Teadmata põhjusega haavandtõve tekitaja

Läinud sügisel Pariisis toimunud Euroopa Gastroenteroloogia nädala raames pöörati tähelepanu kaksteistsõrmiksoolehaa-vandi ja selle peamiste tekitajate – Helicobacter pylori (HP) ning mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (NSAID) tarvitamisele.

<strong>Iiris Saluri</strong><br /><br /> Läinud sügisel Pariisis toimunud Euroopa Gastroenteroloogia nädala raames pöörati tähelepanu kaksteistsõrmiksoolehaa-vandi ja selle peamiste tekitajate - Helicobacter pylori (HP)  ning mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (NSAID) tarvitamisele.<br /> Diskussiooni keskmes oli viimasel ajal tõusutendentsi näitav teadmata põhjustega kaksteistsõrmiksoolehaa-vand- täpsustas Pariisi kõnetubades osalenud Lääne-Tallinna Keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja Külliki Suurmaa. „Selline diagnoos pannakse siis- kui patsiendi testid HP osas on olnud negatiivsed ning haige väidab- et ta ei ole kasutanud NSAID-ravimeid-” selgitas Suurmaa.<br /> Aruteludel jõuti järeldusele- et nn teadmata põhjuse taga võib olla  asjaolu- et HPd ei suudeta alati esimesel korral diagnoosida või ei suuda patsiendid alati NSAIDe kasutatava ravimi koostises märgata.<br /> Šotimaalt Glasgow’st pärit gastroenteroloog professor Kenneth B. McColli veendumusel ei tohiks HP-infektsiooni võimalust kergekäeliselt kõrvale jätta. McColli arvates peaks patsientidele- kellele tehtud uuringud ei näita helikobakteri olemasolu- tegema vaevuste jätkumisel vähemalt kolm erinevat testi.<br /> Kuna HP määratakse verest- maost või väljahingatavast õhust- võivad testimise tulemusi mõjutada mitmed tegurid - näiteks antibiootikumide või vismuti tarvitamine või siis prootonpumba inhibiitori kasutamine enne testi jm.<br />  Suurmaa on veendunud- et enamuse haavanditest on siiski tekitanud H. pylor ning see nõuab kindlasti ravimist. Eestis saavad üle 90 protsendi patsientidest abi kasutusel olevast kolmikravist. „Elu on näidanud- et kõigil ravisaanutel on haiguse ägenemine peatunud-” kinnitas Külliki Suurmaa. Diskussioon käib ravi kestuse üle - levinud ravi pikkuseks on nädal- aga võiks olla isegi kaks nädalat.<br /> Tänu kaasaegsetele ravivõimalustele on haavandihaigeid jäänud aasta-aastalt vähemaks. Veel parema tulemuse saavutamiseks soovitab Suurmaa suunata püsivate kõhuvaevustega patsiendid vähemalt korra ka gastroskoopilisele uuringule.

<strong>Infektsiooni levik on endiselt sagedane</strong><br /> Heidi-Ingrid Maaroos<br /><br /> professor- TÜ Arstiteaduskonna Polikliiniku- polikliiniku ja perearstiteaduse õppetooli juhataja<br /> Eestis on Helicobacter pylori (HP) infektsiooni levik endiselt sagedane. Tõsi küll- Marje Oona tehtud uuringud lastele on tõestanud- et helikobakteri infektsiooni enam nii sagedasti ei esine kui varem ning samuti väheneb Eestis maovähi esinemissagedus.<br /> Kaksteistsõrmiku- ja maohaavandi ravi arstid tunnevad ning see  vastab enamasti ravijuhistele ja on efektiivne. Parandamist vajaks  Helicobacter pylori infektsiooni diagnostika. Viimasel aastakümnel on leitud uusi efektiivseid diagnostikavahendeid ning üheks selliseks on bakteri antigeeni määramine väljaheites. Väljaheite testide tegemine on laboratooriumitele lihtne- samuti on perearsti praksiste jaoks loodud vastavad hea tundlikkuse ja spetsiifilisusega kiirtestid.<br /> Euroopa peamised kokkulepped HPga seotud haiguste kohta on esitatud Maastricht III konsensusdokumendis- kus rõhutatakse- et maovähihaigete sugulastel peaks kindlaks tegema helikobakteri infektsiooni ning selle olemasolul määrama ka vastava ravi. Eestis peaks seda printsiipi silmas pidama maovähi preventsiooni aspektist.

<strong>HP määramiseks on parim hingamistest</strong><br /> Riina Salupere<br /><br /> dotsent- TÜ Kliinikumi endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakonna juhataja<br /> Peptilise haavandi ja Helicobacter pylori (HP) infektsiooni tähtsusele Eestis viitab nii HP infektsiooni diagnostikajuhise kui ka peptilise haavandi ravijuhise olemasolu ja et igapäevatöös kasutavad seda nii pere- kui ka eriarstid. Mõlemad juhised on kättesaadavad Eesti haigekassa kodulehel.<br /> Parimaks diagnoosimismeetodiks on 13C-uurea hingamistest- mis sobib kasutamiseks enne ja pärast HP-infektsiooni ravi ning on valikmeetodiks ravitulemuste hindamisel. 13C-uurea hingamistest on ainuke otsene mitteinvasiivne meetod Helicobacter pylori määramiseks. <br /> Selleks- et Helicobacter pylori diagnoosimiseks Eestis oleks enam võimalusi- on Eesti Gastroenteroloogide Selts koos Eesti Lastearstide Seltsiga 2008. aastal esitanud taotluse Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetellu uue teenuse - 13C-uurea hingamistest Helicobacter pylori - määramiseks-lisamiseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.