Henn Pärn asus riiklikult lepitama

7. detsembril riiklikuks lepitajaks nimetatud Henn Pärn teatas, et esimene tervishoiutöötajate töötüli lepituskoosolek toimub 22. detsembril.

7. detsembril riiklikuks lepitajaks nimetatud Henn Pärn teatas- et esimene tervishoiutöötajate töötüli lepituskoosolek toimub 22. detsembril.

Pärn ütles BNSile- et vahepeal on tüliküsimuses toimunud väike edasiminek: lisatud on palgaraha ja saavutatud kokkulepe meditsiinitehnika käibemaksu soodustusprotsendi kadumise kompenseerimises.

Eelmise riikliku lepitaja- sotsiaaldemokraat Raivo Paavo 3-aastane ametiaeg lõppes 10. juunil. BNSi teatel riiklikule lepitajale kohusetäitjat ei määrata- samuti ei saanud senist lepitajat jätta ametisse uue nimetamiseni. Seetõttu oli ametikoht 10. juunist täitmata.

Kollektiivse töötüli lahendamise seaduse kohaselt nimetab riikliku lepitaja ametisse valitsus sotsiaalministeeriumi- tööandjate ja töötajate keskliitude ühise kokkuleppe alusel.

Riikliku lepitaja kandidaadi esitavad tööandjate ja ametiühingute keskliidud kordamööda ning seekordse kandidaadi esitamise kord oli tööandjatel. Pärast Paavo ametiaja lõppemist esitasid tööandjad kandidaadiks Pärnu keskerakondlasest abilinnapea Margus Tammekivi- keda aga ei toetanud ei Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) ega Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsioon (TALO). Mõlemad ametiühinguorganisatsioonid pakkusid võimaliku kompromissina välja Pärna.

Sellest hoolimata esitas keskerakondlasest sotsiaalminister Jaak Aab valitsusele eelnõu Tammekivi ametisse nimetamiseks- kuid reformierakondlasest peaminister Andrus Ansip ei nõustunud eelnõu lülitamisega valitsuse istungi päevakorda- vahendas BNS.

15. novembril otsustas Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu nimetada uueks riikliku lepitaja kandidaadiks Henn Pärna- kes oli selles ametis ka aastatel 2001- 2003. Nii EAKL- TALO kui ka sotsiaalministeerium nõustusid tööandjate kandidaadiga.

<strong>Palgaläbirääkimised peatusid<br /></strong>Riikliku lepitaja puudumine mõjutas ka tervishoiutöötajate palgaläbirääkimisi. Läbirääkimistel- kus tööandjaid esindasid Eesti Haiglate Liit ja spetsiaalselt nendeks läbirääkimisteks moodustatud valitsuskomisjon ning töötajaid Eesti Arstide Liit- Eesti Keskastme Tervishoiutöötajate Kutseliit- Eesti Õdede Liit ja Eesti Tervishoiutöötajate Ametiühingute Liit- kokkuleppele ei jõutud ning 3. oktoobril pöördusid töötajate organisatsioonid tekkinud kollektiivse töötüli lahendamiseks riikliku lepitaja poole.

“Kuigi seadus näeb ette lepitusmenetluse alustamist viie päeva jooksul- ei ole see tänaseni alanud- sest riik pole suutnud viie kuu jooksul riiklikku lepitajat ametisse määrata-” teavitasid arstide liit ja keskastme tervishoiutöötajate kutseliit oma 29. novembri pressiteates- kinnitades: “Seega on tervishoiutöötajate palgaläbirääkimised praegu määramata ajaks katkestatud ja saavad jätkuda ainult riikliku lepitaja juures.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.