Kroonilise C-hepatiidi ravijuhis jõudis tegelikule elule järele

Ligi 70 gastroenteroloogi ja infektsionisti pidasid Viljandis viljaka seminari, kus võtsid vastu kroonilise C-hepatiidi ravijuhise kaasajastatud versiooni ja arutasid kroonilise B-hepatiidi ravijuhist, arutasid haigusjuhtusid ning puhkasid.

Ligi 70 gastroenteroloogi ja infektsionisti pidasid Viljandis viljaka seminari- kus võtsid vastu kroonilise C-hepatiidi ravijuhise kaasajastatud versiooni ja arutasid kroonilise B-hepatiidi ravijuhist- arutasid haigusjuhtusid ning puhkasid.

Eesti Gastroenteroloogide Seltsi (EGS) ja Eesti Infektsionistide Seltsi (EIS) 3.-4. juunini peetud ühisele seminarile “Viirushepatiidid - ravikogemus Eestis” andis hoo sisse kroonilise C-hepatiidi kaasajastatud ravijuhise arutelu EGSi esimehe- TÜ kliinikumi gastroenteroloogia vanemarst-õppejõu Riina Salupere ning Ida-Tallinna keskhaigla gastroenteroloogi Benno Marguse eestvedamisel.

Kaasajastatud ravijuhise projekti valmistasid aruteluks ette Riina Salupere (EGS)- Tiina Prükk (EIS)- Matti Maimets (EIS) Tartu ülikooli kliinikumist ja Benno Margus (EGS) Ida-Tallinna keskhaiglast ning Kristi Ott (EIS) Lääne-Tallinna keskhaiglast. Nagu ütles sissejuhatavalt Riina Salupere- tuleb ehk kahe-kolme aasta pärast ravijuhist uuesti arutada- et mitte ajale jalgu jääda. Seni kehtiv juhis pärineb 2001. aastast.

<strong>C-hepatiit levib sajandikul<br /></strong>Uus ravijuhis määratleb- et Eestis levib C-hepatiidi nakkus hinnanguliselt umbes ühel protsendil elanikkonnast. Ravijuhise järgi levib C-hepatiidi viirus enamasti nakatatud vere kaudu- harva seksuaalselt (2-5% juhtudest)- veel harvem perinataalselt emalt lapsele (1-5% juhtudest). Rinnaga toitmise ja C-hepatiidi viiruse ülekande vahel seost ei ole.

Mis puudutab kroonilise C-hepatiidi diagnoosimist- siis kaasajastatud juhisesse jäi seisukoht- et kroonilise C-hepatiidi diagnoosi kinnitamiseks on vajalik maksabiopsia. Nagu ravijuhise autorid nimetasid- ei tehta mõnes riigis 3. genotüübiga patsiendile maksabiopsiat- sest nad paranevad suhteliselt kõrge protsendiga.

<strong>Uus mõiste ravijuhises<br /></strong>Viirusvastase ravi eesmärgiks on viiruse kadumine verest. Uuena on ravijuhisesse toodud püsiva viroloogilise ravitulemuse mõiste (SVR- <em>sustained virological response</em>)- mis tähendab- et 24 nädalat pärast kombineeritud ravi lõppu on HCV-RNA negatiivne ehk viirust veres määrata ei saa.

Kui varasemalt olid ravimitest kasutusel kas <span style="FONT-SIZE: 14pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA"> a-</span>interferooni ja ribaviriini kombinatsioonravi või monoravi <span style="FONT-SIZE: 14pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA"> a-</span>interferooniga- siis uus juhis juhend jätab monoraviga hüvasti. Uus juhis soovitab kasutada pegüleeritud alfa-interferooni ja ribaviriini.

Viirusvastane ravi kestab 1. genotüübiga haigeil 48 nädalat- 2. ja 3. genotüübiga haigeil 24 nädalat nagu varemgi. Uus on aga varase viroloogilise ravitulemuse hindamine 1. genotüübiga haigeil juba 12. ravinädalal: kui 12. ravinädalaks ei ole HCV-RNA negatiivne või tema kontsentratsioon ei ole langenud rohkem kui 100 korda- siis viirusvastane ravi lõpetatakse. Seega on neil haigeil vaja teha HCV-RNA kvantitatiivne test.

Uues ravijuhises kinnitatakse- et viirusvastast ravi viib läbi gastroenteroloog või infektsionist. HIV-positiivsetel patsientidel kestab C-hepatiidi kombineeritud ravi alati 48 nädalat- sõltumata genotüübist. Samuti on uues ravijuhises muutunud kroonilise C-hepatiidi haigete jälgimise osa. Lisaks alkoholist hoidumisele soovitab uus ravijuhis ülekaalulistel kehakaalu langetada ning vaktsineerida A-hepatiidi ja B-hepatiidi vastu.

Ravijuhis annab selged ja ülevaatlikud ravialgoritmid nii 1. genotüübiga haige kui ka 2. ja 3. genotüübiga haige jaoks.

