Väliseestlanna pärandas oma vara Eesti haiglatele

16. augustil andis testamenditäitja, Rootsi advokaat Kjell Mellberg Tallinna lastehaiglale ja Lääne-Tallinna keskhaiglale üle Marianne Maimo Liljegreni päranduse, kokku 1,6 miljoni Rootsi krooni suuruses summas (ligi 2,7 mln Eesti krooni).

Eesti haiglatele varanduse jätnud Marianne Liljegren (neiuna Põld) suri lesena 78 aasta vanuselt 2003. aastal Rootsis. 16. augustil andis testamenditäitja- Rootsi advokaat Kjell Mellberg Tallinna lastehaiglale ja Lääne-Tallinna keskhaiglale üle Marianne Maimo Liljegreni päranduse- kokku 1-6 miljoni Rootsi krooni suuruses summas (ligi 2-7 mln Eesti krooni).

Lääne-Tallinna keskhaigla juhatuse esimees Boris Kirt ütles Aktuaalsele Kaamerale- et saadud raha eest kavatseb haigla ilmselt osta Mustamäe polikliinikusse kardioloogia ja gastroenteroloogiaga seotud diagnostikaseadmeid- Nõmme haiglasse aga hoolduses vajatavaid funktsionaalseid voodeid ja haigete pesemiseks vanni.

Tallinna lastehaigla juhatuse esimees Mall-Anne Riikjärv nimetas teleintervjuus- et lastehaiglas on mõeldud hingamisteede haigustega laste diagnostika parandamisest- kuid otsus- kuidas pärandust kasutada- tehakse haiglas lähiajal.

Tallinna lastehaiglale oli see juba kuues kord võtta vastu pärandus mõnelt väliseestlaselt- vahendas Aktuaalne Kaamera.

Lääne-Tallinna keskhaigla kommunikatsioonijuht Iiris Saluri teatas- et Marianne Liljegreni jäetud testamendis olid pärijatena nimetatud Nõmme Haigla allosakonnad: Nõmme Haigla Lastehaigla- Tallinna Nõmme Haigla ja Nõmme Sisehaiguste Haigla. Aastal 2001 lõpetati Nõmme Haigla tegevus ja selle baasil moodustati koos Pelgulinna ja Meremeeste haiglaga üks AS Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH). Erandiks oli lasteosakond- mille varad anti üle sihtasutusele Tallinna Lastehaigla.

Testamenditäitja Kjell Mellbergi ja Rootsi ametiasutuste otsuse kohaselt on pärandisummad määratud lastehaigla hingamisteede infektsiooniosakonnale ja LTKH hooldushaiglale Nõmmel ning Mustamäe Polikliinikule- mis täidavad praegu testamendijärgsete pärijate ülesandeid- edastas Saluri.

Eelnevatel kohapealsetel kohtumistel tutvus Kjell Mellberg haiglate tööga ning jõudis veendumusele- et Marianne Liljegren oleks arengutest teadlik olles teinud sama valiku.

Marianne Liljegreni seadusejärgne pärija oleks olnud Rootsi riik. Põhjuseks- miks vanaproua võis valida pärandisaajateks just eelpoolnimetatud haiglad- võis olla asjaolu- et ta sündis Eestis ja veetis lapsepõlve Nõmmel.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

<br /><u><br /> LISALUGU:</u>

<strong>Mida me teame Marianne Liljegrenist</strong>

Marianne Põld põgenes Eestist Rootsi 1944. aastal väikeses paadis. Ta asus elama Stockholmi lähistele ning elas sealkandis kogu aeg. Eestit ei külastanud ta pärast põgenemist kordagi.<br /> Marianne testamenditäitja Kjell Mellbergi jutu järgi ei tahtnud Marianne elu viimastel aastatel- mil Kjell teda tundis- oma põgenemisest ega noorusajast eriti midagi rääkida. Õdesid-vendi Mariannel ei olnud- elu lõpupoole ei olnud tal kontakti ka teiste eestlastega.<br /> Koos abikaasa Nils Liljegreniga pidasid nad väikest raadiopoodi- kus nad müüsid ja parandasid raadioid. Nils mängis ka mitut pilli: kitarri- trompetit ja lõõtspilli ning lõi kaasa orkestris. Marianne hoolitses poe raamatupidamise- kontori ja muu taolise eest. Ta oli väga hoolas ja virk naine.<br /> Liljegrenid ostsid Stockholmi eeslinnas Täbys maja suure aiaga- kus kasvasid õunad ja ploomid. Umbes 1980. aastal- samal ajal- kui nad lõpetasid raadiopoe tegevuse- ostsid nad ka mereäärse krundi Norrtälje läheduses- kust lähevad laevad Soome- ja ehitasid sinna ilusa maja. Pärast poe müüki veetsid nad üha enam aega Norrtäljes ja käisid Täbys ainult veel posti toomas.<br /> 1999. aastal suri Nils ning Marianne jäi paikseks Täbysse. Ta müüs ka oma auto - senimaani oli ta kogu elu ise autoga sõitnud.<br /> Testamenditäitja Kjell Mellbergiga rääkides avaldas Marianne soovi pärandada haiglatele Eestis. Marianne mõtles palju oma sünnimaa peale ja teadis- et haiglate ja laste olukord vajab parandamist. Siiski kartis ta kõige rohkem seda- et tema pärand võiks “kaduda” suurde üldisesse kassasse. Marianne tahtis väga- et tema ja Nilsi pärand aitaks ka tegelikult lapsi ja haigeid ning kergendaks otseselt nende olukorda.<br /> Kjell lubas talle- et teeb kõik- mis tema võimuses- et nii ka läheks.<br /> Kaks-kolm aastat enne oma surma sai Marianne teada- et tal on kopsuvähk. Ta oli palju aastaid suitsetanud ja andis endale aru- et see oligi haiguse põhjuseks. Tema seisukord läks üha halvemaks ja viimase aja veetis ta Byle hooldushaiglas Täbys.<br /> Enne surma soovis ta näha veel kord oma suvemaja. Kjell sõitis temaga sinna. Seal kõndis Marianne natuke ringi- vaatas oma asju- vaatas merd ja ütles lõpuks: “Sõidame nüüd koju.” Marianne andis Kjellile maja võtmed ja palus teda asjad üle võtta.<br /> Pärast seda külastust halvenes Marianne olukord järsult- nädal hiljem ta suri.

<em>Allikas: Kjell Mellberg- advokaadibüroo Luiga Mody Hääl Borenius kaudu</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.