KÜSITLUS:

Kas haiglad võiksid omada üldapteeke?

<strong>KÜSITLUS: Kas haiglad võiksid omada üldapteeke?</strong>

Riigikogus on esimese lugemise läbinud ravimiseaduse muutmise eelnõu- millega tahetakse anda haiglatele õigus üldapteeke (jaemüügiapteeke). Seaduseelnõu on esitanud Reformierakonna- Keskerakonna ja Rahvaliidu fraktsioonid ehk siis valitsuskoalitsiooni osapooled.

<strong>Kas riigikogu peaks muutma ravimiseadust ning andma haiglatele õiguse omada üldapteeke?</strong>

 

*****************************

 

<strong>Liivi Einstein</strong>-<br /><u>Elva haigla juhataja:</u>

"Jah- olen päri antud seadusemuudatusega. Loomulikult on raviasutuste põhifunktsioon raviteenuste osutamine- kuid vajadusel on siiski võimalus ka patsientidele ravimeid müüa. Vajaduse all mõtlen olukorda- kui apteek asub raviasutusest kaugel ning patsiendil on siiski mugavam oma ravimeid osta n-ö arstikabinetist väljudes. Näiteks meie haiglas on praegu olukord- kus apteek ei asu haigla hoones."

<br />  

<strong>Irja Uiboleht</strong>-<br /><u>Tartu Ülikooli Kliinikumi Ühendapteegi direktor:<br /></u><br /> "Põhimõtteliselt pole ma selle vastu- et haiglad võiksid omada ka üldapteeke- kuid siin on palju “agasid” ning sellega kaasneb valdkondi- mida sel juhul on tarvis kindlalt reguleerida.<br /> Olen seisukohal- et vähemalt suurematel haiglatel peab igal juhul olema haiglaapteek. Haiglaapteekri ülesanneteks on lisaks varustamisele ravimite jm meditsiinilise kaubaga ka ravimitealane informatsiooniline töö ning järelevalve ravimite käitlemise üle haigla osakondades- samuti arstide ja õdede nõustamine ravimitealastes küsimustes. Neid ülesandeid peab apteek jääma täitma igal juhul- kui raviasutuses tahetakse tagada kvaliteetne ravimiabi.<br /> Otstarbekas on hoida lahus haiglaapteegi ja üldapteegi tegevus (kuna prioriteedid on erinevad - üldapteek on kasumit taotlev asutus- haiglaapteek aga peab kaasa aitama kvaliteetse ravimiabi tagamisele optimaalsete kulutustega)- mõlema valdkonna omanikud aga võiksid ju olla raviasutused?"

 

<br /><strong>Kaidi Vendla</strong>-<br /><u>Eesti Apteekrite Liidu peaproviisor:</u>

