Kodade virvenduse juhistes ühtlustati aspiriini ja varfariini määramise põhimõtteid

Euroopa ja Ameerika südamearstid on täpsustanud, kuidas tuleks aspiriin- või varfariinravi määramisel kodade virvendusarütmia korral arvestada insuldiriskiga.

Euroopa ja Ameerika südamearstid on täpsustanud- kuidas tuleks aspiriin- või varfariinravi määramisel kodade virvendusarütmia korral arvestada insuldiriskiga.

Euroopa Kardioloogide Seltsi ESC pressiteates märgitakse koostöös Ameerika Kardioloogide Kolleegiumi ACC ja Ameerika Südameassotsiatsiooniga AHA täiendatud juhiste kohta- et 2001. aasta dokumendis oli soovitatud arvestada mitme patsiendipoolse faktoriga antitrombootilise ja antikoagulantravi määramisel: vanus- sugu- südamehaiguste risk- kaasuvad seisundid.

Nüüd ollakse seisukohal- et esimesena tuleks võtta arvesse ikkagi insuldiriski faktorid rütmihäire esinemisest olenemata.

Juhiste komitee liige- Ameerika meditsiiniprofessor ja Mount Sinai südameinstituudi direktor Valentin Fuster ütles- et 15-20 protsenti ajuinsultidest esineb kodade virvendusarütmiaga patsientidel ning virvendus on seotud insuldiriski pikaajalise tõusuga. Fusteri meelest muudab kehtivatest insuldi ravijuhenditest võetud soovituste ülevõtmine patsientide ravi ladusamaks ja seisukohad arstide jaoks selgemaks.

Uuendatud juhendis soovitatakse aspiriiniga igapäevaselt ravida kodade virvendusarütmiaga patsiente- kel ei esine insuldi riskifaktoreid.

Ühe keskmise raskusega riskifaktori esinemisel (vanus üle 75 eluaasta- kõrge vererõhk- südamepuudulikkus- vasaku vatsakese süstoolse funktsiooni halvenemine- diabeet) soovitatakse aspiriini või varfariini.

Varfariini tuleks kasutada ükskõik millise tõsisema riskifaktori esinemise korral (nt insult anamneesis- transitoorne isheemiline atakk- süsteemne embolism- südameklapi protees) või siis- kui keskmisi riskifaktoreid on rohkem kui üks.

Stockholmi Karolinska instituudi emeriitprofessor Lars E. Rydén ütles- et juhised aitavad arstidel prioritiseerida ravi järgmiste sammude järgi:

1) pulsisageduse kontroll;<br /> 2) trombide tekkimise ennetamine ning võimalused;<br /> 3) rütmihäire ravi.

Südamearstide sõnutsi on tähtsaks uuenduseks raadiosagedusliku kateeterablatsiooni lisamine juhendisse. Protseduuri peetakse Fusteri jutu järgi alternatiiviks neil patsientidel- kel vasak vatsake on laienenud vähesel määral ja kel ravimitest ei olnud rütmihäire puhul abi.

Vanematel patsientidel võib- olenevalt sümptomitest- eelistatud lähenemisviisiks olla pulsisageduse kontrollimine.

ESC andmetel on Ühendriikides ja Euroopas viimase 20 aasta jooksul tõusnud hospitaliseerimised kodade virvendusarütmia tõttu 66 protsendi võrra. Euroopa Liidus läheb kodade virvenduse ravimine kokku aasta jooksul maksma 13-5 miljardit eurot ehk üle 211 miljardi Eesti krooni.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.