Noroviirusnakkuse hooaeg on käes

Tervisekaitseinspektsioon

25.01.2008

<br /> Tervisekaitseinspektsiooni andmetel sagenes haigestumine noroviirusnakkusesse- mida nimetatakse rahva päraselt talviseks oksendustõveks.

Aasta algusest alates on registreeritud 21 haigusjuhtu (haigestumus 1-6 100 000 elaniku kohta)- mis esinesid kahes Lõuna-Eesti haiglas.

2007. aastal registreeriti 496 noroviirusnakkuse haigusjuhtu (haigestumus 37-0 100 000 elaniku kohta)- mis on kolm korda rohkem võrreldes 2006. aastaga (168 haigusjuhtu- 12-5 100 000 elaniku kohta).

Noroviirusnakkuse haiguspilti iseloomustab iiveldus- oksendamine- kõhulahtisus- kõhuvalu- peavalu- lihasvalu ja palavik. Haigus algab järsult ning tavaliselt on selle kestus lühiajaline - 24-48 tundi.

Noroviirused on väga nakkavad- levivad kiiresti inimeselt inimesele ning tihti põhjustavad haiguspuhanguid- sh raviasutustes. Nakatumine toimub kokkupuutel haige oksemassi või väljaheitega; saastunud pinna või esemete puudutamisega ja seejärel käega suu puudutamisel; samuti saastunud toidu või veega. Kõhulahtisuse ja oksendamise esinemisel tuleb juua rohkesti vedelikku organismi veetustumise vältimiseks.

Nakatunud isikud on nakkusohtlikud alates haigusnähtude ilmumisest kuni 48-72 tundi pärast paranemist- harvadel juhtudel kuni 2 nädalat pärast haigusnähtude kadumist. Seega on eriti tähtis- et noroviirusnakkusest paranenud isikud peseksid käsi ja kasutaksid teisi hügieenimeetmeid ka pärast paranemist.<br />

<strong>Noroviirusnakkusesse haigestumise vältimiseks tulebjärgida järgmiseid soovitusi:</strong>

* Pesta tihti käsi- eriti pärast tualeti kasutamist ja mähkmete vahetamist ning enne toidu valmistamist/söömist

* Enne söömist puu- ja aedvili hoolikalt pesta

* Saastunud pinnad puhastada ja desinfitseerida- kasutades kloori sisaldavat puhastusvahendit

* Viirusega saastunud riided ja voodipesu pesta kuuma vee ja pesuvahendiga

* WC pott ja selle ümbrus hoida puhtana

* Noroviirusega nakatunud isikud ei tohi valmistada toitu haigusnähtude esinemise ajal ning kuni kolm päeva pärast haigusest paranemist

* Hoiduda haiglate patsientide külastamist noroviirusnakkuse esinemisel nii külastajate kui patsientide kaitsmiseks.

 

<strong>Koostanud:<br /></strong>Tervisekaitseinspektsiooni nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakond.

Andmed seisuga 24. jaanuar 2008.a.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.