"Apteekrite liit ei pea õigeks haigla pidajate kaasamist üldapteegi omanikeringi. Ravimiseaduse muudatusettepaneku seletuskirjas põhjendatakse haiglate kaasamist vajadusega kõrvaldada praegune ettevõtluspiirang. Rõhutakse haigla pidaja õigusele tegeleda vaba ettevõtlusega ning peetakse vajalikuks muuta haiglaapteegid kuluartiklist tuluartikliks.<br /> Oleme seisukohal- et apteegi tegevuse ja eksistentsi eesmärgiks ei ole (ega saagi olla) omanikutulu teenimine. Apteegi tegevus ei ole tavaline ettevõtlus. Samuti ei saa haiglat vaadelda kui tavalist äriettevõtet.<br /> Muudatusettepaneku realiseerimisel näeme sellest ainult negatiivset mõju meie tervishoiusüsteemile:<br /> 1) haiglad vajavad täiendavaid vahendeid üldapteekide omandamiseks (praegu on kuulu järgi ainsana üldapteegi osalus Lõuna-Eesti haiglal). Tervishoiu üldise majandusliku surutise tingimustes on taoliste kulutuste tegemine arusaamatu;<br /> 2) üldises apteegirohkuses ja teravas farmatseutilise kaadri kriisis on ainus võimalus haiglaapteekide ümberformeerimine üldapteekideks. Sellega lahutataks praegused haiglaapteegid haigla struktuurist ning sellega likvideeritakse kogu haiglaapteegi ideoloogia- kaoks nende praegune järelevalvefunktsioon osakondade ravimikasutuse üle ning antaks surmahoop kliinilise farmaatsia arengule meie vabariigis;<br /> 3) kõikidel üldapteekidel (olenemata omanikust) on seaduse järgi ühesugused kaubatarnetingimused. Selle tagajärjel kaovad soodustarned haiglatele ning haigla varustamine ravimitega hakkab toimuma üldapteekidega võrdsete hindadega. Võrreldes tänase olukorraga- kus erinevused haiglatele tarnitavate ravimite hindades on märgatavad- suurendab hindade ühtlustamine märgatavalt kulutusi voodipäevale;<br /> 4) kõikvõimalike probleemide ennetamiseks püüavad kõik arenenud riigid ravimite väljakirjutamist- tarnesüsteemi ning apteegiteenust üksteisest lahutada. Ravimireklaami (ja -reklaamijate) survet ravimi väljakirjutajatele püütakse kõikvõimalike regulatiivsete meetmetega vähendada. Kui ühise tööandja käes on nii ravimite väljakirjutamise kui ka nende väljastamise ahel- on nöör nende kahe vahel päris lühike. Ja kes saab taunida ettevõtjast haiglapidaja soovi apteeki võimalikult efektiivselt ja tulusalt majandada?<br /> 5) seaduseelnõu kohta on esitatud kaks taunivat hinnangut (riigikogu enda juriidilise osakonna ning Advokaadibüroo Teder- Glikman amp; Partnerid oma). Senimaani ei ole ole olnud võimalik tutvuda ühegi eelnõud toetava hinnanguga.

Seaduseelnõuga kaasnenud diskussioonidest on selgunud- et üldise ideoloogia asemel on ettepaneku taga hoopis kellegi ärihuvid. Apteekrite vastuseisu põhjendatakse meie kadedusega ning hirmuga konkurentsi ees. Võime omalt poolt kinnitada- et apteegitöötajad on valdavas osas töövõtja seisuses. Apteekri seisukohaselt ei ole vahet- kes on apteegi omanik. Peaasi- et oleks kindlustatud head töötingimused ja konkurentsivõimeline palk. Küll aga on see oluline patsiendi seisukohalt.<br /> Kahjuks on senine Valga ja Võru kogemus näidanud- et haiglaapteegi ümberformeerimisel apteegiteenuse sisu muutub ning kahjuks mitte akadeemilisele tegevusele sobivas suunas."

 

<br /><strong>Riho Tapfer</strong>-<br /><u>Valga haigla juhataja- Eesti Haiglate Liidu juhatuse liige:</u>

"Eesti Haiglate Liit on seisukohal- et praegu kehtival piirangul puudub põhjendus ja sellega kitsendatakse haiglapidaja tegevust.<br /> Antud piirangu kaotamine annab võimaluse haiglatele ravimite müügist teenitud lisaressursside kasutamiseks- näiteks uute meditsiiniseadmete ostmiseks või paremate hooldusvahendite hankimiseks haiglas.<br /> See raha ei lähe tervishoiusüsteemist välja - sellest võidab patsient."

 

<br /><strong>Krista Kruuv</strong>-<br /><u>Viruplatsi Arstikeskuse juhataja:</u>

"Kuna ma ei saa ennast pidada apteegi ja ravimiäri süvaspetsialistiks- siis jään oma seisukohas üldisemale tasandile. Olen põhimõtteliselt vaba konkurentsi pooldaja ja turuosalistele mitte piisavalt põhjendatud piirangute kehtestamise vastu.<br /> Tervishoiuettevõte on enamikes aspektides võrreldav ükskõik millise spetsiifilisi teenuseid osutava ettevõttega ning kui apteegi pidamine on nii majanduslikus kui ka patsientidele kokkuvõttes parema teenuse osutamise mõttes põhjendatud- siis oleks ebaõiglane sellise võimaluse ära võtmine.<br /> Iseküsimus on- kas ja millised piirangud peaks kehtestama- et kasu asemel ei tekiks kahju."

 

<strong><em><br /> Küsinud<br /></em></strong> Peep Talimaa<br /><a href="mailto:peep@mu.ee">peep@mu.ee</a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.