ÜLLE ERNITS:

Väikese Eesti suured otsused – kas vaid radioloogiatehnikute küsimus?

<strong>Väikese Eesti suured otsused - kas vaid radioloogiatehnikute küsimus?</strong>

Enamik meist teab- et Eesti tervishoiuasutustes napib erinevate erialade spetsialiste. Asutused pöörduvad tihti ettepanekute ja järelepärimistega koolide poole- et üht või teist spetsialisti koolitada.

Eesti on just nii suur- et siin on tänaseks kaks tervishoiu kõrgkooli. Mõlemas koolis on õe ja ämmaemanda õpe ning õppekavad- mis ainult Tallinnas või Tartus. Tartu koolis toimub radioloogiatehniku õpe- sama õpe toimus ajavahemikus 2000-2003 ka toonases Tallinna Meditsiinikoolis (lõpetas üks lend- 11 radioloogiatehnikut).

Käesoleva aasta mais laekusid nii Tartu kui Tallinna koolile Ida-Tallinna keskhaigla ja Põhja-Eesti regionaalhaigla pöördumised radioloogiatehnikute õppe avamise ettepanekuga Tallinnas koostöös Tartu Tervishoiu Kõrgkooliga. Pöördumine ametliku kirja kujul oli esimene- kuid kohtumistel on juba aastaid tehtud järelepärimisi radioloogiatehnikute õppe avamise kohta Tallinnas.

Pöördumistele vastas Meditsiiniuudistes Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektor Anneli Kannus ja selgitas põhjalikult ühe õppe avamisega ja korraldamisega seotud problemaatikat (vt artiklit “Eesti - kas liiga väike või liiga suur?” 6. juuni Meditsiiniuudistes - <em>Toim</em>.).

Kuna Tallinna Tervishoiu Kõrgkool on koolitanud radioloogiatehnikuid ja pöördumine tuli ka meile- siis pean vajalikuks selgitada tekkinud olukorda- kus radioloogiatehnikuid ei ole piisavalt.

Teisalt on olukord tekkinud meie endi väärate otsuste tõttu. Ja Eesti on just nii väike- et iga otsus- mis tehakse mõtlematult- võib juba lühikese aja jooksul väga valusasti kätte maksta. Kirjutan sellest ainult seetõttu- et välistada edaspidi samalaadseid otsuseid- mille tagajärjed võivad olla veelgi raskemad.

Selleks- et asjasse selgust tuua- tuleks minna ajas viis aastat tagasi- aastasse 2001. Pean lugu kõikidest asjaosalistest- seetõttu nimesid ei nimeta - täna on oluline protsess ja tulemus ning see- mida me sellest tuleviku tarbeks õpime.

Minu ees laual on 2001. aasta 20. juunil tehtud pöördumine Eesti Radioloogia Ühingu esimehe ja sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja poole- milles väljendatakse kooli õppenõukogu ja juhtkonna nimel muret radioloogiatehnikute õppe asjus. Toon välja mõned olulisemad lõigud sellest kirjast:

“Saatsime Teile 26. aprillil k.a meie kirjaga konkreetsed ettepanekud õppetöö jätkamiseks ja tekkinud takistuste likvideerimiseks- millele pole Teie siiani reageerinud ega vastanud.<br /> Eeldame- et tekkinud probleemidele vaatamata oleme me kõik huvitatud radioloogiatehnikute õppe jätkumisest Tallinna Meditsiinikoolis ja teeme järgmised ettepanekud probleemidele lahenduste leidmiseks:

1. Tulla kokku Sotsiaalministeeriumis ja püüda saavutada kõikides üksikasjades ametlikud kokkulepped- et jätkata riikliku tellimuse täitmist ka 2001/2002. õppeaastal.

2. Kokkuleppe mittesaavutamisel teeme ettepaneku Haridusministeeriumile ja Sotsiaalministeeriumile lõpetada radioloogiatehnikute ettevalmistus Tallinna Meditsiinikoolis alates 2001/2002. õppeaastast ja viia see üle Tartu Meditsiinikooli- kuna Tallinna Meditsiinikool ei suuda täita Radioloogide Ühingu poolt esitatud palgatingimusi.

Oleme riiklik kool ja täidame ainult riiklikku tellimust ning töö tasustamine toimub vastavalt seaduste ja õigusaktidega kehtestatud korrale- seetõttu ei ole meil võimalik suurendada töötasusid ja seega võib muutuda küsitavaks riikliku tellimuse täitmine. Lisaks on radioloogidest õppejõudude eelistamine ja kahekordselt kõrgem tasustamine tekitanud rahulolematuse kooli teiste erialade õppejõudude seas.

Eelpool toodud küsimustes kokkuleppe mittesaavutamine on viinud selleni- et osa Ida-Tallinna Keskhaigla radiolooge katkestasid kokkulepitud õppetöö kevadsemestril- millega takistati otseselt esimese kursuse radioloogiatehnikute riikliku koolitustellimuse täitmist 2000/2001. õppeaastal. Samas tuleb aga lisada- et kõik radioloogid- kes on töötanud õppejõududena Tallinna Meditsiinikoolis- on saanud üliõpilastelt hea hinnangu ja oleme huvitatud koostöö jätkamisest.”

Kuna me ei suutnud kokkuleppeid saavutada- siis õppekava Tallinnas suleti. Ei ole aga möödunud ühtegi aastat- mil meie poole ei oleks pöördutud palvega/sooviga uuesti õpet alustada.

Kuna olime selleks ajaks juba alustanud koostööd HENRE’s (koostöövõrgustik- kus tegeletakse Euroopas radioloogiatehnikute eriala ühtlustamisega) eesmärgiga arendada koostööd ja õppekava- siis me pole tänaseni ennast veel sealt välja arvanud. Kahju oli ja on- sest osa meie tööst jooksis liiva.

Mis siis edasi? Toetame koostööd Tartu Tervishoiu Kõrgkooliga ja oleme valmis panustama radioloogiatehniku õppesse Tallinnas. Meil on n-ö kaugkoolituse kogemus olemas õdede tasemeõppe korraldamise näol Kohtla-Järvel ja neid kogemusi jagame meelsasti. Ka oleme valmis pakkuma õppetööks meie kooli ruume ning üld- ja toetavate ainete õpet.

Kuid erialases mõttes peaks eelkõige olema väga selged kaks põhimõtet. Esiteks see- kas ikka ja kui palju on radioloogiatehnikuid Eestile vaja; teiseks see- et kõik osapooled (tööandjad- erialaliidud- sotsiaalministeerium) õpet konkreetsete tegevustega toetavad. See puudutab näiteks õppejõududega kindlustamist- ühtset ja kokkulepitud palgapoliitikat ning lepingutest mitte taganemist.

Hea näitena võin tuua farmaatsia eriala vastuvõtu arvu suurendamisega seotud koostööd Eesti Apteekide Ühendusega- Eesti Apteekrite Liiduga- Eesti Ravimihulgimüüjate Liiduga- kes võtsid õppejõudude leidmise endi õlgadele!

Tänud kõikidele- kes aktiivselt otsivad koos koolidega väljapääsu tervishoiutöötajate koolitusega seotud probleemidele!

<br /><strong>ÜLLE ERNITS<br /></strong>Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.