Interdistsiplinaarne patoloogia - sepsis

Tallinna haiglate avatud kliinilis-patoanatoomilisel konverentsil “Sepsis – interdistsiplinaarne patoloogia” Ida-Tallinna keskhaigla Magdaleena üksuse suures saalis räägiti sepsisest kui interdistsiplinaarsest, järjest sagenevast patoloogiast.

Tallinna haiglate avatud kliinilis-patoanatoomilisel konverentsil “Sepsis - interdistsiplinaarne patoloogia” Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) Magdaleena üksuse suures saalis 13. septembril räägiti sepsisest kui interdistsiplinaarsest- järjest sagenevast patoloogiast.

ITK anestesioloogia- ja intensiivravi osakonna anestesioloog Vladislav Fedossov andis avatud konverentsil ülevaate sepsise terminoloogiast- diagnostika ja ravi probleemidest ning tutvustas raske sepsise ja septilise šoki varase käsitluse ravijuhiseid. Nukleaarmeditsiini osakonna radioloog Anne Poksi tutvustas uusi võimalusi septilise haige uurimiseks nukleaarmeditsiinis. Antibiootikumravi valikutest sepsise puhul rääkis infektsioonikontrolli arst Aino Rõõm ning sepsise laboratoorsest diagnostikast ITK kesklabori juhataja Marge Kütt.

<strong>Interdistsiplinaarne probleem<br /></strong>Sepsis on kõrge letaalsusega sündroom- mille esinemissagedus järjest suureneb. Ja seda ennekõike seoses invasiivsete ravivõtete- immuno-supressiooni ja antibiootikumide laialdase kasutamisega ning elanikkonna vananemisega.

Kuna sepsis on interdistsiplinaarne probleem- siis on ühtse süstematiseeritud käsitluse leidmine küllaltki keeruline.

“Sepsise käsitluse ühtlustamisega on viimastel aastatel maailmas intensiivselt tegeletud. Konsensusedefinitsioonidest lähtuvalt on Euroopa Intensiivravi Seltsi eestvedamisel välja töötatud raske sepsise ja septilise šoki ravijuhised- keskendudes eelkõige sepsise varajase diagnoosimise ja kohese ravi olulisusele-” sedastas anestesioloog Vladislav Fedossov. “Sepsise süstemaatilise käsitluse abil loodetakse ühtlustada ravistrateegiaid ning parandada ravi kvaliteeti.”

<strong>Fuusimine tõstab väärtust<br /></strong>Alates käesoleva aasta juulist on ITKs kasutusel patsientide metabolismihäirete asukoha visualiseerimiseks uus gammakaamera/kompuutertomograaf (SPECT/ CT). Kahe uuringu liitmise ehk fuusimise (ingl. k <em>fusion</em>) tulemusel on võimalik kolmetasapinnalisel SPECT-uuringul avastatud haiguskolle lokaliseerida anatoomiliselt täpselt KT-pildil- mis oluliselt tõstab uuringu diagnostilist väärtust.

“Nukleaarmeditsiinilise uuringu korral viiakse organismi diagnostilises koguses radioaktiivse ainega seotud molekule- mis on suunatud avastama inimorganismi ainevahetushäirete asukohta. Selliste uuringute abil on võimalik mitmeid haigusseisundeid leida varem- kui nad tulevad esile teistel diagnostilistel uuringutel-” nentis radioloog Anne Poksi.

Diagnostilistel protseduuridel saadud kiirgusdoos on võrreldav tavalisel röntgenuuringul saadava kiirgusdoosiga. Isotoopuuringul kasutatavad ained ei tekita reeglina kõrvalnähte. Uuring ei vaja spetsiifilist ettevalmistust - ei ole tarvis muuta regulaarset ravikuuri ega jätta ära antibakteriaalset ravi- kuna radioaktiivsed isotoobid ei avalda organismile farmakoloogilist toimet.

Nukleaarmeditsiinilise uuringu näidustusteks on teadmata põhjusega palavik/sepsis; luu ja pehmete kudede infektsioonid- ka osteomüeliit; proteeside infitseerumise kahtlus; kopsuinfektsioonid ja abdominaalne abstsess.

Uuring ei sobi rasedatele ning patsientidele- kellel on teadaolev allergia või ülitundlikkus hiirevalgu suhtes- kuna preparaat on valmistatud hiirevalgu baasil. Uuring kestab reeglina kaks päeva.

<br /><strong>MARIKA KUSNETS<br /></strong><a href="mailto:marika@mu.ee">marika@mu.ee</a>

 

 

*******************************

 

 

<strong><u>Sepsis:</u></strong>

* Sepsis on sündroom- mille puhul koos tõestatud või kahtlustatava infektsiooniga esineb üks või rohkem järgnevatest sümptomitest.

<strong>Üldised tunnused:<br /></strong>   - palavik (T gt;38-3 °C);<br />    - hüpotermia (T lt;36 °C);<br />    - südamesagedus gt; 90 või gt; 2 SD üle ealise normi piiri;<br />    - tahhüpnoe gt; 20 x/min või PaCO<sub>2</sub> lt; 32 mmHg;<br />    - teadvushäire esinemine;<br />    - oluline turse või positiivne vedelikubilanss ( gt; 20 ml/kg/24h);<br />    - hüperglükeemia (Glc gt; 6-6 mmol/l) diabeeti mittepõdeval inimesel.

<strong>Põletikulise rektsiooni tunnused:<br /></strong>   - leukotsütoos (WBC gt; 12 x 10<sup>9</sup>/l);<br />    - leukotsütopeenia (WBC lt; 4 x 10<sup>9</sup>/l);<br />    - üle 10% leukotsüütide noorvorme;<br />    - plasma CRP gt; 2 SD üle normi piiri;<br />    - plasma prokaltsitoniin gt; 2 SD üle normi.

* Raske sepsis on sepsis- millega kaasneb organpuudulikkus- hüpoperfusioon või hüpotensioon.

* Septiline šokk on akuutne hemodünaamika häire- mis ei ole seletatav teiste põhjustega ning mille puhul arteriaalne hüpotensioon püsib vaatamata adekvaatsele infusioonravile (definitsioon eeldab häire püsivat iseloomu ja ravivõtete rakendamist).

<br /><em>Allikas: Vladislav Fedossov</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.