Suitsetamine tuleb maha jätta- mitte seda piirata

Suitsetamise piiramine poole võrra ei vähendanud Norras tehtud uuringus oluliselt surmariski sellest tingitud haigustesse ning kõikidesse põhjustesse kokku.

Suitsetamise piiramine poole võrra ei vähendanud Norras tehtud uuringus oluliselt surmariski sellest tingitud haigustesse ning kõikidesse põhjustesse kokku. Ajakirjas Tobacco Control avaldatud uuringutulemusi vaatles põhjalikumalt ka Medscape.

Norra rahvatervise instituudi teadlased dr Aage Tverdal ja dr Kjell Bjartveit viisid läbi prospektiivse kohortuuringu 24 959 mehel ja 26 251 naisel vanuses 20 kuni 49 aastat. Kardiovaskulaarse riski faktoreid uuriti 1970. aastate keskpaiku- edasi kolme ja 13 aasta möödudes. Osalejaid jälgiti 2003. aastani.

Uuringutulemuste analüüsil leiti- et nii mehed kui naised- kes alustuseks olid suitsetanud palju- ei saanud mingit kasu selle osalisest piiramisest. Relatiivne surmarisk kõikidesse põhjustesse oli neil 1-02- kardiovaskulaarsetesse haigustesse 1-02- isheemilisse südametõppe 0-96- suitsetamisega seotud vähkkasvajatesse 0-86 ning kopsuvähki 0-66 - seda võrreldes nendega- kes suitsetasid palju ja kes oma päevast sigaretikogust (vähemalt 15) ei vähendanud.

Kopsuvähki haigestumine vähenes ligikaudu veerandi võrra- kuid surmariski vähenemine ei olnud autorite kinnitusel statistiliselt oluline.

Kokku kutsuti osalejad läbivaatusele kolmel korral ning nendelgi ei vähenenud surmarisk- kes iga visiidi järel veelgi suitsetamist piirasid. 15 aasta möödumisel esimesest läbivaatusest nähti küll- et sigaretikoguse vähendajatel on surmarisk veidi vähenenud- kuid sellest alates hakkas risk taas tõusma.

Nendel- kes uuringuperioodi jooksul suitsetamise maha jätsid- vähenes surmarisk peaaegu statistiliselt olulisel määral.

Autorite arvates seisneb antud uuringu olulisus näiteks selles- et tervisekasvatuses ning nõustamistöös on oht anda inimestele valesid signaale- et juba sigaretikoguse piiramine toob kaasa suitsetamisest tervisele tuleneva ohu vähenemise.

Et suitsetamisest loobumine toob kaasa terviseriskide olulise vähenemise- on teadlaste sõnutsi selgeks saanud arvukates populatsiooniuuringutes. Seni aga oli avaldatud vaid üks suurem prospektiivne uuring- kus suitsetamise piiramise pikaajalist mõju on hinnatud.

Nina S. Godtfredsen ja tema kaastöötajad avaldasid oma Kopenhaageni uurimuse tulemused aastal 2002 ajakirjas American Journal of Epidemiology. Sealgi leiti keskmiselt 15-5 aasta pikkuse jälgimisaja jooksul- et suitsetamise vähendamine suremust oluliselt ei mõjuta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.