Eestis on C-hepatiiti nakatunuid ligi 20 tuhat

19. mail peetakse ülemaailmset
hepatiidipäeva. Selle puhul tegi Eesti Gastroenteroloogide Selts
pöördumise, kus teavitab hetkeolukorrast.

Kogu maailmas on ligikaudu 170 miljonit C- hepatiidi viirusega nakatunud inimest. Igal aastal esineb 3-4 miljonit uut haigusjuhtu.


Hepatiidiviirused ei tunne riigipiire ega tee vahet sootunnuste ja rahvusliku kuuluvuse alusel. Igaüks peab teadma, kuidas end kaitsta ja kus varitseb oht. Eestis on C-hepatiidi viirusesse nakatunud ligi 20 000 inimest, see on hinnanguliselt vähemalt 1,5 % elanikkonnast. Kroonilisest B- ja C-hepatiidist võib osal patsientidest aastatega areneda maksatsirroos ja maksavähk.


Paljusid haigeid on võimalik raviga päästa, kaasaja uusim ravi on ka Eesti haigetele kättesaadav.
Eesti pole selles tegevuses üksi. Euroopa Parlamendi deklaratsioon 2006/2007 tõdeb, et Euroopas on 12 mln inimest nakatunud C-hepatiiti. Europarlament rõhutab, et tegemist on ohtliku haigusega.

Seetõttu on vaja üles leida kõik nakatunud ja mittediagnoositud patsiendid. Ka Eesti peab mõtlema C-hepatiidi skriinimisele või vähemalt võimalusele selgitada välja C-hepatiiti nakatunud.


Gastroenteroloogide eesmärk on võtta C-hepatiidi leviku tõkestamine arstliku järelvalve alla, et aidata kaasa haiguse leviku ärahoidmisele. Kutsume arste ja perearste julgustama inimesi kahtluse korral end testima.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.