Riik õhutab 750 naist aastas viljatusravile

1. septembrist hakkab haigekassa vastu võtma avaldusi kehavälise viljastamise jaoks vajalike retseptiravimite hüvitamiseks.

1. septembrist hakkab haigekassa vastu võtma avaldusi kehavälise viljastamise jaoks vajalike retseptiravimite hüvitamiseks- teatab haigekassa oma veebilehel.

15. juunil riigikogus vastu võetud “Kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seaduse täiendamise seaduse” järgi tekib kuni 40-aastastel ravikindlustatud naistel võimalus taotleda osalist hüvitist kuni kolme kehavälise viljastamise protseduuri jaoks vajalike ambulatoorselt kasutatavate retseptiravimite eest. Riigieelarves on selleks tänavu ette nähtud 10 miljonit krooni.

Kulutuste hüvitamise määra- tingimused- korra- maksmise tähtajad ja hüvitamisele kuuluvate toimeainete loetelu kehtestab sotsiaalminister määrusega. Kui määrus on vastu võetud ja hüvitise maksmise protseduur paika pandud- siis annab ka haigekassa täpsemat infot.

Peaminister Andrus Ansip usub- et rahvastikuministri büroo ja sotsiaalministeeriumi koostöös valmiv viljatusravi arengukava aastateks 2007-2010 aitab oluliselt suurendada sündimust ning tagab seeläbi ka parema elukvaliteedi nendele perekondadele- kes enne seda programmi on lastetud.

Viljatusravi toetamise arengukava hinnanguline maht on 70 miljonit krooni aastas ja seda rahastataks riigieelarvest.

Ennekõike iibe tõstmise eesmärgil kavandatav viljatusravi arengukava peaks rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo hinnangul tooma kuni 450-500 lisasündi aastas- mis tõstaks nende osakaalu umbes 2-5 protsendini kõikidest sünnitustest Eestis (Taanis näiteks sünnib viljatusravi tulemusena umbes kuus protsenti lastest).

Praegu sünnib Eestis viljatusravi tulemusena umbes 200 last aastas.

Möödunud aastal tehti Eestis 530 protseduuri- 2006. aastal kasvab see arv tõenäoliselt umbes 750ni- nentis Rummo. Rahvastikuministri hinnangul peaks Eesti jõudma 1500-1800 viljatusravi protseduurini aastas ja see vastaks enam-vähem Põhjamaade tasemele.

2003. aasta lõpust on viljatusravi riiklik toetamine ja edendamine olnud ühe prioriteedina Eesti rahvastikupoliitika strateegia sündimuse kasvu toetamise osa. Haigekassa hakkas kompenseerima viljatusravi protseduuride maksumust patsientidele. 2005. aastal laienes kompenseeritavate patsientide ring senise 35-aastase vanusepiiranguga naistel 40. eluaastani.

2006. aastast kompenseeritakse suures osas riigieelarvest ka viljatusravi protseduure toetavate ravimite hind- rääkis Paul-Eerik Rummo vabariigi valitsuse 13. juuli istungi järgsel pressikonverentsil.

“Kõigi nende sammude ettevalmistamine on toimunud ühe väga laiapõhjalise töörühma poolt-” märkis Rummo. “Sealt kerkis esile ka idee- et kõik tegevused tuleks viia ühtsesse programmi ja kõigi nende tegevuste rahastamine tuleks muuta väga ühemõtteliseks.” Praegu tuleb osa kompensatsioone haigekassast ja osa otse riigieelarvest.

Kehavälist viljastamist teevad Ida-Tallinna keskhaigla naistekliinik- Nova Vita kliinik- Elite kliinik ja Tartu ülikooli kliinikumi naistekliinik.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

<br />  

<strong><u>Kehavälise viljastamise levik:</u></strong>

<strong>*</strong> Kehavälise viljastamise ehk IVF-protseduur (<em>In Vitro Fertilization</em>) on kasutusel alates 1978. aastast- Eestis 1994. aastast.

* Euroopas tehakse <em>ca</em> 850 IVF-protseduuri 1 miljoni elaniku kohta aastas- Põhjamaades <em>ca</em> 1500 ja Eestis <em>ca</em> 450 IVF-protseduuri 1 miljoni elaniku kohta aastas.

* Euroopas on 1-3% vastsündinutest IVF-lapsed- Põhjamaades 4% ja Eestis ligikaudu 1-4%.

<em>Allikas: Andres Salumetsa ja Tiina Roosimägi (Nova Vita Kliinik) ettekanne “Kehaväline viljastamine lastetuse ravis”- Tallinn 2006.</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.