Erialaseltsidel napib aega ravijuhiste sepistamiseks

“Juhendite koostamine on arstidele väga ajamahukas töö,” rääkis Eesti Lastearstide Seltsi president Ülle Einberg ja lisas, et kuna patsientide vastuvõttu peatada ei saa, tuleb lisatöö teha nädalavahetustel või õhtuti.

Et ravijuhis saaks ka haigekassa tunnustuse- mis tagab ravi maksumuse kooskõlastamise haigekassa kompenseerituga- lisandub projektijuhtimisega seotud asjaajamine ja paberitöö. Nii on üle 70 ilmunud ravijuhisest saanud tunnustuse vaid kolmandik.<br /> Rohkem kui 5-6 juhtu aastas ei suuda haigekassa asutuse tervishoiuteenuste osakonna spetsialisti Katrin Maiste sõnul tunnustada. Samas jätavad arstid ajapuudusele viidates taotluse ka 5-6 ravijuhise väljatöötamiseks mõeldud umbes 500 000 toetuskroonile esitamata. Maiste lisas- et seltsid ja liidud annavad praegu ise piisavalt ravijuhendeid välja ja tunnustamine ei ole juhiste loomisel eesmärk omaette. “Eesmärk on diagnostika ja ravimeetodite ühtlustamine üle riigi-” rääkis ta.<br /> Taotluse otsustas näiteks oma kilpnäärmevähi ravijuhisele jätta esitamata Eesti Endokrinoloogia Selts. Juhise koostamist juhtiva Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) nukleaarmeditsiini osakonna vanemarst Eve Kelk sõnas- et kuna seoses uute diagnostika- ja ravimeetodite tulekuga on teema viimisega arstideni väga kiire- on otsustatud haigekassale taotlust mitte esitada. Hakkama püütakse saada seltsi liikmete ühiskondliku tööga. “Väike selts- kus aktiivsed inimesed on erinevate teemadega juba küllalt hõivatud- kardab sellise suure projekti juhtimise ja aruandlusega hätta jääda-” nentis Kelk. Tema sõnul julgustaks koostööle haigekassa kinnitus- et vajadusel võimaldatakse seltsile igakülgset abi - on ju haigekassal olemas spetsialistid tervishoiuökonoomilise analüüsi koostamiseks.<br /> Haigekassa tervishoiuteenuste osakonna spetsialisti õlg on all Eesti Reumatoloogide Seltsil- kes sügisel ilmutab tellimusprojektina reumatoidartriidi ravijuhise patsientidele. “Kui motivaatori all peetakse silmas autoritasusid- siis ehk küll- kuigi bürokraatia- mis kaasneb projekti läbiviimisega kisub selle motivaatori õige madalaks-” kommenteeris seltsi sekretär Piia Tulvik. “Motivatsiooniks on enamjaolt vajadus patsiente harida ja parandada ravisoodumust ning -kvaliteeti-” lisas ta.<br /> Maiste sõnul tuleneb bürokraatiahirm sellest- et rahastamine eeldab projektitöö põhimõtetest kinnipidamist. Esiteks tuleb esitada haigekassale taotlus eelarve projektiga- mille vaatab läbi Ravijuhendite Nõukoda. Kui otsus on positiivne- pannakse lepinguga paika ravijuhendi esitamise tähtaeg. Viimase osana esitab ravijuhendi koostanud erialaselts kulude aruande.

Lisa kommentaar

  • Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

4. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.