Madis Rahu: põlvehädaliste kontingent on aja jooksul muutunud

PERi ortopeedia vanemarsti Madis Rahu hinnangul esineb tema patsientide seas üha enam ülekoormuslike põlve probleemidega noorukeid. “Ühest põhjust on raske välja tuua, aga oma osa on siin kindlasti elustiilil,” arvab dr Rahu.

Põhja-Eesti regionaalhaigla ortopeedia vanemarsti Madis Rahu hinnangul esineb tema patsientide seas üha enam ülekoormuslike põlve probleemidega noorukeid. “Ühest põhjust on raske välja tuua- aga oma osa on siin kindlasti elu-stiilil-” arvab dr Rahu.

 

<strong>Põlvevalu põhjusi on ilmselt väga palju- aga milline on liigesehädade põhjuste üldisem klassifikatsioon?</strong>

"Sissejuhatuseks tooksin sellise fakti: kui rahvusvahelise statistika järgi pöördutakse ortopeedi poole kõige rohkem seljahädadega ja vigastatakse kõige rohkem hüppeliigest- siis opereeritakse ülekaalukalt kõige enam põlveliigest.<br /> Liigesehädad võib jaotada põhjuse järgi kolmeks: traumast- ülekoormusest ja haigusest tingitud.<br /> Põlvehädadest rääkides on loetletud põhjused patsientidel suhteliselt tasakaalus- kuigi üha enam esineb nn ülekoormuslike probleemidega noorukeid- kelle haiguse üldnimeks võiks panna kõhrehaigus."

<strong>Milliseid patsiente on teie praktikas kõige rohkem olnud?</strong>

"Kuna ma ei tegele liigeste endoproteesimisega- siis on minu praktikas enim olnud vigastuste ja ülekoormuslike probleemidega patsiente. Sagedasemad spordivigastused on seotud suviti sportmängudega ja talviti suusatamisega. Aga- nagu juba mainisin- moodustavad suureneva hulga ülekoormuslike probleemidega patsiendid- eriti nooremad tütarlapsed.<br /> Minu 15-aastase tööstaaži juures on nn põlvehädaliste kontingent suurel määral muutunud. Kui algaastatel olid enamik sportlased- kellel oli tegu traumadega ja tihti oli ainukeseks abiks operatsioon- siis üha enam on patsiendiks nooruk- kellel tekivad üsna vähesest koormuse muutusest või natukene suuremast koormusest valud põlvedes.<br /> Tüüpiliseks näiteks on sõjaväeteenistusse astunud noormehed- kes kuise teenistuse järel istuvad pika rivina ortopeedi ukse taga- põhjuseks ikka põlvevalu. Siin ja ka teistel sellistel juhtudel on abiks õige ja mõõdukas füüsiline aktiivsus. Reeglina on sellistel juhtudel aga tegemist just füüsiliselt mitte eriti aktiivsete inimestega. Kuigi - ka nooremaealise sportlaskonna seas on sellised ülekoormuslikud kaebused süvenenud.<br /> Põhjust on raske ehk üheselt välja tuua- kuid olen veendunud- et üks on toitumise kardinaalne muutus. Üha rohkem süüakse poolfabrikaate- kus sisaldub palju säilitusaineid. Ja teine põhjus on infotehnoloogia “abi” meie ihule: pidev arvuti taga istumine. Just istumine- mis koormab oma sundasendiga suhteliselt palju põlveliigest. Sportlastele mõjuvad kindlasti ka väljakukatete muutused- treeningu intensiivsuse tõus jne.<br /> Suurim kontingent on vist siiski 35-50-aastased härrasmehed- kes on otsustanud taas sportima hakata- hindavad natuke üle oma kehakaalu- koordinatsiooni ja oskusi."

<strong>Kas vanus mängib liigesehädade puhul olulist rolli?</strong>

"Vanus on ikka tähtis. Nagu juba eelnevalt mainisin- on just sellised 40ndates aastates mehed- kel vaim veel noor- aga kes hindavad oma võimeid üle- üks vigastusaltim kontingent.<br /> Samas- mida vanem on inimene- seda enam on liigesehäda põhjus muutuvas liigeses - kõhrede- meniskite kulumises. Kui liiges on juba kuluma hakanud- võiks loobuda põrutuskoormustest (jooksmine- hüppamine) ja pühenduda rohkem rattaspordile- ujumisele- ka suusatamisele. Füüsiliselt tuleb ikka aktiivne edasi olla."

