Roheline tee kaitseb uneapnoe kahjustuste eest

Värske loomadel läbiviidud uuring näitas,
et rohelises tees leiduvad komponendid võivad aidata kaitsta aju uneaegse
hingamishäire, uneapnoe põhjustatavate neuroloogiliste kahjustuste eest.


Kui teadlased lisasid rottide joogiveele rohelises tees sisalduvaid antioksüdante, kaitses see obstruktiivse uneapnoe (OUA) mõju imiteeriva hapnikupuuduse ajal nende aju, vahendas Tarbija24 Reutersit.

OUA on levinud häire, mille puhul kurgus asuvad pehmed koed vajuvad ajutiselt kokku ja takistavad une ajal õhu liikumist, põhjustades korduvaid hingamispause.
Tavapärasteks sümptomiteks on krooniline kõvahäälne norskamine ja lõõtsutamine, samuti ka päevane unisus.

Ravimata jätmisel võib OUA avaldada mõju kogu organismile - seda on seostatud näiteks kõrge vererõhuga ning uuringud on näidanud, et ajju katkendlikult saabuv hapnik võib viia mälu- ja õppimisraskusteni.

Värske uuringu raames vaatles dr. David Gozal Kentucky Louisville’i ülikooli meditsiinikoolist koos oma meeskonnaga, kas rohelises tees sisalduvad katehiinpolüfenoolid võiksid aidata kaitsta aju hapnikupuuduse eest.

Katehiinpolüfenoolid toimivad antioksüdantidena ehk teisisõnu aitavad kahjutustada vabade radikaalide mõju. Kuigi vabad radikaalid on normaalseks ainevahetuse kõrvalsaaduseks, viivad nad liigses koguses oksüdatiivse stressini.

Arvatakse, et OUA tekitatud hapnikupuudus viib oksüdatiivse stressini ning see seletabki mõnede unehäiretega inimeste puhul märgatud kognitiivseid probleeme.

Gozal ja tema meeskond leidis, et kui rottidele tekitati 14 päeva jooksul perioodiliselt hapnikupuudust, suurendas see oksüdatiivse stressi märke ajus. Samas ei juhtunud seda siis, kui rottidele oli antud rohelise tee polüfenoole sisaldavat vett.

Lisaks saavutasid need rotid tavalist vett saanutega võrreldes paremaid tulemusi standardsetes õppimise ja mälu testides.

Gozali sõnul võib regulaarsest tassist rohelisest teest olla kasu, kuid seda peaks testima ka inimeste peal.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.