Värsketes ravisoovitustes kästakse hüperglükeemia puhul kiiresti ravi alustada ja tõhustada

Ameerika Diabeediühing ADA ja Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsioon EASD on avaldanud ühise seisukoha soovitustega 2. tüüpi suhkurtõvega kaasneva hüperglükeemia raviks, mida tutvustas Medscape.

Ameerika Diabeediühing ADA ja Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsioon EASD on avaldanud ühise seisukoha soovitustega 2. tüüpi suhkurtõvega kaasneva hüperglükeemia raviks- mida tutvustas Medscape.

Juhised koos algoritmiga ravi alustamiseks ning korrigeerimiseks on avaldatud ajakirja Diabetes Care augustinumbris. Erinevate ravimite võrdlemiseks on autorite meelest veel üsna vähe andmeid- kuid nende soovitused põhinevad üldistel teadmistel ja kliinilisel kogemusel.

<strong>Veresuhkru taseme hoidmine<br /></strong>Elustiili muudatusi on endiselt nimetatud eduka ravi nurgakiviks: hüperglükeemia võib taanduma hakata juba kehakaalu langedes nelja kilo võrra.

Dr David M. Nathan ja tema kolleegid kirjutavad sissejuhatuseks- et veresuhkru taseme hoidmisega võimalikult lähedal mittediabeetilisele tasemele on võimalik hästi ära hoida tüsistusi nagu retinopaatiat- nefropaatiat ja neuropaatiat 1. tüüpi suhkurtõve korral; tõhusama raviga saab ennetada ka 2. tüüpi suhkurtõve tagajärgi. Kui hüperglükeemia ravi on ajalooliselt olnud 2. tüüpi suhkurtõve juures põhiliseks eesmärgiks- on teadusuuringutes ja ravis keskendutud ka teistele häiretele: düslipideemia- hüpertensioon- hüperkoagulatsioon- rasvumine ja insuliinresistentsus.

Autorite sõnul on tunnistamine- et veresuhkru kontrolli eesmärkide saavutamisega saab tüsistustest tingitud haigestumust vähendada- tõstnud hüperglükeemia efektiivse ravi 2. tüüpi diabeedi epideemia valguses peamiseks prioriteediks.

Et hoida veresuhkru taset võimalikult lähedal normaalsele- rõhutatakse juhistes ja algoritmides alustamist elustiili korrigeerimise ja metformiinraviga. Kui glükeemilist kontrolli ei suudeta saavutada või hoida- peetakse vajalikuks kiiret ravimite lisamist ja uute raviskeemide rakendamist- samuti kiiret alustamist insuliinraviga neil- kellel seatud eesmärke ei saavutata.

<strong>Ebakindlus otsuste juures<br /></strong>Vanemate ravimeetodite hulka kuuluvad elustiili korrigeerimine- insuliin- sulfonüüluurea preparaadid ja metformiin. Uut tüüpi veresuhkru taset alandavate ravimite kasutuselevõtt eraldi või kombinatsioonis vanemate ravimitega on parandanud ravivõimalusi- kuid suurendanud ka ebakindlust sobivaima raviskeemi üle otsustamisel.

ADA värskeimates soovitustes on üldreeglina toodud glükeemilise kontrolli eesmärgiks HbA1c tase alla 7 protsendi või võimalikult lähedal normaalsele (alla 6%) oluliste hüpoglükeemiate puudumisel. Ühiselt on Euroopa ja Ameerika arstid jõudnud järeldusele- et HbA1c osakaalu tõusu puhul üle 7 protsendi tuleks alustada raviga või seda tõhustada.

Erinevate ravimite vahel valimine põhineb nende efektiivsusel veresuhkru alandamisel- hilistüsistuste riski vähendavatel toimetel- ohutusel- talutavusel ja hinnal. Ühte tüüpi ravimite või kombinatsioonide eelistamiseks teistele tüsistuste vältimiseks ei ole piisavalt tõendusmaterjale. Ravimi valik peaks seega põhinema eelkõige sellel- kui hästi saavutatakse veresuhkru taseme kontroll- kuid tähtis on ka toime kardiovaskulaarsetele riskifaktoritele nagu hüpertensioon ja düslipideemia.

<strong>Lisaks elustiili muutmisele</strong><br /> Rõhutatud on ka- kui tähtis on varane diagnoosimine parema veresuhkru kontrolli saavutamiseks- toitumise korrigeerimine- kehakaalu alandamine ja füüsilise aktiivsuse suurendamine. Juhistes peetakse kehakaalu vähendamist teoreetiliselt kõige odavamaks ja paremaks ravivõimaluseks.<br /> Elustiili muutmise programm peaks mõne harvaesineva erandiga olema alati diabeedi ravitaktika osaks- kuid sel moel on pikka aega võimalik veresuhkru taset kontrolli all hoida harva. Enamik 2. tüüpi diabeedi patsiente vajavad ka ravimeid.

Algoritmis on märgitud- et elustiili muudatustega tuleb kohe alustada- kuid enamikul patsientidest ei anna see esimese raviaasta jooksul tulemust. Metformiin mõjutab kehakaalu vähe ja on odav- kuid sellel esineb gastrointestinaalseid kõrvaltoimeid- harvem laktatsidoosi.

Järgmise sammu juures on ära mainitud insuliin- mille doosil ei ole piiranguid- mis on odav ja parandab vere lipiidide profiili. Insuliini tuleb aga süstida ning probleemiks on hüpoglükeemia oht ja kaalutõus. Sulfonüüluurea ravimite kasutamisel esineb tõsist hüpoglükeemiat harva. Pikema toimega ravimite kasutamisel on hüpoglükeemia oht suurem kui glipitsiidi- glimepriidi ja gliklasiidi puhul. Tiasolidiindioonide juures mainitakse nende tõhusust lipiidide profiili parandamisel- kuid samuti- et need ravimid on kallid ning võivad põhjustada vedelikupeetust ja kaalutõusu.

Teisi ravimeid valides tuleb arvestada- et <span style="FONT-SIZE: 14pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA"> a-</span>glükosidaasi inhibiitorid ei mõjuta kehakaalu- kuid neil on gastrointestinaalseid kõrvaltoimeid- annustada tuleb kolm korda päevas ja ravimid on ka kallid. Manustamise keerukust- kõrget hinda ja võimalikke kõrvaltoimeid tuleb ADA ja EASD ekspertide arvates silmas pidada ka paljude teiste ravimite juures- samuti teeb neid ettevaatlikuks kliinilise kogemuse vähesus mõnede uuemate preparaatide kasutamisel.

Kokkuvõtteks nendivad juhendi koostajad- et hoolimata järjest uute ravimite ja kombinatsioonide leidmisest- mis veresuhkru taset alandavad- ei ole praeguse seisuga suudetud saavutada ja säilitada sellist glükeemilist kontrolli- mis diabeedi all kannatavate patsientide jaoks optimaalseim oleks.

Autorid tuletavad veel kord meelde- et veresuhkru tase tuleb hoida ja säilitada võimalikult lähedal mittediabeetilisele tasemele- vastasel juhul tuleb kiiresti raviskeemi korrigeerida või muuta ning vajadusel insuliinraviga alustada. <em>(Diabetes Care; 2006;29:1963-1972)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.