Nikotiinasendusravi tuleks muuta tõhusamaks

Nikotiinasendusravi ei pruugi pikaajalises perspektiivis olla nii tõhus, kui varem on arvatud. Senistes uuringutes ei ole suitsetajaid jälgitud piisavalt kaua, vahendab BBC Genfi ülikooli teadlaste sõnu.

Nikotiinasendusravi ei pruugi pikaajalises perspektiivis olla nii tõhus- kui varem on arvatud. Senistes uuringutes ei ole suitsetajaid jälgitud piisavalt kaua- vahendab BBC Genfi ülikooli teadlaste sõnu.

Teadlased on ajakirjas Tobacco Control avaldanud ligi 4800 täiskasvanu seas läbi viidud uuringu- milles leiti- et 30 protsenti nikotiinasendusravist abi saanutest hakkavad aasta pärast või hiljem taas suitsetama.

Praegused juhendid suitsetamisest loobujate abistamiseks põhinevad üldiselt uuringutel- mis näitavad ühekordse nikotiinasendusravi kuuri efektiivsust kuue kuni kaheteistkümne kuu möödudes.

Enamik neist- kes uuesti suitsetama hakkasid- tegid seda kahe aasta jooksul pärast nikotiinasendusravi kuuri. Sellest punktist üle saades muutus suitsetamise taasalustamine järjest ebatõenäolisemaks.

Nikotiinasendusravi eesmärk on aidata inimesel loobuda suitsetamisest igaveseks või piisavalt pikaks ajaks- et saavutada oluline kasu tervisele. Seda arvesse võttes on uuringu autorite meelest nikotiinasendusravi efektiivsus tagasihoidlik. Juhtautor dr Jean-Fran?ois Etter ütles siiski- et tegemist on ühega väga vähestest toimivatest ravimitest nikotiinisõltuvuse puhul.

Teadlase sõnutsi näitas nende analüüs- et nikotiinasendusravi toime kaob aja jooksul ning nende kollektiiv järeldas- et nikotiinisõltuvuse ravi peab sarnaselt igale teisele kroonilisele seisundile kestma palju kauem kui tavaline 8-12-nädalane kuur- mida praegu suitsetajatele enamasti pakutakse.

“Mitu ravikuuri mitme aasta jooksul oleksid ilmselt sobivamad-” arvas Etter. Parim lähenemine oleks aga kombineerida nikotiinasendusravi käitumisteraapiaga.

Etter märkis veel- et paljud inimesed hakkavad uuesti suitsetama- kuna võõrutusnähud võivad kesta isegi pikka aega pärast tubakast loobumist- esineda võib depressioon või kaalutõus. Krooniline nikotiini kasutamine põhjustab ka pikaajalisi muutusi ajus - suitsetajatel on rohkem nikotiiniretseptoreid.

Kuigi nikotiinasendusravi efektiivsus on tagasihoidlik- on tegemist parima ravivõimalusega- nõustus ka dr Lynne Dawkins Londoni Goldsmithi kolledžist. Paremate meetodite puudumisel tuleb tema arvates mõelda- kuidas olemasoleva efektiivsust suurendada. Dawkinsi hinnangu järgi võib olla lahenduseks piisavate dooside kasutamine või piisavalt pikaajaline ravi või kombinatsioon nendest.

BBC teatel on Ühendkuningriikides saadaval kuus erinevat nikotiinasenduspreparaati närimiskummi- plaastri- ninasprei ja tableti näol. Sealse tervishoiuministeeriumi andmeil suudavad uuringute kohaselt inimesed nikotiinasendusravi abiga suitsetamisest loobuda kaks korda tõenäolisemalt kui lihtsalt tahtejõuga ning neli korda tõenäolisemalt siis- kui otsivad lisaks tuge NHSi nõustamisteenustest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.