“Kaksikud” vaktsiinid asuvad Eesti lapsi rotaviirusnakkuse eest kaitsma

Möödunud aastal ilmunud ja rahvale mõeldud eestikeelses “Pere terviseentsüklopeedias” rotaviirusest ei räägita, kuid igal aastal arvestatakse Euroopa Liidus rotaviirusenteriidi juhtumeid hinnanguliselt 3,6 miljonit.

Möödunud aastal ilmunud ja rahvale mõeldud eestikeelses “Pere terviseentsüklopeedias” rotaviirusest ei räägita - ilmselt siis oktoobris ilmuvas “Laste terviseentsüklopeedias” -- kuid igal aastal arvestatakse Euroopa Liidus rotaviirusenteriidi juhtumeid hinnanguliselt 3-6 miljonit.

Dehüdreeriva diarröaga kulgeva rotaviirusnakkuse kaitseks on Eestisse jõudnud esimene vaktsiin ning 2007. aasta algul tuleb kohe teinegi. Ravimifirma Merck Sharp amp; Dohme välja töötatud Rotateq ja GlaxoSmithKline’i välja töötatud Rotarix kaitsevad lapsi rotaviirusnakkusest põhjustatud gastroenteriidi eest.

Neist esimesena Euroopas müügile tulnud ja Eestis juba esimestel lastel kasutatud vaktsiini Rotarix (Euroopa Komisjonilt müügiluba 23.02.2006) esitles GlaxoSmithKline 30. augustil Tallinnas seminaril “Rotaviiruse hiilgus ja viletsus”- millel osales 350 arsti üle Eesti.

Tervisekaitseinspektsioon ei oma andmeid erinevate viirustüvede esinemissageduse kohta Eestis- kuid rotaviirusenteriiti on tänavu esimesel poolaastal Eestis haigestunud juba 1172 inimest- mis on mõnevõrra rohkem kui varasematel aastatel.

Täpsemalt kirjutas rotaviiruse levikust Eestis ja maailmas Mari Järvelaid augustikuu Eesti Arstis- millest selgub- et rotaviirusenteriiti haigestumine sageneb külmal aastaajal: haigestumine hakkab suurenema aastavahetuse paiku- tipneb märtsist maini- väheneb suvekuudel ja on väiksem sügisel.

Vanuserühmiti haigestuvad sagedamini kuni nelja-aastased lapsed.

<strong>Rotarix alustas<br /></strong>GlaxoSmithKline Eesti OÜ teraapiaala juht Kersti Sepp tutvustas- et Rotarixi toimeaineks on elusvaktsiin- nõrgestatud viirus- mis algselt võeti ühelt Cinncinnati lapselt ja arendati seda viirust edasi.

Monovalentne G1P[8] tüüpi Rotarix on kliinilistes uuringutes näidanud ristkaitset maailmas levinuima rotaviiruse serotüübi G1P[8]- samuti G2P[4]- G3P[8]- G4P[8] ja viimastel aastatel üha sagedamini esineva G9P[8] viirustüve vastu.

Suukaudset Rotarix vaktsiini antakse lapsele alates 6. elunädalast. Piisab üksnes kahest doosist vaktsiinist- kusjuures kahe doosi vaheline minimaalne intervall on neli nädalat- tutvustas Kersti Sepp. Ta täpsustas- et vaktsineerimine peaks olema lõpetatud 6. elukuuks.

Kahe doosiga vaktsineerimise eelis on seotud võimalikult varajase kaitse tekkimisega rotaviirusliku gastroenteriidi eest- väiksema arvu arstivisiitidega ja parema vaktsineerimissoostumusega. Et rotaviirusenteriidi rasked komplikatsioonid ohustavad eelkõige imikuid- peab Sepp oluliseks- et on võimalik kaitsta last juba 3. elukuuks.

<strong>Mis on kõrge hind?</strong><br /> Eestis maksab üks doos Rotarixi ligi tuhat krooni- mis tähendab- et lapsevanem peab lapse vaktsineerimiseks välja käima ligi kaks tuhat krooni.

Kersti Sepp GlaxoSmithKline Eestist arutleb hinna üle nõnda: “Esiteks on rotaviiruslik gastroenteriit väga sage haigus - iga kuni viieaastane laps on põdenud vähemalt korra rotaviirusenteriiti. Euroopa kogemus näitab- et üksnes 1 juht 47st kodus esinevast juhust satub haiglasse. Teiseks on imikud ja väikelapsed ohustatud rotaviirusenteriidi komplikatsioonidest- milleks on dehüdratsioon- elektrolüütide tasakaaluhäired- hüpovoleemiline šokk ja surm (Eestis siiski pole teada surmajuhtumeid). Seega põhjustab haigus mittevajalikke kannatusi lapsele ja tema perekonnale. Rääkimata tervishoiusüsteemi kulutustest.”

“Kolmandaks võib ise arvutada: kahe doosi vaktsiiniga ehk umbes 2000 krooniga on võimalik last kaitsta aastateks rotaviirusenteriidi eest-” jätkab Kersti Sepp. “Täna on kliinilises uuringus osalenud lapsi jälgitud kaks aastat ja rotaviiruse vastased antikehad on olnud püsivalt kõrge väärtusega.<br /> Seega võime öelda- et ühe kaitstud elukuu maksumus lapsevanema jaoks on 2000 krooni jagatud 24 kuuga- mis võrdub 83 krooni. Kas te arvate- et see on kõrge hind?” küsib Kersti Sepp.

