Lapseea astmasümptomid sõltuvad looteeas saadud E-vitamiinist

Toiduga raseduse ajal liiga vähe E-vitamiini saanud emade laste astmarisk võib viieaastaseks saamise ajaks olla oluliselt tõusnud, teatavad Mediuutiset ja Medscape hiljutisest uurimusest.

Toiduga raseduse ajal liiga vähe E-vitamiini saanud emade laste astmarisk võib viieaastaseks saamise ajaks olla oluliselt tõusnud- teatavad Mediuutiset ja Medscape hiljutisest uurimusest.

Ajakirjas American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine avaldatud uuringu käigus vaatlesid dr Graham Devereux Aberdeeni ülikoolist ja tema kaastöölised 1861 ema ja lapse toiduvalikut viie aasta jooksul.

Varasemalt on sama teadlaste grupp leidnud seoseid emapoolse E-vitamiini puuduse ja vilistava hingamise esinemissageduse vahel kaheaastastel lastel. Autorite teatel ei ole küll antioksüdante (C- ja E-vitamiin) ning mikroelemente (seleen- magneesium) sisaldavate toidulisandite tarvitamisega astmasümptomite paranemist järjekindlalt seostada suudetud.

Astmale viitavaid märke hinnati spiromeetria ja torketestide abil kuue kuu ning ühe- kahe ja viie aasta vanusena. Emade toitumist selgitati küsimustike ning vereanalüüside abil. Viie aasta vanuste laste kohta täideti ka ankeedid toitumise ja hingamissüsteemi hädade esinemissageduse kohta.

E-vitamiinile lisaks uuriti ka mõnede teiste vitamiinide ja mikroelementide mõju astmale ja atoopiale lastel.

Astmasümptomite esinemisest oli võimalik infot saada 1253 lapse kohta. Toitumist oli võimalik hinnata 1120 lapsel- torketekstid tehti 700-le- FEV1 mõõtmine 478-le ja väljahingatava õhu fraktsioneeritud lämmastikoksiidi sisalduse (FeNO) määramine 167 lapsele.

Kõige rohkem E-vitamiini saanud emade laste astmarisk arvutati üle viie korra väiksemaks kui selles grupis- kus vitamiini saadi kõige vähem. Astmasümptomite sagedasema esinemisega viie aasta vanusena oli seotud nii E-vitamiini kui tsingi puudus raseduse ajal.

See- kui palju lapsed ise E-vitamiini või tsinki toiduga said- ei olnud astmaga seotud sümptomitega seotud. Samuti ei mõjutanud vilistavat hingamist- astma ja ekseemide esinemist- allergilise nohu või atoopia tekkimist rasedana saadav C-vitamiini- beetakaroteeni- magneesiumi- vase või raua kogus.

Autorite sõnul vajab loode E-vitamiini kõige rohkem raseduse esimesel trimestril- kui hingamiselundid alles arenevad. Kopsufunktsioon sõltuski uuringu järgi kõige rohkem raseduse alguses saadavast E-vitamiinist- kuid hingamisteede allergilist põletikku mõjutas rohkem E-vitamiini saadavus toiduga raseduse hilisemas perioodis.

Autorid peavad võimalikuks- et lapseea astmahaigestumuse tõusu taga võib olla E-vitamiini sisalduse vähenemine toidus viimase poolsajandi jooksul.

Teadlased kavatsevad uuringus osalenud lapsi edaspidigi jälgida- et näha- kas leitud seosed jäävad püsima ka vanemaks saades. Oletus- et toitumise korrigeerimine või toidulisandite kasutamine raseduse ajal võib vähendada lapse astmasse haigestumise tõenäosust- väärib autorite arvates edasist uurimist. <em>(Am J Respir Crit Care Med. 2006;174:499-507)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.