Seminari teisel päeval arutati kroonilise B-hepatiidi ravijuhise projekti- mis on plaanis heaks kiita veel 2006. aastal.

Kahepäevasel seminaril esitasid haigusjuhtusid ja ülevaateid Marika Raukas- Vadim Brjalin ja Kristi Ott LTKHst- Krista Jaago Pärnu haiglast- Triin Remmel ITKst ning Hele Remmel- Karin Kull ja Anne Kirss Tartu ülikooli kliinikumist.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

<br /> **********************************

 

LISALUGU:<br /><strong><br /> Dr Remmel tegutses ajast ees</strong>

Kroonilise C-hepatiidi ravijuhise näiteks tutvustas dr Hele Remmel 41-aastase naise haigusjuhtu seminaril 3. juunil Viljandis.<br /> Lugu algas kaks aastat tagasi sellest- et 41-aastane naine läks juhuslikult sõbrannaga koos tervisekontrolli. Trombotsüütide vähene hulk tema veres viitas kroonilise maksahaiguse võimalusele. Lisauuringud kinnitasid maksatsirroosi olemasolu.<br /> Teada on- et kaksteist aastat varem oli patsiendile tehtud vereülekandeid. Haige ise mingeid vaevusi ei kurtnud- ta töötas täie koormusega kuni C-viiruse avastamiseni tema veres.<br /> Just see- et haige on väga noor- seniajani olnud terve ja töövõimeline ning tegu oli ravile suhteliselt hästi alluva C-hepatiidi 3. genotüübiga- otsustati tal TÜ kliinikumi gastroenteroloogia osakonnas viirusvastast ravi kasutada.<br /> Arstlike oskustega saavutati patsiendil operatsiooni lubavad verenäitajad ning neli kuud pärast tervisekontrolli tehti haigele splenektoomia (eemaldati põrn). Kolm kuud pärast operatsiooni alustati viirusvastast ravi (ribaviriin+interferoon-<span style="FONT-SIZE: 14pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA">a</span>). Mingeid kõrvalmõjusid patsiendil ei ilmnenud- tähendas Remmel. On hästi teada- et maksatsirroosiga haiged taluvad viirusvastast ravi halvemini. Kuue kuu pärast tehtud analüüsid näitasid- et C-viirus on verest kadunud. Sama seis oli ka tänavu veebruaris.<br /> “Risk oli suur-” ütles Hele Remmel gastroenteroloogidele esinedes. “See haige teeb mulle väga suurt rõõmu- et tal nii hästi läheb.” Patsient käib regulaarselt kontrollis- seni ei ole viirus veres määratav ning maksaanalüüsid on kõik normis.<br /> Kroonilise C-hepatiidi ravijuhise järgi langeb püsiva ravitulemuse tõenäosus iga viivitatud aastaga. Seega oleks võinud ka selle patsiendi haigus areneda aastatega nii kaugele- et arstid poleks suutnud teda enam aidata.<br /> Hele Remmel ütles- et kuigi näiliselt oli tegu küllalt raske maksatsirroosiga- on võimalik ka nende haigete puhul C-viiruse kadumine verest ning sellega peatada kroonilise maksahaiguse progresseerumine ja pikendada inimese töövõimelist elu.

<strong>MU</strong>

 

<strong><br /></strong>**********************************

 

LISALUGU:

<strong>Roche harib patsienti</strong>

Roche Eesti OÜ viroloogia tootejuht Monika Tuuling tutvustas seminari lõpul Roche’i käivitatud patsiendi toetusprogrammi PEGASSIST™.<br /> Patsiendiprogrammi kaudu ilmusid viiruslikku C-hepatiiti  ja selle ravivõimalusi kajastavad eesti- ja venekeelsed illustreeritud trükised elanikkonnale (tiraaž 3000) ja ravil olevale patsiendile (tiraaž 500). Trükiseid jagati Viljandi seminaril osalenud gastroenteroloogidele ja infektsionistidele.<br /> Ravil oleva patsiendi trükist saab ainult oma raviarsti käest- täpsustas Monika Tuuling. “Üldinformeerivat trükist plaanin jagada raviarstidele- nakkuskabinettidesse (sh AIDSi kabinettidesse) ning perearstikeskustesse-” lisas ta. Samuti võivad perearstid ja sisearstid soovi korral pöörduda otse Roche Eesti poole.<br /> Eesti Gastroenteroloogide Seltsi esimees Riina Salupere kiitis brošüüre- mis hoiavad kokku palju arsti aega ja annavad patsiendile vajalikku teavet haiguse ning ravi kohta.<br /> Edaspidi on Roche’i toetusel ja sama patsiendi toetusprogrammi raames kavas anda välja veel erinevaid infomaterjale.<br /> 1. oktoobril on ülemaailmne C-hepatiidi teadlikkuse päev- mida kajastatakse ka Eestis.

<strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.