Mõnes Ladina-Ameerika riigis on rotaviiruse vaktsiin riiklikus vaktsinatsioonikalendris. Eesti liigub selles suunas- nagu kinnitas TÜ mikrobioloogia instituudi juhataja Irja Lutsar (vt tema kommentaari allpool - <em>Toim.</em>).

22. aprillil 2005 Tallinnas peetud konverentsil “Eesti laste vaktsineerimine - võimalused ja valikud” tutvustas Lääne-Tallinna keskhaigla Merimetsa nakkuskeskuse juhataja Kai Zilmer Eesti immuniseerimiskava aastani 2007- milles polnud rotaviirusvaktsiini. Sel ajal neid vaktsiine alles oodati. Nüüd on üks neist Eesti turul ja teine peagi tulemas.

<strong>Teine vaktsiin: Rotateq<br /></strong>Tänavu suvel jõudis Euroopa turule ka Mercki välja töötatud vaktsiin Rotateq (Euroopa Komisjonilt müügiluba 27.06.2006) ning Eesti apteekidesse peaks Rotateq jõudma 2007. aasta alguses- nagu kinnitas MSD OÜ meditsiinijuht Kristel Esko.

Pentavalentne Rotateq on inimese ja veise rotaviiruse reassortant- mis kaitseb teiste serotüüpide seas ka G1P[8] eest. (Kliinilistes uuringutes näidati efektiivsust rotaviiruse serotüüpidest G1P1[8]- G2P[4]- G3P1[8]- G4P1[8] ja G9P1[8] põhjustatud gastroenteriidi vastu.) Kristel Esko loetles- et Rotateq väldib raskete rotaenteriitide teket 98 protsenti ja kõikide rotaenteriitide teket 74 protsenti. MSD vaktsiin on efektiivne 80 protsendi ringlevate rotaviirustüvede suhtes.

<strong>Kolm annust<br /></strong>Lapsele tuleb anda kolm Rotateqi annust: esimese annuse võib manustada alates 6. elunädalast- kuid mitte hiljem kui 12 elunädalat ning annuste vahele peavad jääma vähemalt 4-nädalased pausid. Kõik kolm annust tuleb anda 26. elunädalaks. Rotateqi võib manustada samal ajal teiste vaktsiinidega- välja arvatud koos poliomüeliidi vaktsiiniga (OPV)- mille koosmanustamist Rotateqiga pole uuritud.

Esko toonitas- et USAs registreeriti Rotateq tänavu veebruaris ning see on ainuke litsentseeritud rotaviiruse vastane vaktsiin USAs- mida soovitatakse rutiinselt kasutada kõikidel lastel.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

*****************************

 

 

KOMMENTEERIB

<strong>IRJA LUTSAR<br /> TÜ mikrobioloogia instituudi juhataja:</strong>

"Eestis on eeltööd tehtud- et rotaviirusvaktsiin vaktsinatsioonikalendrisse lülitada. Planeeritud on rotaviirusnakkuse epidemioloogiline uuring- millega ühtlasi selgitatakse välja Eestis esinevad serotüübid. Uuringu protokoll on valmis ja kui kõik hästi läheb- siis saame uuringuga alustada sel hooajal.<br /> Ameerika Ühendriikide Immuniseerimise Nõuandev Komitee (Advisory Committee on Immunisation Practises) soovitab rotaviirusvaktsiini kasutada rutiinsena Ameerika laste vaktsineerimiseks.<br /> Enamik Euroopa riike planeerivad enne läbi viia täpsemad epidemioloogilised uuringud. Ainsana Euroopa riikidest soovitab Austria rotaviirusvaktsiini lülitamist vaktsineerimise kalendrisse.<br /> Eestis on rotaviirusvaktsiinidest juttu aasta tagasi valminud riikliku immuniseerimiskava alusdokumendis- aga kalendrisse lülitamisel ei ole see esimeste prioriteetide hulgas.<br /> Immuniseerimiskava alusdokumendis andsime eelistuse neile haigustele- mis ohustavad kogu ühiskonda või põhjustavad tervisele tõsiseid jääknähte.<br /> Praegu on Eesti prioriteetideks üleminek OPV-lt (oraalne poliomüeliidi vaktsiin) inaktiveeritud poliomüeliidi vaktsiinile (IPV)- ning teine prioriteet on atsellulaarne läkaköhavaktsiin (DTPa)- mis peaks kiiremas korras välja vahetama rohkemate kõrvalnähtudega täisrakulise läkaköhavaktsiini. Epidemioloogilise uuringu tulemustest peaks täpsemalt selguma- kui palju raskesti kulgevat ja hospitaliseerimist vajavat rotaviirusnakkust Eestis esineb- kuhu see haigus reastub teiste nakkushaiguste seas oma raskuselt ning missugused rotaviiruse serotüübid Eestis levivad. Kõike korraga riiklikusse kalendrisse ei saa.<br /> Rotaviirusvaktsiinide uurija- Tampere ülikooli professor doktor Timo Vesikari on nimetanud Rotarixi ja Rotateqi naljatamisi kaksikõdedeks. Kuigi koostiselt erinevad- on mõlema efektiivsus kõrge ning nad tulid välja peaaegu ühel ajal."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.