Valmib tervisedenduse käsiraamat

Järgmise aasta sügiseks peab trükivalgust nägema eestikeelne “Tervisedenduse käsiraamat”, mida on väga oodatud juba aastaid.

Järgmise aasta sügiseks peab trükivalgust nägema eestikeelne “Tervisedenduse käsiraamat”- mida on väga oodatud juba aastaid.

Alles koos iseseisvumisega sai Eestis hakata tervisedendus arenema teadusharuna. Kuid iga areng vajab entusiastide kõrval süvendatud teadmisi ja organisatoorsete struktuuride väljaarendamist. Eesti tervisedenduse arenemine ja väljakujunemine on olnud rohkem kui kümneaastane protsess.

Tervisedenduse organisatoorset arengut toetas Eesti Tervisekasvatuse Keskuse loomine sotsiaalministeeriumi haldusalas 1993. aastal. Sel ajal jagasid meile oma teadmisi nii Inglismaa Tervisedenduse Ameti kui ka Soome Rahvatervise Keskuse spetsialistid.

Rahvusvahelisel toetusel arendati Eesti Tervisekasvatuse Keskuses välja üleriigiline tervisedendusalane projektitöö samaaegselt metoodilise juhtimise arendamise ning koolitustegevusega.

1995. aastal- seega üksteist aastat tagasi- alustati esmakordselt maakondade rahvatervise spetsialistide koolitamist. Välislektorite kõrval kasutati inglis- ja soomekeelseid koolitusmaterjale ning rahvusvahelistelt konverentsidelt ja seminaridelt saadud teadmisi.

Välisriikide kolleegide abiga ning PHARE programmide najal said maakondade spetsialistid ülevaate tervisedenduse põhikontseptsioonidest- tegevusstrateegiatest- olukorra analüüsimeetoditest- tervisedendustöö planeerimisest- selle elluviimisest ja hindamisest.

Edasiviiva tõuke ja praktilise kogemuse saamise võimaluse andsid Eesti Haigekassa poolt finantseeritud tervisedenduslikud projektid.

2003. aastal loodi kolme asutuse - sh Eesti Tervisekasvatuse Keskuse - liitmisel Tervise Arengu Instituut. See institutsioon jätkab koordineerivat osa maakondade tervisedendustöö suunamisel ja spetsialistide koolitamisel.

Maakondade juurde on loodud tervisenõukogud- kelle ülesandeks on riiklike terviseprogrammide käivitamine ja elluviimine maakondades. Seega tegelevad tervisedendusega eri spetsialistid- kelle koolitus on ebaühtlane.

Planeeritud ning koostamisel olev “Tervisedenduse käsiraamat” peab täitma ühe lünga tervisedenduse valdkonnas töötavate inimeste pädevuse parandamisel. Teoreetiliste tervisedenduse mudelite- teooria- strateegia jm kõrval on käsiraamatusse liidetud ka praktilise tervisedenduse teema ning tervise ja poliitika peatükk.

2005. aastal valmisid tervisedendaja kutsestandardid- kus on välja toodud konkreetsed nõuded antud valdkonnas töötavate inimeste kvalifikatsioonile. See aga esitab vajaduse eestikeelse käsiraamatu järele- mille põhjal saavad end täiendada nii maakondades töötavad tervisedendajad kui ka need- kes seda ametit õpivad. Teadmisi on alati vaja ning elukestev õpe on üldine hästi teadaolev mõiste ja eluviis.

Tervisedenduses on väga oluline rääkida kõigist terminitest ja mõistetest üheselt arusaadavalt. Antud käsiraamat annab selleks aluse. Raamat on mõeldud eelkõige tervisedendajate professionaalsuse suurendamiseks. Selgemaks saab kindlasti haiguste ennetamise- tervisekasvatuse ja tervisedenduse mõistete erinevus.

Tuleb märkida- et tervisedendus on kõige laiem mõiste- mis haarab nii üksikisiku kui ka kogu elanikkonna tervise ja üldise heaolu. Seega on see käsiraamat kindlasti abiks tervisepoliitika elluviimisel.

Käsiraamatu peamine autor on Anu Kasmel- kes on kaitsnud doktoritöö tervisedenduse alal. Raamatu valmimise protsessi on kaasatud antud erialaga tegelevad eksperdid Eesti kõrgkoolidest.<br /> Loodame- et käsiraamat täidab soovitud eesmärki ja muutub kõigi rahva heaks töötavate inimeste “lauaraamatuks”.

<br /><strong>MAI MASER<br /></strong>Eesti Tervisedenduse Ühingu projektijuht

 

 

*********************

<br />  

<strong><u>Käsiraamatu projekt:</u></strong>

* Nimetus: Tervisedenduse käsiraamat<br /> * Kestvus: oktoober 2006 kuni 31. september 2007<br /> * Rahaline maht: 299 000 krooni<br /> * Eesmärk: Luua eeldused ja tingimused tervisedenduse valdkonnas töötavate isikute pädevuse ja kutsekvalifikatsiooni tõstmiseks ning erialase väljaõppe alustamiseks Eestis ning kindlustada vaid eesti keelt valdavatele tervisedenduses töötavatele isikutele juurdepääs emakeelsele õppematerjalile.<br /> * Tegevused: 2004. aastal sisuliselt koostatud “Tervisedenduse käsiraamatu” produtseerimine (toimetamine- kujundamine- trükkimine)- koostöö asjaomaste ametkondade ja teiste huvigruppidega tervisedenduse pädevuse süsteemi väljatöötamisel ja rakendamisel- raamatu tutvustamine- levitamine ja maakondlike projektide nõustamine paikkonna tervisedenduse tegevuse võtmeisikute professionaalsete oskuste arendamisel.<br /> * Tulemuslikkuse hindamise indikaatorid: Projekti tulemuslikkust mõõdetakse sihtrühma hõlmatusega- käsiraamatu on saanud asjaomaste asutuste ja kõigi maakondade töötajad vastavalt hinnangulisele vajadusele ning vähemalt 75% neist on enese-hinnanguliselt rakendanud käsiraamatu kasutamise igapäevase tegevuse planeerimisel ja elluviimisel. Projekti tegevustega rahulolu nii sihtrühmade kui asjaomaste huvigruppide hulgas on tasemel hea vähemalt 80%.<br /> * Projekti juht ja vastutav asutus: Mai Maser- Eesti Tervisedenduse Ühing.

<em>Allikas: haigekassa- 2006. aastaks rahastatud tervise edendamise projektid</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.