<strong>Millised põlvehädad vajavad raviks operatiivset sekkumist?</strong>

"Opereerida saab põlveliigeses praktiliselt kõike- seda tänu endoskoopilise liigeskirurgia (artroskoopia) arengule alates 1980ndatest - Eestis 1990ndatest aastatest  - ja endoproteesimise arengule.<br /> Kõige sagedasem ortopeediline operatsioon maailmas- aga ka Eestis- on artroskoopiline meniski resektsioon ja teisel kohal artroskoopiline kõhrevigastuse puhastamine. Töö käib läbi kahe või kolme viiemillimeetrise nahaava- on päevakirurgiline tegevus: täna sisse ja täna ka koju ning hakka või kohe kõndima.<br /> Taastumine on muidugi kiire- kuid nagu näitavad pikemaajalised uuringud- ei aita ka n-ö väikeste aukude kaudu teostatud operatsioon ära hoida liigese hilisemaid muutusi. Seetõttu tehakse tänapäeval noortele üha enam nn liigest säästvaid operatsioone: meniski eemaldamise asemel kinnitatakse ta tagasi; sidemete rebendite korral ei oodata- kuni põlv on mitmeid kordi välja käinud ja põhjustanud kannatamatu valu kaasuvate vigastuste tekkimisest- vaid taastatakse sidemed kohe- et vältida lisanduvate vigastuste teket.<br /> Vahepeal varjusurma üle elanud liigestelje muutvaid operatsioone ehk korrigeerivaid osteotoomiaid teostatakse suurtes kliinikutes üha rohkem. Kontingendiks on just 40.-60. eluaastates patsiendid- kellel tekivad liigesemuutused ühel liigespoolel- mis väljenduvad tihti nn O- või X-jalgade süvenemises ja sellest johtuvates valudes liigespoole ülekoormusest.<br /> Ja kõik ikka selle nimel- et saaks oma liigesega elu lõpuni elada."

<strong>Kaasajal on ravimeetodite valik ilmselt lai ja erinevaid võimalusi palju- aga kellele mida soovitada?</strong>

"Noortele- kelle füüsiline aktiivsus muidu väike- kuid tekivad valud koormusel- on valu tavaliselt põlvekedra alusi ja diagnoosiks kondromalatsia ehk kõhre pehmenemine. Soovitaksin üle vaadata kogu jala (lampjalgsus)- olla aktiivne füüsiliselt- treenida lihaseid - hästi sobivad veealad- jalgrattasport. Reeglina need inimesed operatsiooni ei vaja. Võib kasutada toidulisanditena apteekides saada olevaid kondroprotektoorpreparaate.<br /> Inimestel- kel on esinenud trauma- teadaolev ülekoormus- tekib turse ja püsib valu koormustel ning see segab aktiivset elu- soovitan kindlasti pöörduda ortopeedi poole diagnoosi täpsustamiseks. Tihti võib osutuda vajalikuks ka operatiivne sekkumine artroskoopia näol.<br /> Üle 40-aastastel- kellel esineb koormusest tingitud või lihtsalt iseeneslikult tekkinud süvenev põlvevalu- soovitaksin lasta teha koormusel põlvepildi ja kui tavaline ravi- s.t valuvaigistavad salvid-tabletid- glükoosamiin ei aita- minna kindlasti ortopeedi konsultatsioonile. Tihtipeale tuleb üle vaadata senised koormused spordis- mõelda kaalule ja toitumisharjumustele. Just selliste patsientide hulgas on õigeaegsed ennetavad soovitused koormusele- aga ka liigese artroosi ennetavad operatsioonid olulisel kohal.<br /> Vanematele prouadele ja härradele- kel liigeses juba tugevad muutused- julgen soovitada mitte häbeneda kepiga käimist- et võtta oma haigelt liigeselt koormust maha. Uue liigese asetamine (endoproteesimine) on sellistel juhtudel enamasti möödapääsmatu- kuna valu- mis häirib- sunnib sööma valuvaigisteid- need aga omakorda “tapavad” magu ja südant."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.