Kehvades majanduslikes oludes kasvamine näib mõjutavat südame isheemiatõve avaldumist hilisemas elus

Vaesuses elatud lapsepõlv võib suurendada varajase südame isheemiatõve tekkeriski enam kui kahekordseks, järeldati Ameerika valgenahaliste meesarstide seas läbi viidud uuringust.

Vaesuses elatud lapsepõlv võib suurendada varajase südame isheemiatõve tekkeriski enam kui kahekordseks- järeldati MedPage Today teatel Ameerika valgenahaliste meesarstide seas läbi viidud uuringust.

Dr Michelle Kittlesoni eestvõttel tehtud töös analüüsiti pikaajalisest prospektiivsest uuringust (Johns Hopkins Precursors Study) saadud andmeid. Uuringus osalenud vabatahtlikud olid aastatel 1948-1964 ülikooli arstiteaduskonna lõpetanud ning jälgimisaja pikkuseks on nüüdseks keskmiselt 40 aastat.

Selguse huvides ei võetud analüüsi naissoost vabatahtlike ega muu nahavärviga inimeste andmeid. Samuti ei arvestatud neid- kelle lapsepõlvekodu majandusliku olukorra kohta teavet ei olnud. Järele jäi 1131 praeguseks korraliku sissetuleku ja staatusega arsti.

Peamiseks tulemusnäitajaks loeti südame isheemiatõve esinemine 50-aastasena või enne seda- mis pidi avalduma kas müokardiinfarkti- äkksurma- rinnaangiini- kroonilise isheemilise südametõve või mõne muu seisundi näol- mis vajas angioplastikat või šunteerimist.

Lapsepõlve sotsiaalmajandusliku staatuse näitajana kasutati ütlusi vanemate töökohtade kohta.<br /> Halva majandusliku olukorraga peres oli üles kasvanud 216 osalejat ehk 19-1 protsenti. Uuringu käigus nähti- et kuigi kehamassi indeks suurenes aja jooksul kõikidel arstidel- oli see kehvadest oludest pärit arstidel igas vanuses kuni 69. eluaastani oluliselt suurem.

Kõikide vanusegruppide lõikes ei leitud vahet südame isheemiatüve esinemises- kuid kehvadest oludest pärit arstidel avaldus haigus 50. eluaastaks oluliselt suurema tõenäosusega - riskisuhteks arvutati 2-40. Muude südamehaiguse riskifaktorite arvestamisel saadi ligilähedane tulemus - 2-62.

Teisalt ei leitud mingit erinevust südame isheemiatõvest põhjustatud suremuse või kõikidest põhjustest suremuse vahel.

Suhteliselt väikest haigusjuhtumite arvu- vanemate töökoha kasutamist majandusliku olukorra näitajana ning osalejate piiramist Euroopa päritolu valgenahalistega tuleb Kittlesoni ja kaastööliste sõnul pidada uuringu puudusteks.

Uurimuse tugevateks külgedeks nimetasid autorid pikka jälgimisperioodi ning head osalemist aastate jooksul. <em>(Arch Intern Med 2006; 166:2356-2361)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.