Esmane depressioon elus halvendab pärast südameinfarkti oluliselt tervist

Südameinfarkti läbipõdenute järel- ja taastusraviprogrammi tuleks integreerida ka depressiooni ravi, ütlevad teadlased. Infarktijärgne depressioon, kui tegemist on esmase episoodiga elus, tõstab oluliselt edasise kardiovaskulaarse haigestumise riski.

Südameinfarkti läbipõdenute järel- ja taastusraviprogrammi tuleks integreerida ka depressiooni ravi- ütlevad teadlased. Infarktijärgne depressioon- kui tegemist on esmase episoodiga elus- tõstab oluliselt edasise kardiovaskulaarse haigestumise riski- kirjutab Medical News Today.

Vastava uuringu läbi viinud Hollandi Groningeni ülikooli teadlased eesotsas dr Peter de Jongega kirjutavad meditsiiniajakirjas Journal of the American College of Cardiology- et seetõttu oleks vaja luua uusi depressiooniga seotud skriiningmeetodeid ja ravistrateegiaid.

De Jonge ja tema kaastöölised üritasid DepreMI uuringu käigus välja selgitada- kas igat tüüpi depressiooni võiks pidada südameinfarkti põhjustajaks. Tulemused olid teadlaste jaoks üllatavad: de Jonge kinnitusel on halva prognoosiga seotud vaid esmakordselt elus tekkiv depressioon pärast südameinfarkti.

<strong>Tavalisest ravist ei piisa<br /></strong>Võttes arvesse varasemate uuringute tulemusi- järeldasid autorid- et tavalisest antidepressiivsest ravist ei pruugi nende patsientide jaoks piisata. Südameinfarkti järgne depressioon on tüüpilisest depressioonist erinev ning seetõttu ei pruugi abi olla vaid ravimitest.

Teadlaste meelest tuleks antidepressiivne ravi seostada südamehaiguse järelraviga ning teha see rehabilitatsiooniprogrammi oluliseks osaks. Südameinfarkti järgse depressiooniga patsiendid on sageli läbi elanud oluliselt kriitilisema seisundi kui teised ning võivad seetõttu olla füüsiliselt rohkem kurnatud ning haavatavad.

Autorid oletasid ühtlasi- et antud uuringu käigus selgunud seostega võib seletada ka seda- miks psühholoogilised abinõud stressiga toimetuleku ning lõdvestumise õpetamiseks on koronaartõvega patsientidel südameinfarktide ennetamisel üsna efektiivsed.

Uuringu käigus jälgisid teadlased 468 patsienti- kes olid haiglasse sattunud südameinfarktiga- keskmiselt kahe ja poole aasta jooksul. Kliinilise depressiooni esinemist hinnati haiglas oleku ajal- kolme kuu ja aasta möödudes.

Südameinfarktiga seotud depressiooniga patsientidel esines rohkem edasist haigestumist ning surmajuhtumeid selle tõttu kui neil- kel depressiooni ei tekkinud või kes olid depressiooni põdenud juba enne infarkti.

Edaspidi tuleks de Jonge arvates hakata uurima erinevaid depressiooni ravimeetodeid- tegemaks kindlaks- millised neist infarkti läbipõdenute jaoks efektiivseimad on.

<strong>“Kardiotoksilised” alatüübid<br /></strong>Täpsemad uuringust saadud tulemused annavad artiklit kommenteerinud Berni ülikooli professori ning kliinikumi psühhosomaatilise meditsiini osakonna juhataja Roland von Kaneli hinnangul olulist infot depressiooni “kardiotoksiliste” alatüüpide kohta- samuti vihjeid ravi tõhustamise võimaluste kohta.

Von Kanel oli veendunud- et depressiooni suhtes tuleks uurida tänapäeval kõiki südameinfarktiga intensiivraviosakonda sattunud patsiente. Depressiooni ravi juurde peaks käima nõustamine- psühhoterapaudi juurde suunamine ning vajadusel antidepressant. Vajalik võib olla sotsiaalse toetuse parandamine- kehaliste harjutuste režiimi sissesättimine ning psühhosotsiaalsete murede lahendamine.

Järgmisena tuleks von Kaneli sõnutsi hakata selgitama- kuidas patsiendid kõige efektiivsemat ravi saaksid ja mil moel on võimalik ka südamehaiguste ravitulemust parandada. Tema teada ei ole seni üheski uuringus näidatud- et depressiooniravi koos psühhoteraapiaga parandaks südamehaigustega seotud või üldist elulemust.

Randomiseerimata uuringutes on nähtud antidepressantidel teatud kasu olevat- kuid vajalik oleks randomiseeritud- topeltpimedaid ja platseebo-kontrollitud uuringuid antidepressantide kohta ning ka eraldi uuringut psühhoteraapia efektiivsuse kohta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.