ta sügavuti paljude erialadega. Nii et meie väikese eriala jaoks on oluline paikneda teiste keskel. See võimaldab ka ise teistele vajalikku abi pakkuda. Ise saame olulist diagnostilist abi diagnostikakliiniku isotoopdiagnostika osakonnast- kus meie heaks koostööpartneriks on dr Eve Kelk.<br /> Samuti on oluline koostöö kirurgidega- et pakkuda haigetele kõrgetasemelist operatiivse ravi võimalust - kilpnäärme ja kõrvalkilpnäärme kasvajate ning neerupealise adenoomide ravis. Ravitulemused on alati head- kui on võimalik koostööd teha kogenud kirurgiga. Meil on suurepärane võimalus kasutada kogenud endokriinkirurgi dr Rein Randeri ja üldkirurgi dr Andre Trudnikovi abi.<br /> Kenasti on meil koostöö sujunud ka silmakliinikuga - diabeetikud vajavad ju pidevat silmaarsti jälgimist ja vajadusel ka ravi. Kõige pikema staažiga koostööpartneriteks silmakliinikust on dr Kai Lillepea ja dr Tiia Jugaste. Samuti vajame sageli silmaarstide arvamust ja abi kilpnäärme ületalitluse puhul tekkiva orbitopaatia ravis- siin on meie parimateks abilisteks olnud dr Artur Klett ja dr Ülle Sadu.<br /> Naistekliinikuga on koostöö samuti tihe. Meie abiga saavad jälgitud ja ravitud lapseootel I tüüpi diabeetikud- meil on pidev koostöö dr Ferenc Szirkoga sünnieelsest osakonnast. Püüame oma nõuga abistada ka lastetuse probleemide lahendamisel - koostööpartneriteks dr Tiina Rass ja dr Tiina Loog- kes tegelevad IVF protseduuridega.<br /> Sisekliiniku kõigi osakondadega käib vastastikune konsulteerimine iga päev."

<strong>Millised on lähimad plaanid?</strong>

"Endokrinoloogiakeskus plaanib tihendada koostööd ka keskhaigla koolituskeskusega- korraldada koolitusi oma haigla õdedele-arstidele- aga ka kogu riigi diabeediõdedele ja perearstidele. Keskuse vastutav õde Aili Oinus korraldas suve hakul esimese koolituse riigi diabeediõdedele ning tagasiside oli väga positiivne. Perearstidele plaanime korraldada diabeedi kaugtüsistusi puudutava koolituse novembri lõpus.<br /> Jõudumööda tahaks tegeleda ka teadustööga- kuid aega napib. Sellest on kahju- sest paljud head mõtted- just teadustöö vallas- on jäänud teostamata või ootavad lihtsalt oma aega. Koostöös teiste ITK kliinikutega tahaks korraldada ka mõne huvitava endokrinoloogiakeskust ja kogu haiglat tutvustava ürituse. Plaane on palju ja tegelikus elus jõuame neist teoks teha kindlasti ainult osa. Aga loodame- et huvitavama ja parema osa."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.