Tulevikus saab diabeeti ära hoida

Paarikümne aasta pärast võidakse
märkimisväärne osa uutest I tüübi diabeetidest ära hoida, usub Tampere Ülikooli
professor Heikki Hyöty.

Paarikümne aasta pärast võidakse märkimisväärne osa uutest I tüübi diabeetidest ära hoida- usub Tampere Ülikooli professor Heikki Hyöty.
Soome ajalehele Mediuutiset antud intervjuus rääkis Hyöty- et I tüübi diabeedi ennetamist lubavaid uuringuid on mitu.
“Kui vaadata tempot- millega teadus on viimased 20 aastat edenenud- on tõenäoline- et 2030. aastal leitakse mõni hea konks selle haiguse ärahoidmiseks-” jätkas professor.
Haigusest täiesti võitu saada ei õnnestu
Ta ei uskunud siiski- et I tüübi diabeedist täiesti võitu saada või seda täielikult ennetada saaks.
“Haigusest jagusaamine tähendab ikkagi seda- et ei ole enam igapäevast insuliinisüsti vaja-” sõnas Hyöty. I diabeedi tüübi puhul hävitab organismi immuunsüsteem insuliini tootvad beetarakud. Seda saab küll kontrolli all hoida järjest paremate insuliinitoodete kasutamisega- kuid täielikku asendusravi pole leitud.
I tüübi diabeedi tõrjumist plaanitakse kahe strateegia kaudu. Ahvatlevaim nendest oleks diabeet täiesti ära hoida. Teine variant oleks proovida asendada hävinenud insuliini tootvad rakud toimivatega. Immuunsüsteem hävitab ka asendusrakud samamoodi- nagu alguses organismi enda rakud ning lahendus probleemile praegu veel puudub.
Immuunsüsteemi saab mõjutada
Hyöty usub- et lahendus oleks immuunsüsteemi töötlemises. “Tulekul on uusi aineid- millega immuunsüsteemi mõjutada-” selgitas professor.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.