Regionaalhaigla käivitas moodsa vereanalüsaatori

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla vereteenistus rakendas töösse immuunohematoloogilise analüsaatori, mis on esimene omataoline Baltimaades. Investeeringu suurus oli ligi 1,2 miljonit krooni.

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PER) vereteenistus rakendas töösse immuunohematoloogilise analüsaatori- mis on esimene omataoline Baltimaades. Investeeringu suurus oli ligi 1-2 miljonit krooni.

Regionaalhaigla vereteenistus tutvustas uut vereanalüsaatorit 17. augustil peetud avatud uste päeval. Samal päeval toimus ka väike konverents- millega peeti silmas- et tänavu möödub 25 aastat Mustamäe haigla vereülekande osakonna moodustamisest. Konverentsi ettekanded käsitlesid kvaliteedisüsteemi haiglas ja vereteenistuses- veregruppide seost haigustega ning haigla vereteenistuse käekäiku.

<strong>Välistab inimliku eksimise<br /></strong>PERi kommunikatsioonijuhi Inga Lille teatel on immuunohematoloogilise analüsaatori ID GelStation Classic abil võimalik teha kõiki vereülekandega seotud analüüse- sh patsiendi veregrupi ja reesusfaktori määramist ning antikehade olemasolu tuvastamist. Analüsaatori abil tehakse doonorivere individuaalset sobitamist patsiendi verega.

Vereteenistuse spetsialisti Anna Tamme sõnutsi on verekomponentide ülekanded alati seotud teatud riskiga- millest suure osa moodustab inimliku vea võimalus. “Analüüside automatiseerimine välistab inimliku eksimise ning seega suurendab vereülekannete turvalisust. See tähendab kindlat tuge opereerivale arstile ohutu vereülekande tegemisel ning suuremat turvatunnet patsiendile-” selgitas Tamm.

Automaatanalüsaatori tööd iseloomustavad teostatavate uuringute suur tundlikkus ja spetsiifilisus ning tulemuste selge ja ühene tõlgendatavus. Töö usaldusväärsuse tagab sisseehitatud enesekontrolli programm- mille abil kontrollib aparaat enne töö alustamist kõikide elektrooniliste elementide korrasolekut.

Vigade vältimiseks on kasutusel automaatselt toimiv sisemine kvaliteedikontroll standardproovidega. Kogu süsteemi juhib arvuti ning analüüside tulemused edastatakse otse vereteenistuse infosüsteemi. Sama tarkvara taha saab vajaduse ja võimaluse korral lülitada veel ka teise vereanalüsaatori.

Haigla hinnangul võimaldab täisautomaatanalüsaatori juurutamine vereteenistuse spetsialistidel pühendada rohkem aega keerukate vereülekandejuhtumitega tegelemiseks. Uus aparaat on asendamatu abivahend ka arstiabisüsteemi kriisivalmiduse parandamisel massiõnnetuste ja looduskatastroofide korral- kui on vajalik suure hulga vereülekannete kiire tegemine.

Rööbiti uue analüsaatori hankimisega toimus PERi laboratooriumi vereteenistuse ruumide renoveerimine ja laiendamine. Vereteenistuse käsutusse on antud kõigile nõutud tingimustele vastavad ruumid- mis tagab optimaalse säilimise ka tingimuste osas eriti tundlikele verekomponentidele- sõnas Inga Lill.

<strong>Ligi 50 veresobitamist päevas<br /></strong>Regionaalhaigla vereteenistus on Eesti suurim raviasutust teenindav üksus- päevas tehakse haiglas ligi 50 individuaalset veresobitamist. 2006. a esimesel poolaastal näiteks kanti PERi patsientidele kokku üle ligikaudu pool Põhja-Eesti Verekeskuses toodetud erütrotsüütide suspensioonist ja värskelt külmutatud plasmast ning üle 70 protsendi trombotsüütidest.

Viie aastaga on teenistuse töömaht kasvanud umbes kolm korda- kasv on toimunud haigla suurenemise ja osakondade juurdetuleku tõttu. “Kõige rohkem tööd annab hematoloogia osakond- rasketele hematoloogilistele haigetele teeme pidevalt- vähemalt korra nädalas- verekomponentide ülekandeid. Meil on siin haigeid- kelle dokumentide kaustad on paksud nagu vanaaegsed romaanid-” kirjutas Anna Tamm Regionaalhaigla Kuukirjas.

Septembris liideti teenistusele juurde Hiiu korpuse vereteenistus- mis tähendab Tamme sõnutsi töömahu suurenemist veelgi umbes kolmandiku võrra.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.